Liežuvinio ryklės nervo (glosofaringinė) neuralgija (G 52.1)

Apibrėžimas. Tai paroksizminė neuralgija su liežuvio, ryklės ir tonzilių srities skausmu ir provokacinėmis zonomis. Sergamumas šimtą kartų mažesnis, palyginti su trišakio nervo neuralgija.

Etiopatogenezė. Svarbiausias veiksnys – liežuvinio ryklės nervo, n. glossopharyngeus, spaudimas kraujagysline kilpa, kartais onkologinės liežuvio šaknies, gerklų ligos. Kai kada nervą suspaudžia ylinė atauga (eagle (angl. - erelio) sindromas). Patogenezė panaši į trišakio nervo neuralgijos, nes sensoriniai impulsai iš IX nervo inervacijos zonos patenka į trišakio nervo branduolį, nucl. tractus spinalis. Taip pat būtina pamąstyti ir apie užpakalinės kaukolės duobės naviką.

Klinika. Dažniau pažeidžiama kairioji pusė (3,5 : 1), o trišakio nervo – dešinioji. Pradžia irgi skirtinga – serga 2 kartus dažniau jauni ir vidutinio amžiaus žmonės, taip pat moterys. Pagrindiniai simptomai – skausmo paroksizmai ir provokacinės zonos. Paroksizmų trukmė – dažniausiai ne ilgiau kaip 20 sek., o priepuolių laikotarpis gali būti 1–2 mėn., paskui galima pusmečio remisija. Skausmas primena elektros smūgį, stiprus. Priepuolis prasideda staiga visiškai sveikam žmogui. Provokuoja valgymas, juokas, žiovulys, galvos judesiai. Dažniau būna rytais, pamiegojus. Per dieną gali būti keletą priepuolių. Per priepuolį žmogus stengiasi nejudėti, nekalbėti, net neryti seilės. Pirminė lokalizacija dažniausiai yra liežuvio šaknis, gerklos, migdolų tonzilės, rečiau šoninis kaklo paviršius, arčiau užpakalinio apatinio žandikaulio kampo. Dažniausios provokacinės zonos: migdolų ir liežuvio šaknies sritis, rečiau ausies kramslio sritis. Skausmas plinta į ausį, gerklę, rečiau į liežuvio šaknį, gana dažnai į kelias veido sritis, galvą, kaklą, sritį už ausies, apie ausį, pakaušį, smilkinius, gerklas, apatinio žandikaulio sritį. Tarp paroksizmų būna nestiprus maudžiantis skausmas, tirpimas, badymai, svetimkūnio jausmas gerklėje, liežuvio šaknies plyšyje. Tokie pojūčiai „įjautrina“ pacientą, nes jis nuolat laukia priepuolio. Jutimo sutrikimai – hiperestezija ar hipestezija – pasireiškia stipriausio skausmo zonose: liežuvio šaknyje, minkštajame gomuryje. Ryklės refleksas gali būti susilpnėjęs ar išnykęs. Jei yra derinys su trišakio nervo neuralgija – sutrinka II–III šakos zonų, rečiau kaklo ir pakaušinės srities jutimai.

Diagnostika ir diferencinė diagnostika. Dažnai daroma diagnostikos klaidų, nors yra tipiška būdingos lokalizacijos (tonzilių, minkštojo gomurio, liežuvio šaknies) paraklinikinio skausmo klinika bei provokacinės zonos.

Skiriama nuo:

  • liežuvinio nervo neuralgijos;

  • viršutinės gerklų nervo neuralgijos;

  • ausies smilkininio nervo neuralgijos;

  • pakaušinio nervo neuralgijos;

  • kelinio (gangliongeniculi) mazgogangliopatijos;

  • viršutinio simpatinio mazgo nervo neuralgijos;

  • temporomandibuliniosąnariodisfunkcijos;

  • atipiniųveidoskausmų. 

Būdingiausias objektyvus simptomas – skausmas čiuopiant tašką po apatinio žandikaulio kampu (esant eagle sindromui), rečiau – trišakio ir pakaušinio nervo išėjimo taškus. Būna antalginė padėtis – galva palenkta į skausmo pusę. Diagnostinis testas – skausmą pašalina anestetikai, sušvirkšti ylinės ataugos projekcijoje, rečiau burnos, ryklės gleivinės anestezija.

Gydymas.

  • vaistai nuo epilepsijos (karbamazepinas(600– 1 200 mg per parą);

  • antidepresantai(amitriptilinas ir kt.);

  • skausmą ir uždegimą mažinantys vaistai, jei įtariamas greta esantis uždegimas, sukeliantis nocicepcinio skausmo komponentą (diklofenakas, ibuprofenas, meloksikamas ir kt. Kai konservatyvus gydymas neefektyvus, skiriamas chirurginis – ylinės ataugos rezekcija per burną esant eagle sindromui. Mikrovaskulinė dekompresija (nustačius nervo ir kraujagyslės konfliktą galvos MRT tyrimo metu) atliekama įvertinant paciento būklę ir ligos eigą, panašiai kaip ir esant trišakei neuralgijai.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Skaitomiausi straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai