Ar viską žinote apie priešlaikinę ejakuliaciją?

Priešlaikinė arba ankstyva ejakuliacija laikoma lytiniu sutrikimu, kuris visame pasaulyje paplitęs gana plačiai. Nepaisant to, kad ši problema kamuoja daugybę vyrų, tikrai ne visi pasiryžę apie tai kalbėti ir ieškoti pagalbos. Sutrikimo ignoravimas galimai susijęs su daugybe aspektų. Svarbiausi jų – vyrų drovėjimasis, negalėjimas pripažinti esamos problemos arba manymas, kad niekas vis tiek negali padėti. Vis dėlto gali būti ir taip, kad lytiškai aktyviems vyrams ir jų partnerėms trūksta objektyvios informacijos apie priešlaikinę ejakuliaciją. Ką reikėtų žinoti apie šį lytinės funkcijos sutrikimą? Kaip jis diagnozuojamas ir kaip gydomas?

 

Daugialypis lytinis sutrikimas

Skaičiuojama, kad priešlaikinė ejakuliacija diagnozuojama kas penktam – kas trečiam vyrui, kuris į gydytojus kreipiasi dėl pačių įvairiausių lytinių sutrikimų. Vis dėlto išlieka klausimas – o kiek vyrų net neieško pagalbos ir tiesiog susigyvena su šia problema? Žinoma, galima manyti, kad tai net ne problema. Ir nedrįstame ginčytis, jei kelias minutes ar net trumpiau trunkančio lytinio akto pakanka ir pačiam vyrui, ir jo partnerei – juk net ir tokiu atveju įmanomas kokybiškas lytinis gyvenimas, kuris yra kur kas daugiau nei tik pati intymiausia sueitis. Tačiau priešlaikinės ejakuliacijos sąvoka neapsiriboja vien lytinio akto trukme, kuri apibrėžiama laikotarpiu nuo penetracijos į makštį iki sėklos išsiveržimo (ejakuliacijos).Tai daugialypis lytinis sutrikimas, kuris susijęs su tuo, kad vyras visiškai negali kontroliuoti ejakuliacijos, nors to norėtų. Be to, dėl greito sėklos išsiveržimo jam kyla neigiamų emocinių pasekmių, tokių kaip nerimas, nusivylimas, nepasitikėjimas savimi ir t.t. Priešlaikinė ejakuliacija įtariama ir tuomet, kai sėkla išsiveržia dar prieš lytinę sueitį arba penetracijos metu – tuomet gali kilti ir vaisingumo problemų, labiausiai išryškėjančių tuomet, kai pora mėgina susilaukti vaikų.

 

Medicininiai diagnostikos kriterijai

Priešlaikinės ejakuliacijos diagnostikai ir gydymo paskyrimui svarbūs tam tikri kriterijai:

  • Pastebima, kad laikas iki ejakuliacijos yra gana trumpas (laikotarpis nuo įsiskverbimo į makštį iki sėklos išmetimo yra trumpesnis nei 1-2 minutės). Šis laikotarpis vadinamas  intravaginalinės ejakuliacijos latentiniu periodu. Jei jis trumpesnis nei 60 sekundžių, tuomet dėl priešlaikinės ejakuliacijos diagnozės dažniausiai neabejojama. Ilgiau nei 90-120 sekundžių trunkantis laikotarpis gali būti laikomas visiška norma, jei tik jis tenkina partnerius.
  • Būdinga prasta arba nepakankama ejakuliacijos kontrolė – vyras visiškai negali nuspręsti, kada „jau laikas“ – ejakuliacija įvyksta savaime ir visai netikėtai;
  • Pasireiškia neigiamos pasekmės psichologinei vyro būklei ir jo santykiams su partnere. Vyras jaučia nerimą, nusivylimą, baimes, frustraciją, liūdesį ir kitus neigiamus jausmus, kurie gali tik dar labiau paskatinti ateities nesėkmes ir pagilinti problemą. Be to, neretai pradeda tiesiog vengti intymumo, nes „juk ir vėl nepasiseks“.

 

Gydymo galimybės

Galima drąsiai teigti, kad priešlaikinės ejakuliacijos gydymas – viena sudėtingiausių užduočių, nes čia svarbus ne tik tinkamai parinktas gydymo metodas, bet ir partnerių nusiteikimas bei noras pasiekti teigiamų rezultatų. Partnerė turi besąlygiškai palaikyti savo vyrą – šią detalę norėtųsi ypatingai pabrėžti.

Šiandien Lietuvoje yra vienintelis geriamas vaistas priešlaikinės ejakuliacijos problemai spręsti. Jis veikia serotonino grandinę, taip susilpnindamas/ sulėtindamas seksualinį atsaką ir padėdamas prailginti lytinio akto (intravaginalinę) trukmę bei pagerinti ejakuliacijos kontrolę. Šis vaistinis preparatas gali būti skiriamas, kai:

•                    laikas iki ejakuliacijos po įsiskverbimo į makštį (intravaginalinės ejakuliacijos latentinis periodas) yra trumpesnis negu dvi minutės;

•                    pasireiškia nuolatinė arba pasikartojanti ejakuliacija po minimalios seksualinės stimuliacijos prieš įsiskverbiant, skverbiantis ar iškart įsiskverbus į makštį ir anksčiau, nei to nori pacientas;

•                    pacientas dėl priešlaikinės ejakuliacijos labai kenčia ir patiria didelių psichologinių sunkumų santykiuose su partnere;

•                    būdinga bloga ejakuliacijos kontrolė;

•                    teigiama, kad priešlaikinė ejakuliacija buvo būdinga daugeliu atvejų, bandant lytiškai santykiauti per praėjusius 6 mėnesius.

Jei šiuose punktuose atpažįstate savo problemą, kreipkitės į gydytoją urologą ir pasiteiraukite dėl medikamentinio gydymo tinkamumo būtent Jums.

Kiti, tačiau ne tokie veiksmingi priešlaikinės ejakuliacijos gydymo metodai apima:

  • lokalią terapiją, kai stengiamasi sumažinti varpos galvutės jautrumą – paprastai naudojami geliai, kremai arba purškalai su lidokainu;
  • elgesio terapiją, kuri naudinga tuomet, kai abudu partneriai pasiruošę įdėti daug praktinio darbo, taikant „start-stop“ metodiką, varpos galvutės užspaudimo metodiką, įvairių greitą ejakuliaciją paskatinančių dirgiklių eliminavimo metodiką ir kt.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai