Kasos uždegimas: gydymas ir mityba

32 metų žurnalo skaitytojai Ramunei jau treti metai pavasariais ima stipriai skaudėti pilvą ties bamba. Gydytojai konstatavo kasos uždegimą. Skaitytojai rūpi sužinoti, ar ši liga išgydoma, kaip reikia gydytis, kokia turėtų būti mityba.
 

Kasos uždegimas yra vadinamas pankreatitu, jis pasitaiko gana dažnai. Kasa yra viena aktyviausių žmogaus organizmo virškinimo liaukų. Tarp kasos liaukinių ląstelių, išskiriančių kasos sultis su stipriausiais virškinimo fermentais, yra įsiterpusios endokrininių liaukų ląstelių, padedančių išskirti kasos hormonus tiesiog į kraują, salelės. Virškinimui reikalingi kasos fermentai išteka pro atskirus latakėlius į dvylikapirštę žarną. Iš skrandžio čionai suteka ir skrandžio sultys, turinčios druskos rūgšties (HCl). Į dvylikapirštę žarną sutekėjusios sultys yra šarminės reakcijos, o skrandžio sultys yra rūgščios reakcijos, nes jose daug druskos rūgšties. Netvarkingai, ypač gausiai valgant, skrandžio rūgščios sultys skatina kasos sulčių išsiskyrimą, o padidėjus sfinkterio susitraukimams, pablogėja virškinimas, gali atsirasti net stiprių spazmų. Kartais iš dvylikapirštės žarnos šarminis turinys sugrįžta atgal į skrandį (vadinamasis duodenogastrinis refliuksas). Tada skrandyje aptinkama ir gelsvai rusvos tulžies, kurios teisingai maitinantis nebūna. Taip ir prasideda pankreatitas (kasos uždegimas), ypač kai tulžies pūslėje atsiranda kristalų arba tulžies akmenukų, trukdančių tulžiai nutekėti latakėliais į dvylikapirštę žarną.
1982 metais su med. dr. Petru Juodvalkiu tyrinėjome refliuksų atsiradimą ir nustatėme, kad rūkymas ir alkoholiniai gėrimai labai sutrikdo šios virškinimo organų dalies veiklą, skatina kasos uždegimą. Jei valgoma netvarkingai, riebiai, dar užgeriant svaigalais, kasos uždegimui - tiesiausias kelias. Įsidėmėkite, pati kasa nedidelė, sveria tiktai 60-90 gramų, o išskiria sulčių daug daugiau negu kepenys, sveriančios apie pusantro kilogramo. Be to, kasos sultyse yra įvairių fermentinių medžiagų, virškinančių riebalus (tam būtinai reikalinga tulžis), baltymus ir angliavandenius. Kai sutrinka kasos sulčių ištekėjimas, ypač akmenukams užkimšus latakėlius, pradedami virškinti kasos audiniai. Tai nepaprastai pavojinga, nes uždegimas staigiai išplinta, prasideda pilvaplėvės uždegimas (peritonitas) ir mirtis tada gali ištikti labai greitai - kartais po kelių valandų.


Prisimenu vieną gydytoją, kuri grįžusi po dienos savo seserį rado jau mirusią, nors prieš jai išvažiuojant ligonei buvo diagnozuotas tiktai tulžies pūslės uždegimas ir jokių kasos uždegimo požymių nebuvo. Kasa yra šalia tulžies pūslės, todėl esant tulžies pūslės uždegimui (joje dažnai būna ir tulžies akmenų), iš pradžių nejaučiama skausmo ar priepuolių, tik paskui, ypač sočiai maitinantis, ūmiai prisideda pankreatitas, galintis sukelti komplikacijų ar net mirtį.
Norint pankreatito arba jo komplikacijų išvengti, reiktų visada saikingai ir apgalvotai maitintis, daug neprisivalgyti, vengti svaigalų ir riebaus maisto, ypač keptų mėsos patiekalų. Prisimenu vieną pacientą. Jis nebuvo nutukęs, bet sirgo tulžies akmenlige ir lėtiniu pankreatitu. Jaunas gydytojas klaidingai papasakojo, jog liga aiški, be rizikos faktorių. Ligonis pusryčiams surūkydavo vieną kitą cigaretę, išgerdavo kavos, dienos metu taip pat valgydavo netvarkingai, nevengdavo riebių patiekalų, vos ne kasdien “saikingai” išgerdavo po taurelę, t.y., jo žodžiais, gyveno normaliai. Paminėti riziką didinantys veiksniai po įprastinio pasivaišinimo privertė jį gultis į chirurgijos skyrių.
Teko sutikti vieną gydytoją iš Tolimųjų Rytų. Pasirodo, Tolimuosiuose Rytuose žmonės labai daug valgo augalinio maisto, tačiau taip pat serga akmenlige, tik akmenų sudėtis kitokia - kaip ir kasoje atsirandančių akmenų, yra daugiau kalcio karbonatų. Apie tai man teko kalbėti Kinijoje vykusiame pasauliniame kongrese, į kurį buvau pakviestas pasidalyti patirtimi.
Kai kurios Amerikos indėnų gentys labai dažnai serga tulžies akmenlige, kadangi valgo daug pupelių.
Kaip gi reikia gydyti kasos uždegimą? Šių dienų medicina gerokai patobulėjo ir būtina konsultuotis su specialistais - jie, remdamiesi tyrimais, patars, kokių vaistų vartoti ir kaip maitintis. Gamta išimčių nedaro. Nelaukime, kol sunyks, sumažės kasos audiniai, atsiras pavojingų komplikacijų (pūlinių arba cistų kasoje ir pan.). Išsigydyti pankreatitą tikrai galima, tik nepavėluokite. Kasos funkcija yra nepaprastai svarbi harmoningai organizmo veiklai. Todėl sykį susirgus, jau visą gyvenimą reikia saugotis netinkamo maisto ir svaigalų. Jei organizmui stinga fermentų, vartokime jų turinčių vaistų. Bet daug geriau tausokime kasą, dažniau pagalvokime apie jos uždegimą sukeliančias priežastis ir sveiką mitybą bei gyvenseną.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai