Vaikų rinitas turi būti gydomas kuo natūralesnėmis priemonėmis

Kartais gali atrodyti, kad mažylį užklupo tik nekalta slogytė, tačiau ar kada susimąstėme, kad jam tai gali būti bene didžiausia bėda? Ir kuo vaikas mažesnis, tuo jam sloga  gali būti „didesnė“, mat visai maži vaikai dar nemoka kvėpuoti per burną. Įsivaizduokite, jei negalėtume kvėpuoti nei per burną, nei laisvai kvėpuoti per nosį – kaip dėl to jaustumėtės? Tad pakalbėkime apie rinitą ir tai, kaip reikėtų jį gydyti.

Kas yra rinitas?

Rinitas – tai nosies gleivinės uždegimas. Jam būdingas nosies užsikimšimas, paburkimas ir dėl to pasunkėjęs kvėpavimas bei rinorėja – vandeningų nosies išskyrų tekėjimas. Taip pat pasireiškia ir čiaudulys, nosies ir akių niežėjimas bei paraudimas, o kartais kamuoja ir gana varginantis kosulys bei knarkimas. Ši liga vaikui sukelia labai daug nepatogumų, nes pasunkėjęs kvėpavimas, tekanti nosis, kosulys trukdo ne tik užsiimti įprasta kasdiene veikla, bet ir kokybiškai miegoti. Miego trūkumas savo ruožtu sukelia nuovargio problemų, tad vaikui dėl ilgalaikio rinito gali tapti sunku susikaupti darželyje ar mokykloje.

Kokių tipų būna rinitas?

Rinitas pagal ligos trukmę gali būti skirstomas į dvi dideles grupes:

  • Ūminis rinitas trunka iki šešių savaičių;
  • Lėtinis rinitas trunka ilgiau kaip šešias savaites.

Išskiriamos kelios rinito formos:

  • Infekcinis rinitas. Dažniausiai jį sukelia virusai, rečiau – bakterijos, itin retais atvejais - grybeliai. Kaip dažniausi infekcinio rinito „kaltininkai“ įvardijami rinovirusai, adenovirusai, paragripo virusai, respiracinis sincitinis virusas ir kitos itin dažnai kolektyvuose cirkuliuojančios virusų grupės. Bakterinį rinitą dažniausiai sukelia H. influenzae, M. catarrhalis, S. pneumoniae ir kitos bakterijos. Infekcinis rinitas savo ruožtu skirstomas į ūminį ir lėtinį rinitą. Ūminį rinitą dažniausiai sukelia virusai, o lėtinį – bakterijos ir kiti patogenai. Ne taip jau ir retai virusinis rinitas gali komplikuotis bakteriniu rinitu, ypač tuomet, kai nosies gleivinės uždegimas tinkamai negydomas, o vaikas turi tam tikrų anatominių anomalijų ar serga lėtinėmis ligomis.
  • Alerginis rinitas. Šio rinito simptomus sukelia įvairūs alergenai. Būtina paminėti augalų žiedadulkes, dulkių erkutes, pelėsius, kačių ir šunų kailius ir panašiai. Paprastai ryškiausi simptomai pasireiškia netrukus po kontakto su alergenu ir vargina bent kelias valandas.  Vieniems alerginis rinitas pasireiškia sezoniškai, kitus jis kamuoja nuolat. Alerginiam rinitui būdingas varginantis nosies užsikimšimas, paprastai gana gausi rinorėja (skystas sekretas gal tekėti ne tik iš nosies, bet ir „už jos“ bei sukelti kosulį), čiaudulys, nosies niežėjimas ir paraudimas, akių niežėjimas ir paraudimas. Nesunku suprasti, kad tokie simptomai labai vargina ir kenkia normaliai gyvenimo kokybei. Pagal tai, koks alerginio rinito sunkumas, jis gali būti skirstomas į lengvo, vidutinio ir sunkios eigos rinitą. Kuo rinito eiga sunkesnė, tuo vaikui kyla daugiau fizinių ir psichologinių sunkumų.
  • Neinfekcinis ir nealerginis rinitas sukeliamas jau kitų priežasčių, pavyzdžiui, kraujotakos sutrikimų, ilgalaikio tam tikrų medikamentų vartojimo. Žinotina, kad itin daug žalos padaro nesaikingas ir ilgai trunkantis dekongestantų (nosies gleivinę atkemšančių vaistų) vartojimas – ilgainiui išsivysto medikamentinė sloga, tad vaikų rinito gydymas turėtų būti kuo natūralesnis ir kuo saugesnis. Šiuo atveju puikiai tinka izotoninis ir hipertoninis jūros vanduo.

Kokios rinito gydymo galimybės?

  • Dažniausiai rinitas gydomas tik simptomiškai, nes viena įprasčiausių jo priežasčių – virusinė infekcija. Svarbu laiku pradėti tinkamą gydymą, kitaip rizikuojama ne tik vaiko fizine ir psichologine gerove, bet ir rinito sukeliamomis komplikacijomis. Bakterinio rinito atveju gali prireikti gydymo antibiotikais, bet tik nusprendus gydytojui.
  • Žinotina, kad simptominis gydymas paprastai nesutrumpina rinito trukmės, tačiau vaikas jaučiasi lengviau, išvengiama diskomforto, miego sutrikimų ir nuovargio dieną. Kuo anksčiau pradedamas gydyti rinitas, tuo geriau. Veiksmingiausias gydymas pradedamas tuomet, kai vos tik pajuntama rinito simptomų pradžia.
  • Svarbu reguliariai ir nestipriai pašalinti nosies išskyras, kai to reikia. Taip pat rekomenduojama palaikyti optimalią patalpų oro drėgmę. Rinito simptomus neblogai palengvina šiltas dušas, nes garai padeda lengviau išsivalyti susikaupusioms gleivėms, mažina galvos skausmą ir kitus nemalonius su rinitu susijusius simptomus.
  • Itin naudingi jūros vandens purškalai.  „Quixx soft“ nosies purškalas – tai natūrali izotoninės koncentracijos priemonė, apsauganti ir drėkinanti jautrias nosies sieneles, padedanti tinkamai filtruoti ir drėkinti orą. Tai yra svarbu, norint išsaugoti sveiką kvėpavimo sistemą. Quixx nosies purškalas – hipertoninės koncentracijos purškalas, natūrali priemonė, mažinanti nosies ertmių ir sinusų užsikimšimą, drėkinanti jautrią nosies gleivinę, o tai itin svarbu norint išsaugoti sveiką kvėpavimo sistemą.
  • Sunkesniais rinito atvejais gali prireikti dekongestantų, antihistaminių preparatų ar net kortikosteroidų (tik sergant sunkios formos rinitu, tai nauda, kurios tikimasi, didesnė už galimą žalą).

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai