Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis?

Kojos kasdien patiria didžiulį krūvį – nesvarbu, ar dirbame sunkų fizinį, ar stovimą, ar sėdimą darbą. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis, kad jų neskaudėtų, nemaustų ir jos netintų?

 

Darykite pertraukas

 

Ilgas stovėjimas arba sėdėjimas labai kenkia kojų kraujotakai, todėl jos gali pradėti greičiau tinti, greičiau pajuntamas nuovargis ir skausmas. Tad labai svarbu ilgo sėdimo arba stovimo darbo metu daryti pertraukas ir šiek tiek pamankštinti kojas, kad „išsijudintų“ kraujotaka, pagerėtų mikrocirkuliacija. Kojų jokiais būdais nereikėtų kelti vienos ant kitos ar supinti jų virvele – taip papildomai užspaudžiamos venos ir kraujui į širdį grįžti tampa dar sunkiau.

 

Venkite karščio

 

Tikriausiai pastebėjote, kad venų ligų turintiems asmenims varginantys simptomai labai suintensyvėja būtent šiltuoju metų laiku. Dažniau skundžiamasi kojų skausmu, nuovargiu, tinimu, maudimu ir deginimo pojūčiu. Būtent dėl to venų ligų turintiems ir į jas linkusiems asmenims reikėtų vengti papildomų karščio šaltinių. Nereikėtų per ilgai mėgautis karšta vonia ar karštu dušu (vanduo negali būti per aukštos temperatūros), o buvimą pirtyse taip pat labai reikėtų riboti. Kontrastiniai dušai labai naudingi venų kraujotakai, tačiau vandens temperatūrų kontrastas neturėtų būti per didelis.

 

Nedėvėkite per ankštų drabužių ir venkite aukštakulnių

 

Aukštakulnius palikite tik ypatingoms progoms. Jei kasdienis jų dėvėjimas būtinas dėl darbo etikos, tuomet rinkitės batus su platesne ir žemesne pakulne. Tegul jie būna kuo patogesni. Taip pat venkite pernelyg apspaudžiančių drabužių. Keliais dydžiais per mažos džinsinės kelnės gali pridaryti rimtų nemalonumų: jos ne tik trikdo normalią kraujotaką, bet ir gali spausti dubens organus, didinti lytinių organų problemų tikimybę. Tad dėvėkite tik savo dydžio drabužius ir stebėkite, kad jie niekur nespaustų.

 

Dėvėkite kompresines kojines

 

Kompresinių kojinių arba elastinio trikotažo dėvėjimas yra mediciniškai patvirtinta priemonė, padedanti palengvinti venų ligų kamuojamų pacientų patiriamus simptomus. Negana to, tai puiki profilaktikos priemonė tiems, kurie linkę į venų varikozę. Kompresinės kojinės sukuria nuo čiurnų link klubų po truputėlį mažėjančią kompresiją, kuri padeda kraujui lengviau grįžti į širdį. Taip pat mažinama ne tik kojų skausmo ir tinimo pasireiškimo galimybė, bet ir rizika patirti venų ligų sukeliamas komplikacijas (pavyzdžiui, paviršinių ar giliųjų venų trombozę).

 

Atlikite kojas stiprinančius pratimus ir reguliariai sportuokite

 

Įvairūs pratimai padeda ne tik sustiprinti kojas, bet ir pagerinti kraujo apytaką, palengvinti patiriamus simptomus ir sumažinti komplikacijų pasireiškimo riziką. Sėdint galima pasiūbuoti ir „pažirkliuoti“ kojomis, pasukioti pėdas ir pan. Stovint puikiai tiks intensyvesnis ėjimas, svorio perkėlimas nuo pirštų ant kulnų, pasistiebimas kartu su pečių pakėlimu (tokiu būdu mažinama ne tik kojų, bet ir pečių raumenų įtampa). Dėl tikslių pratimų rekomendacijų galima ir net rekomenduojama pasitarti su kineziterapeutu. Reguliari fizinė veikla padeda stiprinti širdies ir kraujagyslių sistemą. Venų kraujotakos sistema – ne išimtis.

 

Vartokite venų mikrocirkuliaciją gerinantį gelį

 

Lioton veiklioji medžiaga yra heparinas (heparino natrio druska). Jis paruoštas gelio pavidalu, tinkamu tepti odą. Vartojant pažeistoje vietoje heparinas apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo paviršinėse venose, gerina vietinę mikrocirkuliaciją (kraujotaką smulkiosiose kraujagyslėse) ir mažina patinimą. Lioton vartojamas mazginio venų išsiplėtimo ir jo sukeliamų komplikacijų (kraujo krešulių susidarymo pažeistose venose esant jų sienelių uždegimui arba be jo, uždegimo šalia venų esančiuose audiniuose bei opų, susidariusių odoje virš išsiplėtusių venų) gydymui. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai