Venų varikozės komplikacijos pavojingos gyvybei

Pati venų varikozė nėra pavojinga, tačiau sveikatai ir gyvybei pavojingos jos sukeliamos komplikacijos. Kokie simptomai praneša apie venų varikozę, kokios galimos komplikacijos ir ką daryti, jei norima užbėgti joms už akių?

 

Pirmieji kojų venų varikozės simptomai gali atrodyti visai nekaltai

Pirmieji besivystančio lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo simptomai gali būti klaidingai siejami tik su didesniu dienos nuovargiu, mat iš pradžių kojų sunkumas ir maudimas pasireiškia tik antrojoje dienos pusėje arba vakare. Toks kasdienis kojų nuovargis rodo, kad apatinėse galūnėse jau vyksta vožtuvėlių pokyčiai ir didėja veninis spaudimas, dėl kurio po truputį plečiasi venos ir vis daugiau kraujo užsilieka apatinėse galūnėse. Matomų pokyčių gali dar ir nebūti, nebent pradeda trūkinėti kapiliarai ar paviršinis venų tinklas tampa šiek tiek matomesnis.

Toliau progresuojant venų varikozei, jau atsiranda kojų tinimas ir intensyvesnis skausmas, kurie labiausiai kamuoja vakarais, o rytais – dar ne. Nieko nedarant, liga progresuoja toliau ir kojų skausmas, nuovargis, tinimas, sunkumas, maudimas, odos tempimas ir kiti nemalonūs pojūčiai, tokie kaip skruzdėlyčių bėgiojimas ar kojų pulsavimas, pasireiškia jau ne tik vakarais, bet ir kitu dienos metu. Be to, naktimis labai kamuoja mėšlungis, odos deginimas bei niežulys, formuojasi egzema. Jei ir toliau nieko nesiimama, kojų venos dar labiau išsiplečia ir sustorėja, atsiranda poodinių mazgų, nes tokiu būdu kojos „kovoja“ su vykstančiais pokyčiais. Formuojant papildomas venas kūnas mėgina mažinti didėjantį veninį spaudimą kojose, atsirandantį dėl nepilnavertės vožtuvėlių funkcijos, kraujo sąstovio apatinėse galūnėse ir t.t. Tačiau ši liga neapsiriboja tik kojas darkančiais dariniais – ignoruojant besivystančią venų varikozę galimas ir gyvybei pavojingų komplikacijų pasireiškimas.

 

Su pažengusia ir negydoma venų varikoze susijusios komplikacijos gali būti pavojingos gyvybei

Žinotina, kad pati venų varikozė nėra pavojinga, tačiau šio fakto nereikėtų painioti su tuo, kad ligos komplikacijos jokio pavojaus nekelia. Būtent negydomos ir sėkmingai nekontroliuojamos venų varikozės komplikacijos gali pridaryti itin didelių bėdų. Gana retais atvejais galima net ir mirtis.

Itin pažengusiai ligai būdingi odos pigmentacijos, jautrumo ir struktūros pakitimai, nes sutrinka normali audinių mityba ir vyksta kiti neigiamą įtaką turintys pokyčiai. Pakitusios odos vietose gali susiformuoti sunkiai gyjančios žaizdos arba trofinės opos (dar vadinamos veninėmis opomis), kurios yra tiesus kelias į įvairias vietines ir sistemines infekcijas. Kita pavojinga komplikacija – giliųjų venų trombozė, kurios metu staigiai ištinsta koja, ji pasidaro itin skausminga ir raudona. Tai ūmi, gyvybei pavojinga situacija, kai būtina skubi medikų pagalba. Iš giliųjų venų atitrūkę trombai ar jų dalys gali nukeliauti į gyvybiškai svarbias kraujagysles ir sukelti plaučių arterijos tromboemboliją. Ši būklė itin pavojinga, o nesuteikus labai skubios pagalbos – ir mirtina, nes sutrikdoma normali dujų apykaita, žmogus pradeda dūsti ir gali staigiai netekti sąmonės ar net mirti.

 

Paprastas patarimas

Svarbiausia neleisti ligai įsigalėti. Venų varikozė – tai visą gyvenimą trunkanti, lėtinė ir nuolat progresuojanti liga, kurią galima sėkmingai kontroliuoti šiuolaikinėmis gydymo metodikomis. Jaučiant minėtuosius simptomus įvairioms komplikacijoms vis dar galima užbėgti už akių, tad svarbu nedelsti ir kreiptis į kraujagyslių chirurgą.

Pagal tai, kiek pažengusi liga ir kokios individualios paciento ypatybės bei pageidavimai, gydytojas gali pasiūlyti keletą gydymo metodų ir jų derinių. Nereikia galvoti, kad iš karto siūlomi tik intervenciniai gydymo metodai, nors gana dažnu atveju jie būtini, nes reikia gydyti ligos priežastis, o ne pasekmes. Neretai, ypač ligos pradžioje, pakanka tik konservatyvių priemonių, pavyzdžiui, reguliaraus gelių su heparino natrio druska (Lioton) vartojimo ir kompresinių kojinių nešiojimo. Kartais skiriama geriamųjų venotonikų, neretai svarstoma skleroterapijos galimybė. Bet kokius vaistus reikėtų vartoti atsakingai. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku, o netinkami vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai