Virškinimo sutrikimus dažniausiai sukelia persivalgymas

Manoma, kad virškinimo sutrikimai patenka į dažniausių pacientų skundų trejetuką. Virškinimo sutrikimai kamuoja ir mažus vaikus, ir vidutinio amžiaus asmenis, ir senyvus pacientus. Jų tekę patirti bene visiems ir dažnai tai pats pirmasis sveikatos sutrikimas gyvenime. Kokie virškinimo sutrikimai pasitaiko dažniausiai ir kokios įprasčiausios jų priežastys?

 

Dažniausiai kamuoja sunkumo jausmas ir pilvo skausmas

 

Virškinimo sutrikimai ne visuomet apsiriboja tik šleikštuliu, pykinimu, vėmimu, vidurių užkietėjimu ir viduriavimu. Dažnas pacientas skundžiasi tiesiog neaiškiu sunkumo jausmu epigastriumo srityje. Atrodo, kad virškinimas „sustojęs“ – tokie ir panašūs pojūčiai gali pranešti apie dispepsiją. Šiam sindromui būdingas ir ankstyvas sotumo jausmas, nors buvo suvalgyta visai nedaug maisto. Jo atveju kamuoja nuolatinis pilnumo jausmas, gali pasireikšti pilvo skausmas, raižymas ir pūtimas bei kiti simptomai, pavyzdžiui, raugėjimas oru, svorio kritimas. Tokių simptomų geriau neignoruoti ir įsitikinti, dėl kokių priežasčių jie kamuoja. Jei po kiekvieno valgio užplūsta sunkumo jausmas ir jaučiami skrandžio ar pilvo skausmai, tuomet labai tikėtina, kad tai būtent dispepsijos sindromas. Vis dėlto viena dažniausių virškinimo sutrikimų priežasčių – netinkamas maistas ir „netvarkingas“ mitybos režimas.

 

Dėl kokių pagrindinių priežasčių atsiranda virškinimo sutrikimų?

 

Virškinimo sistemoje yra labai daug nervinių galūnėlių, tad sutrikimų joje gali kilti dėl pačių įvairiausių priežasčių. Pakanka ir didesnės nervinės įtampos, dėl kurios gali atsirasti pykinimas, viduriavimas, pilvo pūtimas. Virškinimo sistema pasižymi jautrumu ir dideliu reaktyvumu ir į aplinkos, ir į vidinius veiksnius. Jos sutrikimus dažniausiai sukelia:

  • Netinkama mityba – per riebus, sunkiai virškinamas, rafinuotas, labai daug prieskonių, maisto priedų ir virškinimo traktą dirginančių medžiagų turintis maistas.
  • Nepakankama higiena ruošiant maistą gali būti viena iš virškinimo sistemos infekcijų priežasčių.
  • Mitybos režimo nepaisymas dažniausiai susijęs su persivalgymu – didelio maisto kiekio suvalgymu per trumpą laiką. Persivalgymas yra didelis iššūkis virškinimo sistemai, todėl nenuostabu, kad dėl jo kyla bene daugiausiai virškinimo sutrikimų. Retais pasitaikantys persivalgymo epizodai per daug žalos nepadaro, tačiau jei persivalgoma dažnai, tuomet gali kilti ne tik virškinimo problemų, bet ir didėja įvairių lėtinių ligų rizika. Persivalgymu piktnaudžiaujantys žmonės dažniau serga širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, endokrininėmis ligomis ir t.t.
  • Kai kurie vaistai gali būti žalingi virškinimo procesams – daugeliui žinoma, kad žalos gali padaryti antibiotikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, chemoterapiniai preparatai, širdies glikozidai, kalio ir geležies preparatai ir kt.
  • Kenkia ir žalingi įpročiai, pavyzdžiui, nesaikingas ir ilgalaikis alkoholio vartojimas nulemia net 70 procentų lėtinio pankreatito (kasos, svarbiausios virškinimo liaukos) uždegimo atvejų.
  • Kaip ir minėta prieš tai, svarbią įtaką gali padaryti ir ilgalaikė nervinė įtampa. Daug streso patiriantys pacientai virškinimo sutrikimais skundžiasi dažniau. Šiandien daugėja ir dirgliosios žarnos sindromo atvejų, o šio sindromo išsivystymui itin svarbus emocinis faktorius.
  • Virškinimo sutrikimai gali būti ir ūminių, ir lėtinių virškinimo sistemos bei kitų organų sistemų ligų ženklas.
  • Pasirodo, kad polinkis į virškinimo sutrikimus gali būti ir paveldėtas – kai kurių pacientų virškinimo traktas jautresnis įvairiems dirgikliams būtent dėl genetiškai nulemtų veiksnių.

 

Kuo virškinimui svarbūs fermentai?

 

Pagrindiniai virškinimo fermentai padeda skaidyti svarbiausias maistines medžiagas – angliavandenius, baltymus ir riebalus. Virškinimo fermentų poveikis labai svarbus sklandžiam maistinių medžiagų įsisavinimui ir pilnavertei energijos gavybai iš maisto. Dažniausiai fermentų trūkumas atsiranda dėl persivalgymo, sunkiau virškinamo maisto ar sirgimo kai kuriomis ligomis, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų. Jei pavalgius praktiškai kiekvieną kartą jaučiamas sunkumo jausmas, kamuoja ankstyvas sotumo jausmas ir vargina kiti virškinimo sutrikimai, tuomet labai tikėtina, kad pacientui trūksta virškinimo fermentų. Mezym vartojamas būtent tuomet, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimų. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai