„...po sniegus it po pūkus“

Vasaris Lietuvoje tradiciškai skelbiamas sveikatos mėnesiu. Vyksta daug įvairių renginių, kurių kulminacija – „Grūdinimosi šventės“ visuose miestuose ir rajonuose bei Palangoje. Kauno jungtinio sveikatos klubo (KJSK) nariams „Sveikas žmogus“ pateikė tris klausimus: 1. Kas jums yra maudynės žiemą? 2. Kaip sveika gyvensena pakeitė jūsų gyvenimą? 3. Kaip patartumėte pradėti grūdintis?
 

Antanas Januška, UAB „Finsaltas“ įgaliotasis atstovas konsultantas:


1. Pirmą kartą žiemą išsimaudžiau 1989 m. vasarį. Palangoje vyko tinklinio čempionatas, kuriame man, nacionalinės kategorijos teisėjui, teko teisėjauti. Rytą išbėgau pasimankštinti. Prisijungiau prie žmonų grupės, nė nežinodamas, kokia tai kompanija. Po mankštos grupė lengva ristele pajudėjo jūros link …maudytis. Pamaniau, kad juokaujama – buvo apie 15 laipsnių šalčio. Bet atbėgę visi nusirengė ir šoko į vandenį. Nieko kita neliko, kaip ir man padaryti tą patį. Maniau, kad susirgsiu, bet nieko neatsitiko. Šiuo metu su žmona Svetlana atvirame vandens telkinyje maudomės kartą du per savaitę. Maudynės šaltame vandenyje yra unikali priemonė, jeigu ji tinka. Reikia pabandyti. Jeigu dieną jausiesi darbingas ir kūrybingas, galima manyti, kad tinka.
2. Ruoniai ir sveikuoliai yra dvi skirtingos kategorijos. Ruoniai plūduriuoja vandenyje, o sveikuoliai įbėga, pasineria ir išbėga. Procedūros poveikio esmė – toksinų šalinimas iš organizmo. Įrodyta, kad dėl staigaus viso kūno atšaldymo tuo metu temperatūra ląstelėse šokteli iki 40o C, išmetami toksinai, ir taip organizmas apsivalo. Per pastarąjį dešimtmetį nė karto neslogavau ir nesirgau gripu. Tiesa, žmonai tai pasitaiko, bet ji nevengia desertų, kurie didžia dalimi ir yra vadinamųjų peršalimo ligų priežastis.
3. Ar visi gali maudytis šaltame vandenyje? Manau, ne. Bet apsitrinti sniegu iki pusės ar apsilieti šaltu vandeniu patarčiau visiems, jei to norisi. Reikia pačiam pajausti. Vyrams, ypač vyresniems nei 40 metų, reikia saugotis prostatos ligų. Turiu pažįstamų, kurie peršalo ir susirgo prostatos uždegimu, tačiau pasigydžius grūdinimosi procedūras, manau, galima tęsti. Staigus ir trumpalaikis pasinėrimas į šaltą vandenį, kaip rodo praktika, prostatai nekenkia. Įsitikinau, koks svarbus yra psichologinis pasirengimas, kurio tinkamiausia forma – meditacinis bėgimas, kai mintimis „apšildomos“ visos raumenų grupės.


 

Petras Sventickas, KJSK pirmininkas:


1. Tai veiksmingas grūdinimosi būdas, naudingas ir patikimas, kai taikomas su išmanymu, pasirengus fiziškai ir dvasiškai. Jis efektingas žiniasklaidos atstovams ir tokių renginių stebėtojams, sukeliantis kontroversiškų nuomonių (nuo pagarbos iki kvailinimo). „Ruoniai“ poveikį patiria tik išlindę iš vandens (džiaugsmą, palaimą, pasitenkinimą) bei išvengdami peršalimo ligų, jei maudosi reguliariai. Krisdamas į šaltą vandenį, mėgstu sau pasakyti: „Eik tu balon!“. Balon siunčiu negalias, tingumą, abejingumą…
2. Maudynės žiemą – tai sveikos gyvensenos dalis. Vien maudynės, vien grūdinimai nedaug duotų. Būtina „tvarkyti“ savo mintis, jausmus, prisitaikyti mitybą, pakankamai ir tinkamai judėti (mankštintis, sportuoti, dirbti). Mano rezultatas – beveik išvengta peršalimo ligų. Sakau „beveik“, nes buvo pora recidyvų, ir tai įvyko tada, kai nesilaikiau grūdinimosi taisyklių. Šaltas vanduo drausmina, ramina, „nuplukdo“ įtampą (tai patiria reguliariai praktikuojantys). Apsiliejimas šaltu vandeniu vonioje yra pakankamai geras būdas grūdintis. Maudynės atvirame vandens telkinyje reikalauja valios pastangų ir laiko, bet yra neprilygstamas malonumas mokantiems, galintiems ir įstengiantiems tai daryti.
S.Daukantas rašė, kad senovėj lietuviai pirtyse stiprino kūną, o, nebetverdami šilumos, „šoko stačiai į eketę“, o vaikai „po sniegus it po pūkuos voliojos, atvėsę vėl bėgo į pirtį“.
3. Pirmiausia – nesimaudyti tam nepasirengus, nepasitarus su medikais, nes yra nemažai žmonių, kuriems to daryti negalima. Bet daugumai toks grūdinimasis yra tinkamas, linkiu patiems įsitikinti. Geriau, ypač vyresnio amžiaus žmogui, maudytis ne vienam.
 

Jonas Markevičius, UAB „Viktorija ir partneriai“ šaltkalvis remontininkas:


1. Dar prieš porą dešimtmečių grupelė Kauno bėgimo mėgėjų klubo „Žalgirietis“, kurio veikloje dalyvavau, moterų po bėgimo pratybų ir vėlyvą rudenį maudydavosi Nemune, vertinau tai skeptiškai. Kaip ir daugelis kolegų bėgimo mėgėjų. Bet požiūris pasikeitė, kai pabandžiau pats. Išlipus iš vėsaus ar šalto vandens savijauta būna labai gera, norisi šypsotis, juoktis. Grįžę į šiltą patalpą, išgeri karštos arbatos, šiltai apsirengi, kad kūnas, praradęs daug šilumos, neatvėstų. Dar gerą valandą jauti palaimą.
2. Tai viena iš geros savijautos priemonių. Kai būnu kaime, po lengvo 5 kilometrų bėgimo maudausi upelyje 3–4 kartus per savaitę, kol vanduo užšąla.
3. Pradėti galima ir masinių renginių metu, tačiau tik įvertinus savo galimybes. Į šaltą vandenį pasineriama kūnui įšilus, bet nesukaitus. Kai ilgiau pasimankštini, nelieka ir šalto vandens baimės.
 

Danutė Kunčienė, KJSK pirmininko pavaduotoja:


1. Žmogaus sveikata labai priklauso nuo visavertės, vitaminų ir mikroelementų nestokojančios mitybos. Vien sveikos mitybos nepakanka, reikia ir grūdintis. Bet ne visiems – eketėje. Mokykimės iš gamtos: žvirblio vandeny per šalčius nepamatysi, o gulbės ar antys, kurios turi nemažą riebalų sluoksnį, mielai plaukioja.
2. Turiu per 20 metų medicinos sesers darbo stažą, tad sveikuolių metodikas vertinu ir mediko žvilgsniu. Tik po trejų metų grūdinimosi pradėjau maudytis ištisus metus. Tai padėjo normalizuoti kraujotaką – iki tol rankos ir kojos nuolat buvo vėsios, dabar – šiltos. Kartą, išsimaudžius Lampėdžių karjere esant 20 laipsnių šalčio, praėjo nugaros skausmai dėl raumenų patempimo ar uždegimo. Maudynės taip pat stiprina valią.
3. Grūdintis dera nuosekliai ir įvertinus savo sveikatos būklę. Jeigu pradedama žiemą, geriau – nuo šalto dušo, apsitrynimo šlapiu vėsiu rankšluosčiu ar patrepsėjimo basomis ant sniego bei apsitrynimo sniegu. Pirmiausia šaltu vandeniu reikia apsipilti kojas, po to rankas, veidą, galvą ir galiausiai lieti vandenį ant pečių ir kūno. Taip apsilieti ir išėjus iš pirties. O kas pasirengia maudytis ir žiemą, kaip pataria akademikas S.Mezencevas, einant (pasineriant) į vandenį reikia įkvėpti, o iškvėpti išbėgant iš vandens. Antra, geriau būti su kiek galima pilnesne šlapimo pūsle. Kad nebūtų slidu, galima mūvėti plonomis medvilninėmis kojinėms, išlipus jas iškart nusimauti. Reikia, kad kūnas įšiltų prieš maudymąsi – pasimankštinti, būti šiltai apsirengus, bet jokiu būdu nevartoti alkoholio. Šaltis gali gydyti, bet gali ir sargdinti. Reikėtų pasitarti su savo gydytoju. Tiesa, toks gydytojas gali būti jūsų vidinis „aš“. Vyrams dera būti atsargiems dėl prostatito, tačiau iš mūsų klubo besimaudančių žmonių man neteko girdėti, kad kas nors būtų susirgęs šia liga. Šalčio procedūros netinka sergantiesiems sąnarių ligomis, persirgus Laimo liga, po onkologinių operacijų ir kt.
 

Kazimieras Reklys, Petrašiūnų darbo rinkos mokymo centro profesijos mokytojas:


1. Reguliariai bėgioju nuo 1987 metų, šiuo metu – kelis kartus per savaitę po 10–15 kilometrų. Drauge su grūdinimusi tai teikia žvalumo, energijos – jaučiu gyvenimo „kibirkštėlę“, nors man jau septinta dešimtis.
2. Kartą išsimaudžiau eketėje sloguodamas. Vakare staiga pakilo temperatūra iki 39o C, bet rytą jaučiausi sveikas, dingo ir sloga. Vaistų nevartojau. Manau, šaltas vanduo sukėlė tam tikrą stresą, ir organizmas „pakilo į kovą“. Maudynės šaltame vandenyje – tai tam tikras savęs išbandymas, suteikiantis pasitikėjimo savimi, skatinantis atlikti daugiau darbų.
3. Neperdozuoti trukmės ir atsižvelgti į „svorio kategoriją“. Lengvo kūno sudėjimo žmonės vandenyje negali užsibūti, o apkūnesni gali ir kelis plaukimo grybšnius padaryti. Prieš maudymąsi svarbu pabėgioti, apšilti, o išlipus iš vandens – kuo skubiau apsiauti, kad neatšaltų kojos. Nesu maudynių žiemą šalininkas, jeigu joms nepasirengta. Grūdintis reikėtų pradėti pavasarį ar rudenį.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Ugnius
2009-04-14 15:24
ziema labai daug visokio aktyvaus sporto, kuris tuo paciu ir grudina. bet as visada vaistineleje fastum gelio turiu, ka gali zinoti, kada kokia trauma istiktu, o kaip jau ne karta isitikinau, fastum gelis labai greitai padeda

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai