Kaip išvengti kandidozės išsivystymo ir pasikartojimo?

Makšties ir (arba) išorinių moters lytinių organų kandidozė arba tiesiog pienligė – viena labiausiai pasaulyje paplitusių ligų. Manoma, kad ja bent kartą gyvenime sirgusios dauguma moterų.

Tai grybelinė gleivinės infekcija, kurią dažniausiai sukelia Candida albicans grybelis (liet. baltasis balkšvagrybis). Šiai ligai būdingi itin nemalonūs simptomai – makšties ir išorinių lytinių organų niežėjimas, perštėjimas ar net skausmas; gleivinės patinimas, paraudimas, opelių susidarymas ir nežymus kraujavimas (sunkesniais atvejais, kai grybelis labiau pažeidžia gilesnius gleivinės audinius) ir bekvapių, tirštų, į varškę panašių išskyrų iš makšties tekėjimas. Tai itin nemaloni liga, nes skauda ir šlapinimosi, ir lytinių santykių metu.

Kai pradeda kamuoti perštėjimas ir kiti kandidozei būdingi simptomai, geriau nelaukti ir grybelinę infekciją pradėti gydyti iš karto. Vertėtų visuomet stengtis šios nemalonios infekcijos tiesiog išvengti – pateiksime Jums 5 patarimus, padedančius sumažinti kandidozės išsivystymo ir (arba) pasikartojimo riziką.

 

1) Tinkamu ir kokybišku intymios higienos prausikliu prauskite tik išorinius lytinius organus. Nereikia stengtis išplauti makšties – ypač žalinga naudoti paprastą muilą, kuriam būdinga šarminė reakcija. Makštyje aplinka yra šiek tiek rūgštinė – tokios sąlygos labai „patinka“ apsauginę funkciją atliekančiai makšties mikroflorai, kuri neleidžia augti ir daugintis net ir sveikų moterų makštyje galinčiam gyventi Candida albicans grybeliui. Tad vertėtų visuomet atsiminti, kad per agresyvi makšties higiena ir per dažnas jos plovimas tik padidina grybelinės infekcijos riziką.

 

2) Nešiokite natūralių audinių kelnaites, venkite pernelyg aptempiančių sintetinių pėdkelnių ir per daug apspaudžiančių kelnių ir įvairių kvapnių higienos produktų, pavyzdžiui, kvepiančių ir sintetinių kasdienių įklotų. Nuolatinis išorinių lytinių organų dirginimas padidina grybelio galimybes pažeisti labai jautrius audinius, esančius intymiausioje moters vietoje. Tinkamos medvilninės kelnaitės, kurių siūlės nedirgintų ir nespaustų. Rinkitės tik savo dydžio drabužius ir atsakingai juos keiskite, vos tik jie tapo nešvarūs. Kelnaites rekomenduojama keisti kasdien – jei reikia, ir po keletą kartų. Geriausia naudoti kuo natūralesnius ir bekvapius įklotus ir higieninius paketus.  

3) Dažniau prauskitės duše, o vonia mėgaukitės saikingai ir darykite tai rečiau. Pastebėta, kad dažnas ir nesaikingas gulėjimas karštoje vonioje padidina grybelinių infekcijų riziką. Tikimybę didina ir naudojimasis baseinais ir pirtimis ar maudymasis stovinčio vandens telkiniuose, tad visur svarbus saikas ir adekvati higiena. Šių malonumų geriau vengti ir tuomet, kai jau sergama grybeline infekcija arba ji kartojasi labai dažnai.

 

4) Venkite visko, kas silpnina imuninę sistemą. Pastebėta, kad kartais pakanka didesnės nervinės įtampos – ir štai, „toje vietoje“ pradeda nemaloniai niežėti ir perštėti, o kruopštus lytinių organų plovimas tik dar labiau sustiprina simptomus. Sveikai maitinkitės, reguliariai sportuokite, užsiimkite mėgstama veikla, venkite visko, kas kelia stresą. Manoma, kad kandidozės riziką padidina gausus saldumynų vartojimas, tad jų reikėtų vengti arba valgyti tik ypatingomis progomis. Jei po sporto kelnaitės tapo drėgnos, būtinai pasirūpinkite intymios vietos higiena ir pasikeiskite kelnaites. Be to, vertėtų tinkamai gydyti lėtines ligas, nes jos labai padidina kandidozės išsivystymo ir pasikartojimo riziką.

 

5) Vaistus vartokite tik tuomet, kai tai būtina. Žinoma, kad kandidozės išsivystymo tikimybę labai padidina antibiotikų ir tam tikrų hormoninių preparatų vartojimas, tad bet kokius vaistinius preparatus reikia vartoti tik su gydytoju leidimu. Jei pienligė kartojasi dažnai, būtinai pasakykite apie tai savo gydytojui (-ai). Jis arba ji paskirs preparatų, padedančių apsaugoti ir (arba) atkurti normalią makšties mikroflorą, kuriai gali pakenkti įvairių vaistų vartojimas, be to, bus atidžiau apsvarstytas tam tikrų vaistų vartojimo poreikis.  

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai