7 klausimai apie krūtinės anginą

Krūtinės anginos priepuolis gali ne juokais išgąsdinti ir net sukelti mirties baimę. Ką reikėtų žinoti apie krūtinės anginą? Kokie požymiai jai būdingi? Ar skausmas plinta? Kaip diagnozuojama ir kaip gydoma ši į miokardo infarktą galinti išsivystyti liga?

 

Kokie požymiai būdingi krūtinės anginai?

 

Vienas iš svarbiausių krūtinės anginos požymių – už krūtinkaulio ar jo srityje jaučiamas priepuolinis skausmas. Dažniausiai šio skausmo vieta yra labiau link kairės krūtinės pusės. Krūtinės anginos skausmas paprastai būna gana aštraus spaudžiančio ir gniaužiančio pobūdžio. Šį skausmą dauguma pacientų apibūdina kaip sunkumo ir deginimo jausmą krūtinėje.

Nors pacientai per krūtinės anginos priepuolį juntamus pojūčius apibūdina gana įvairiai, tačiau skausmo pobūdį dauguma nurodo panašiai. Krūtinės anginos priepuolis paprastai trunka labai trumpai – vos nuo kelių sekundžių iki kelių minučių. Retesniais atvejais jis gali kamuoti net iki penkiolikos minučių.

 

Kaip plinta angininis skausmas?

 

Angininiai skausmai gali apimti ne tik būdingą sritį už krūtinkaulio ar šalia jo, bet jis gali  plisti ir į kairę ranką, ir apatinį žandikaulį ar net į nugarą. Vis dėlto pasitaiko ir gana netipinių ligos formų, kai pacientai skundžiasi pykinimu, skrandžio skausmu, vėmimu ar net dusuliu. Kartu su anginos priepuoliu gal pasireikšti ir širdies ritmo sutrikimai, dusulys, šalto prakaito pylimas, mirties baimė, bendras negalavimas bei silpnumas, o kai kuriais atvejais galima net prarasti sąmonę. Kai kurie pacientai priepuolio metu skausmo nejaučia. Tokia besimptomė, „tylioji“ krūtinės angina būdinga cukriniu diabetu sergantiems pacientams, kurie gali turėti įvairių jutimų sutrikimų. Dažniau netipiniais krūtinės anginos simptomais skundžiasi moterys, o krūtinės angina dažniau diagnozuojama vyrams.

 

Kokie faktoriai provokuoja krūtinės anginos priepuolį?

 

Priepuolius gali išprovokuoti fizinis krūvis, stresas ir nervinė įtampa (stiprus susijaudinimas), netgi šaltas ir vėjuotas oras, labai šaltas gėrimas, rūkymas. Būna ir taip, kad nemalonūs jutimai užeina savaime. Dažniausiai jie pasireiškia ankstyvais rytais.

 

Kas dažniau serga krūtinės angina?

 

Nustatyta, kad riziką susirgti krūtinės angina didina genetinis paveldimumas. Taip pat yra duomenų, kad širdies angina dažniau serga kitų gretutinių ligų bei sveikatos sutrikimų turintys pacientai. Vertėtų paminėti dislipidemiją, arterinę hipertenziją, cukrinį diabetą, nutukimą, inkstų ligas. Be to, krūtinės anginos priepuolio išsivystymo tikimybė didesnė rūkantiems, alkoholiu piktnaudžiaujantiems ir daug streso patiriantiems asmenims.

 

Kaip diagnozuojama krūtinės angina?

 

Krūtinės anginos diagnozavimui labai svarbus tikslios šeiminės ligos istorijos surinkimas, rizikos faktorių įvertinimas, arterinio kraujo spaudimo ir pulso matavimas, kraujo tyrimų ir instrumentinių tyrimų rezultatai. Užrašoma ir ramybės, ir krūvio elektrokardiograma. Sudėtingesniais atvejais gali būti atliekama kompiuterinė ar magnetinio rezonanso tomografija bei kiti instrumentiniai ir ne instrumentiniai tyrimai.

 

Kaip gydoma krūtinės angina?

 

Krūtinės anginos gydymą paskiria gydytojas, prieš tai labai išsamiai įvertinęs paciento būklę. Tam, kad nesikartotų anginos priepuoliai, pacientui gali būti skiriama nitratų, beta blokatorių, kalcio kanalų blokatorių, trombozinių plokštelių sukibimą mažinančių vaistų ir kitų kardiologinių vaistų. Kai kurios naujosios širdies anginai gydyti skirtos vaistinės medžiagos gali turėti antiangininį poveikį, slopindamos vėlyvąją natrio srovę širdies ląstelėse. Toks ypatumas sumažina natrio kaupimąsi ląstelėje, todėl sumažėja ir kalcio perkrova ląstelėje. Manoma, kad slopindamos vėlyvąją natrio srovę, tokios vaistinės medžiagos mažina šį intraląstelinį jonų disbalansą išemijos metu. Toks kalcio perkrovos sumažinimas pagerina miokardo atsipalaidavimą ir taip palengvinamas kairiojo skilvelio sustandėjimas diastolės metu. Jei vaistiniai preparatai nepakankamai veiksmingi, tuomet gali būti skiriamas intervencinis gydymas, pavyzdžiui, angioplastika ir chirurginis gydymas. Angioplastikos metu išplečiamos susiaurėjusios širdies kraujagyslių vietos, o chirurginio gydymo metu gali būti atliekama aortokoronarinio nuosrūvio formavimo operacija.

 

Kada reikėtų suklusti?

 

Paprastai krūtinės anginos priepuolis išnyksta sustojus ir pailsėjus, nusiraminus ir (arba) pavartojus nitroglicerino. Jei priepuolis trunka ilgiau kaip penkiolika – dvidešimt minučių, tuomet jau galima įtarti besivystantį miokardo infarką. Tokiu atveju būtina skubi medicinos pagalba, kitaip anginos priepuolis gali pasibaigti ir mirtimi.

 

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai