Kraujospūdį valdyti įmanoma

Padidėjęs kraujospūdis – šių dienų rykštė. Šią diagnozę išgirsta vis jaunesni asmenys. Praėjusiame numeryje priminėme svarbiausius dalykus apie arterinę hipertenziją ir pasakojome, kodėl kraujospūdį būtina kontroliuoti. Šį kartą – apie pirmąją gydymo priemonę – gyvenimo būdo keitimą. Būtent tai patariama daryti pirmiausia. Nuo jūsų pastangų priklauso viso gydymo sėkmė. Nežinote, ką reikia daryti, kad liga jus apleistų? Skaitykite toliau.
 

Koreguokite kūno masę


KMI (kūno masės indeksas) neturi viršyti 25 kg/m2. Moksliniai tyrimai įrodė, kad pakanka 20 proc. koreguoti kūno masę, kad hipertenzijos požymiai išnyktų arba reikėtų vartoti mažiau vaistų nuo šios ligos. Jei jūsų KMI normalus, stenkitės išlaikyti jį tokį ir toliau, nepaisydami amžiaus.
 

Didinkite fizinį aktyvumą


Sėdimas darbas ir nesimankštinimas hipertenzijos riziką padidina 20–50 proc. O reguliarus fizinis aktyvumas sumažina kraujospūdį maždaug 5–10 mmHg. Žinant, kad fizinė veikla padeda koreguoti kūno masę, jos reikšmė dar labiau padidėja.
Nebūtina lankyti sporto salių, pakaks kasdien pasivaikščioti spartesniu žingsniu ar pasivažinėti dviračiu, paplaukioti ar tiesiog pasimankštinti namuose. 30 minučių kasdienės fizinės veiklos daro stebuklus.
„Vidutinio sunkumo pratimai sergantiesiems hipertenzija gali būti dar veiksmingesni nei labai intensyvūs“, – pastebėjo L. Pastello, Konektikuto universiteto Sveikatos pagalbos centro direktorė. Nesimankštinkite per prievartą, jei mankštindamiesi jaučiatės blogai, pradėkite nuo mažesnio krūvio.


 

Vartokite kuo mažiau druskos


Idealu, jei suvartosite ne daugiau kaip 1,5 g druskos per dieną. Nesijaudinkite, druskos organizmas nepritrūks. Būtiną organizmui jos kiekį gausite kartu su kitu maistu, t.y. valgydami duoną, sūrį, dešrą ir t.t.
Beje, statistiškai apskaičiuota, kad daugiau kaip 70 procentų druskos gauname iš produktų, gaminamų ne namuose. Taigi siekiant idealių rezultatų reikėtų vengti valgyti kavinėse/restoranuose, o vietoje pusfabrikačių pirkti jokiais būdais neapdorotus maisto produktus, pvz., mėsą.


Teigiama, kad, ribojant druskos vartojimą, kraujospūdis sumažėja net iki 20 proc. Net rezistentiškos (atsparios gydymui) hipertenzijos atveju sistolinis (viršutinis) kraujospūdis sumažėja maždaug 5–9 mmHg.
Šio punkto itin atkakliai turi laikytis vyresnio amžiaus bei sergantys inkstų ligomis žmonės.
 

Vartokite kuo daugiau kalio


Ankstesniame punkte teigiama: vartokite mažiau valgomosios druskos. Jeigu natris, kurio yra valgomojoje druskoje, skatina hipertoninės ligos vystymąsi, tai kalis, atvirkščiai – būtinas organizmui. Vasarą, kai prakaituojant netenkama daug druskų, ypač svarbu vartoti daug kalio turinčių maisto produktų. Šio elemento daug yra šviežiuose abrikosuose, apelsinuose, bananuose, arbūzuose, morkose, kopūstuose, bulvėse, ridikuose ir minėtų daržovių sultyse.
 

Valgykite daug vaisių ir daržovių


Venkite keptų ir daug sočiųjų riebalų turinčių produktų, pvz., kiaulienos, fermentinio sūrio ir kt. Pastebėta, kad vegetarai hipertenzija serga daug rečiau, jiems būdingas ir mažesnis su amžiumi susijęs kraujospūdžio padidėjimas. Priežastis iki galo neaiški, tačiau manoma, kad vegetarai paprastai daugiau juda, gauna pakankamą maistinių skaidulų kiekį, vartoja mažiau alkoholio bei druskos.
 

Nerūkykite


Rūkymas skatina kraujagyslių spazmus, širdies susitraukimo dažnis padidėja. Rūkantys asmenys net du kartus dažniau miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų.
 

Ribokite alkoholio kiekį


Egzistuoja tiesioginė priklausomybė tarp suvartojamo alkoholio kiekio, kraujospūdžio dydžio ir hipertenzijos dažnio.
Nuolatinis alkoholio vartojimas blogina vaistų nuo hipertenzijos veikimą, o ilgalaikis gėrimas padidina insulto riziką.
Rekomenduojama riboti alkoholio vartojimą bent iki 20–30 ml etanolio ar jo ekvivalentų (300 ml vyno ar 720 ml alaus) per dieną vyrams. Tuo tarpu moterims ar mažo svorio asmenims nerekomenduojama išgerti daugiau nei 15 ml etanolio per dieną.
 

Be to, venkite streso ir pasistenkite visada išsimiegoti.


Atsiminkite, kad vaistus nuo spaudimo turi paskirti gydytojas! Vartokite juos taip, kaip liepė gydytojas. Neduokite savo vaistų kitiems. Nenutraukite gydymo prieš tai nepasitarę su gydytoju. Nepradėkite vartoti jokių kitokių vaistų be gydytojo nurodymo.
Išsamiau apie hipertenzijos gydymą vaistais – kitame „Sveiko žmogaus“ numeryje.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai