Ko gali nežinoti geroji močiutė...apie natūralų kūdikio maitinimą

Gimimas ir pirmieji kūdikio metai – tai ne tik jo sveikatos, bet ir viso būsimo gyvenimo pagrindas. Kūdikio auginimas – ir džiaugsmas, ir išbandymas, ypač jaunoms šeimoms. Šiame kelyje, pasak Kauno medicinos universiteto Neonatologijos klinikos vadovės dr. Eglės MARKŪNIENĖS, dar pasitaiko ir klaidingų nuomonių bei klaidinančių rekomendacijų. Ne visos tradicijos yra pagrįstos, o geranoriški mamos ar anytos patarimai gali prieštarauti jaunos mamytės žinioms. Taigi ko nežinome?
 

[klausimas]Ar nėščios moters mityba turi būti ypatinga? [/klausimas]
Mityba turi būti racionali ir visavertė. Reikėtų valgyti šviežius produktus, pakankamai vaisių ir daržovių, vengti „tuščių kalorijų“. Kiekvienas kąsnis gali būti vertingas. Jeigu besilaukianti moteris intensyviai dirba, pavalgo tik du kartus per dieną, ji, galima teigti, per mažai galvoja apie save ir vaikelio sveikatą. Jeigu tenka pietauti viešose vietose, daug žalos gali padaryti prirūkytos patalpos, ypač – pirmosiomis nėštumo savaitėmis. Derėtų planuoti šeimą, pasirūpinti tinkama mityba ir aplinka.
Jau pagimdžiusiai ir maitinančiai krūtimi mamai valgyti „už du“ tikrai nereikia. Jeigu moteris vertina maistą kalorijomis (kcal), pakaktų 500 papildomų kcal.
Mitas, t.y. niekuo nepagrįstas prasimanymas, kad valgant tam tikrų produktų galima pagerinti pieno kokybę ar turėti jo daugiau. Tokių produktų nėra. Tik vaiko buvimas prie krūties, pakankamai ilgai ir dažnai – kas 3 val., maždaug po 20–30 min., yra geros pieno gamybos sąlyga. Taip pat – geras krūties ištuštinimas (lemia žindymo technika).
Kitas mitas – „nuo kai kurių produktų vaikui pučia pilvą“.
Meksikietės, maitinančios kūdikį, neatsisako aštrių čili pipirų. Taigi atsisakyti kokių nors produktų nebūtina, tačiau, jeigu nėštumo metu moteris nevalgė pvz., česnakų, jų nereikėtų vartoti ir maitinant krūtimi. Nėščioji turėtų valgyti įvairų maistą, tuomet galės nekeisti mitybos įpročių ir pagimdžiusi. Pastebėjusi, kad kuris nors jos suvalgytas produktas daro įtaką krūtimi maitinamo vaiko savijautai, moteris šio produkto turėtų atsisakyti, bet ne ilgiau kaip 2 sav.: vaiko fermentinė sistema greitai bręsta, ir po kurio laiko nuo anksčiau netikusio produkto vaikučio greičiausiai jau nebers, pilvuko nepūs.
[klausimas]Kiek laiko rekomenduojama maitinti kūdikį tik krūtimi?[/klausimas]
PSO rekomenduoja žindyti kūdikį, iki jam sueis 6 mėn., neduodant papildomai nei arbatėlių (kuo visada įsitikinusios močiutės ir tetos), nei mišinukų. Išimtis – specialūs vitaminai (vitaminas D) ir vaistai, jeigu vaikas serga ir taip paskyrė gydytojas. Tik nuo septintojo mėnesio patariama maitinti papildomai, kartu tęsiant maitinimą krūtimi, kaip rekomenduoja PSO, iki vienerių dvejų metų ir ilgiau – kol vaikas pats atsisakys krūties, t.y. kai jo organizmas jau galės funkcionuoti be papildomų medžiagų, gaunamų su mamytės pienu. Nes jis kūdikiui yra ne tik maistas. Tai ir hormonai, imunomoduliatoriai – iš viso apie 400 skirtingų medžiagų, formuojančių ir brandinančių kūdikio imuninę, virškinamąją, centrinę nervų bei endokrininę sistemas.


[klausimas]Ko baiminasi moterys?[/klausimas]
Motinos pienas yra geriausias maistas kūdikiui. Į klausimą, kodėl nemaitinate ar nepakankamai ilgai maitinote krūtimi, dažniausiai atsakoma: „man neužteko pieno“. Iš tiesų yra kiek kitaip. Kai vaikutis nuolat neramus, mama mano, kad jis alkanas, kad pieno gauna nepakankamai. Tačiau motinos pienu maitinamas vaikutis A. gyvena kitokiu ritmu nei, pavyzdžiui, mišinukais maitinamas vaikutis B. Motinos pienas virškinamas 1,5–2 val., po to vaikas vėl nori valgyti. Jis valgo apie 30 min. ir per tą laiką, žįsdamas krūtį, pats stimuliuoja pieno gamybą. Tuo tarpu vaikutis B., pamaitintas mišinuku, ramiai išmiega 3–4 val. Nes jo maistas – kitokios sudėties; jame dominuoja kazeinas (sunkiai virškinamas baltymas). Taigi vaikelio A mama sutrinka. Jeigu ji pasitikrins, kiek turi pieno, nežinodama, kaip teisingai tai atlikti, greičiausiai ir nuspręs: „neturiu pieno“. Kaip minėjau, pienas gaminamas kūdikiui čiulpiant krūtį, visas 20 ar 30 min. O krūtis talpina tik 20–30 mililitrų, kuriuos moteris klaidingai gali palaikyti visu pieno kiekiu. Norint sužinoti, kiek pieno gali gauti vaikutis vieno maitinimo metu, t.y. per 20–30 min., ir nusitraukti jį reikia tiek pat laiko. Neteisingas pieno kiekio „tikrinimas“ – didžiulė klaida, o dar didesnė – jeigu tai rekomendavę medikai nepaaiškina visko iki galo. Kaip rodo apklausos, taip neretai būna.
Dar maitinančios mamos sutrinka, kai maždaug po mėnesio pastebi, kad krūtys atrodo tuščios. Taip atsitinka, kai motinos organizmas prisitaiko prie vaiko poreikių ir nelieka krūtų prisipildymo ir ištuštinimo pojūčio. Mat pienas gaminamas maitinio metu – tada, kai vaikui reikia. Tai natūralu ir patogu moteriai.
Taigi pagrindinė priežastis – žinių stoka bei palaikymo nebuvimas, dėl ko mamos patenka į užburtą klaidų ratą.
[klausimas]Kaip pieno gamybą gali paveikti stresas? [/klausimas]
Pagimdžiusios moters organizme vyksta didžiulė hormonų
pertvarka. Už pieno gamybą „atsakingas“ hormonas prolaktinas, kurio sintezė nepriklauso nuo streso ir patiriamos įtampos. Hormonas oksitocinas reguliuoja pieno atpalaidavimą, ir šis procesas jau priklauso nuo nuotaikos, streso bei įtampos. Taigi tokiais atvejais pienas ne dingsta, o neatpalaiduojamas. Raminamoji arbata gali daryti įtaką ne pieno gamybai, o jo atpalaidavimui, ir taip sudaryti įspūdį, kad pieno pagausėjo.
[klausimas]Kokia dar natūralaus maitinimo svarba? [/klausimas]
Dažniausiai įsivaizduojama, kad žindymas – tai aukojimasis vaikui. Iš tiesų natūralus maitinamas teikia sveikatos ir mamai, ir vaikui. Kuo ilgiau moteris maitino krūtimi, ir kuo daugiau vaikų, tuo mažesnė tikimybė sirgti krūties vėžiu bei osteoporoze (kaulų retėjimu). Taip pat yra duomenų, patvirtinančių natūralaus maitinimo įtaką aterosklerozės prevencijai, tampa retesni arba išnyksta migrenos priepuoliai, palengvėja cukrinio diabeto eiga – kartais sumažinamos insulino arba geriamųjų vaistų dozės, taip pat palengvėja klinikinės (tikrosios) depresijos eiga.
Kūdikis su motinos pienu gauna antikūnų ir imuninę apsaugą. Mama perduoda antikūnus ligų, kuriomis ji serga, ir tikimybė vaikui išvengti mamos ligų yra didesnė, o, jei ir suserga, ligos eiga būna lengvesnė. Antra, vaikas, pavyzdžiui, lauke „pasičiupęs“ virusą, jį perteikia ir mamai. Ši su pienu perteikia jau pagamintų antikūnų: vaikas tarsi praneša apie ligą, o mama parūpina jam vaistų.
Kuo ilgau vaikas maitinamas natūraliai, tuo didesnį jis įgyja imunitetą ir tuo mažesnė tikimybė sirgti cukriniu diabetu, navikinėmis kraujo ligomis, kvėpavimo takų, virškinimosios sistemos ligomis, šlapimo takų infekcijomis.
Epidemiologiniai motinų elgsenos su savo vaikais tyrimai įrodė ankstyvo kontakto su vaiku svarbą. Motinos, kurios 45 min. turėjo kontaktą su vaikais tik jiems gimus ir iškart maitino krūtimi, noriau bei švelniau bendravo (kalbino, džiaugėsi, nesiveržė „pailsėti nuo vaiko“, palikti jį kitų globai) su savo vaikais ir vėliau, kai jiems buvo trys mėnesiai. Kito tyrimo duomenimis, ilgiau nei 4 mėn. krūtimi maitinusios moterys turi geresnį kontaktą su jau užaugusiais vaikais: lengviau susikalba su jais paauglystės periodu, labiau jais pasitiki ir perdėtai nekontroliuoja jų elgesio. Tuo tarpu maitinusios krūtimi mažiau nei 4 mėn. moterys savo vaikus paauglius perdėtai globoja, kontroliuoja kiekvieną jų žingsnį. Daroma prielaida, kad pastarojo tipo bendravimas – dėl nesuformuoto vadinamojo biologinės motinystės pamato. Jis formuojasi ankstyvuoju kūdikystės periodu. Tuo tarpu psichologinė motinystė gali susiformuoti ir vėliau.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Kotryna
2017-07-13 10:29
Pritariu, kad yra geriausia mažyliui. Suprantu mamas, kurios per anksti pagimdė ir pienelio neturi, bet visos kitos tikrai pačios gali maitinti. Mišinėliuose nėra tiek reikalingų medžiagų, kiek mamos piene.
brr
2011-04-07 13:50
Straipsnis tikrai geras, o toms, kurios ka nors kalba apie misinuku butinybe ir geri, tai galiu pasakyti, kad joks maistelis nepakeis motinos pienuko, o stiprios imunines sistemos efektas pasijus ne 8 men (vaikas dar tik pradeda pats judet, i darzeli nevaiksto), o gerokai veliau. Zodziu, norit ar nenorit, prisiverskit, iskentekit ir maitinkit pacios. Turesit sveika kudyki, vaika, paaugli:))
veja
2010-10-12 00:52
Noras maitinti yra. Tik mano pienuka iki 3 menesiu 3savaiciu gere, o paskui panele nusprende, kad dienom papuko nenori, o naktim puikiausiai ima. Tai dienom nusitraukineju (ir dar nakti jei jegu yra), o naktim isvalgo ir taip jau visa menesi.
dika
2010-08-12 11:11
As manau kad straipsnis vertas demesio, pakankamai issamus. Nemaniau kadtiek piktu mamu gali buti, kokius vaikus uzauginsit :)
iii
2010-05-11 19:02
mano vaikas nuo antros savaites geria misini.Dabar jam 8men.labai pergyvenau kad neturiu savo pienuko,taciau esam sveiki ir stiprus. Ir nereikia mamu gazdinti ,kad nuo misinio vaikai dazniau serga,juk jie ira visi skirtingi ir idividualaus imuniteto.
20m................
2009-11-07 19:41
Na teisybe manau cia yra parasyta. Bet jau dabar juk jaunos mamos pagimdo,pamaitina ligonine,o gryzusios namo is kart griebe misinuka vaikui duot,manot tai yra labai blogai? Na Mano maziukuituoj bus 2 men,maitinu dar pati nors nenorejau maityti jo,bet taip jau reikia ir da net patogiau yra,nakty nereik jokio eit misinio daryti. sau ramei Kruty paduodi ir guli sau rami. Na tiek kad labai vaikuikas verkia po kikvieno maitinimo,pucia pilvuka ir pastovei reik nesioti duodu espumizana na bet negreit ir suveikia,tai galvojiu geriau su tuo misinuku augyt,bet tam priestaravimu yra dauk......
irgi mama
2009-09-23 22:33
TERA, matyt, is kitos planetos. Gal vaikuti bere nuo tavo pacios kosmetiniu priemoniu, kremu kvepalu, skalbimo milteliu ar dar ko nors.....
As turiu pati 6men kudikeli maitinu krutimi ir maitinsiu kol tik nores.Mes su kudikeliu apkeliavom jau puse Europos. Klimatas skirtingas viena diena +5 kt diena +35, nei slogytes neturejom valgem tik mamos pienuka. Labai patogu maitini ant ratu vyras vairuoja, nereikia ieskoti kur plaut buteliuka kur silto vandens gaut. Speneliai gijo 6 savaites, odos nesimate per zaizdas(labai jautri oda)iskenciau, nera kas lyginant su gimdymu. Tad mielos mamytes maitinkit i sveikata turekit kantrybes, patogu, pailsi kol pamaitini ir dar pinigelius gali skirti sau o ne pirkti kazkokius nepilnavercius misinius.Beje vaikui reikia pirmiausiai subresti paciam......
Straipsnis labai geras.
gintare
2008-04-21 09:09
galiu pasakyt tik tiek,gaminas tai gaminas,viska darau ir nieko cia su savo tom ststistikom juokinat,kiekviena moteris indviduali,as viska darau kaip cia raso patrineja ir nieko,mano pieno pakanka tik dviem maitinimam,ir nedaugiau,ir grezk negrezus,o naturaliai maitint noro nestinga
Nikita
2008-03-11 02:04
Mano nuomone tai yra labai geras straipsnis ir verta i ji atkreipti demesi..tik as nesuprantu kodel komentarai tokie pikti...mielos mamos juk mes visos skirtingos ir savaime aisku kad nevisom taip yra kaip rasoma..visos teorijos yra isvedamos is statistikos, jeigu daugumai mamu buvo taip nutike, tai ir bus taip toliau...o mes turim savo smegenis ir zinom ar tai tinka mums ar ne..bet as tkra kad dalis sio straipsnio neziurint kuri..tiko visom mamom.
tera
2007-02-13 10:08
Na, kad nuo pilvą pučiančių produktų vaikučiui neskaudės pilvuko, tai jau atsiprašau iš kur tokios žinios? O dėl specialių arbatų tai štai ką pasakysiu: kmynų arbata raminanti, ji atpalaiduoja latakėlius ir lengviau pienas bėga. Šiltas pienas tai irgi veikia taip pat, ne be reikalo seneliaks , kurie negali užmigti patariama išgerti šilto pieno. Svarbiausia gerti daug skysčių. Bei dažnai vagggggggišku ne už du bt gerokai daugiau, nei esant nėštumo metu apie 3500 kcal, tai, ką mes valgom 3000 kcal kol esam nenėščios ir nemaitinančios, pagal straipsnį taip išeina.Mano vaikutį labai daug nuo ko bėrė, net nuo mano valgomų produktų per mano pieną, ir visai nesąmonė, kad greit praeina bėrimai. Dar dėl girdymo arbatomis ar vandeniu, taip jo nereikia jei yra normalus kūdikiui oras, bet jei virš 30 laipsnių lauke, tai visą laiką krūtį davę negulėsite...reikia duoti skysčių, nes jie irgi prakaituoja, praranda daug skysčių. Dar apie ilgą maitinimą, pabandykite pradžioje kol dar krūtis dar nepripratusi tiek laiko pamaitinti, taipajusite, koks kaifas, kai sutrūkinėja speneliai. Pirmomis dienomis daugiau nei po 10 min nepatariama, nes jie dar neįgudę teisingai čiulpti, gal nevisai teisingai ir paduosite krūtį, reikia pakankamai giliai įduoti spenelį, nes kitaip labai greit sutrūkinėja, o tada tai vargas, kol užgis, o vis dar teks maitinti.
qq
2007-01-26 19:13
kažkokia nesąmonė apie pieno kiekį krūtyse.
Nusitraukinėjau kas 4 val. Per 10 min. nutraukdavau 150-180 g iš vienos krūties.
Pienas gaminasi visą laiką, o ne tik kai žindoma.
Dažnas žindymas tik labiau skatina pieno gamybą.
qq
2007-01-26 19:07
kaip tuos komentarus paskaityt?
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai