Kai pilvo diegliai neduoda ramybės

Pilvo diegliai – šie du žodžiai jauniems tėveliams neretai sukelia baimę ir nerimą. Ypač daug papasakoti gali tie, kurie su tuo susidūrė. Vis dėlto yra gerų naujienų – pilvo diegliai paprastai praeina savaime ir tai dažniausiai įvyksta iki 3-6 mėnesių amžiaus. Ką vertėtų žinoti apie pilvo dieglius, kitaip vadinamus kolikomis?

Pilvo dieglių simptomai

Pilvo diegliai gali būti įtariami tuomet, kai mažylio verkimo ir dirglumo priepuoliai, kurie trunka mažiausiai 3 valandas, kartojasi mažiausiai 3 kartus per savaitę. Pastebėta, kad šie nenumaldomo verkimo ir didelio diskomforto epizodai mažylius dažniausiai kamuoja antroje dienos pusėje – po pietų arba vakarais, tačiau taip gali nutikti ir pirmojoje dienos pusėje. Kartu su nenumaldomu verkimu pasireiškia ir kūdikio spardymasis, kumštukų spaudimas, rietimasis atgal ir kojyčių rietimas prie pilvuko. Pastebimas išsipūtęs ir kietesnis pilvukas, tačiau šis požymis būdingas ne visuomet.

Priežastys gali būti susijusios ir su kitais sveikatos sutrikimais

Pilvo diegliai dažniausiai pradeda kamuoti pirmąjį kūdikio gyvenimo mėnesį ir gali tęstis iki trečiojo gyvenimo mėnesio, kai kuriais atvejais – iki pusės metų amžiaus ir ilgiau. Paprastai pilvo diegliai praeina savaime ir išlieka kaip blogas atsiminimas. Vis dėlto kai kuriems mažyliams nemalonus diskomfortas gali atsirasti ir dėl organinių ligų. Įprasčiausi pilvo dieglių simptomai, kaip ir minėta prieš tai, yra nenumaldomas verkimas, kumščių sugniaužimas, spardymasis, rietimasis, kojyčių traukimas prie pilvo, pilvelio kietumas. Tačiau kartais pasireiškia ir kiti simptomai, pavyzdžiui, vėmimas, viduriavimas, karščiavimas, bėrimai ir panašiai – tuomet jau galima įtarti organinę pilvo dieglių priežastį, t.y., kokią nors ligą, kuriai gali reikėti specifinio gydymo. Tokiais atvejais būtina nedelsti ir kreiptis į gydytoją.

Pilvo dieglių prevencija

Siūlome tris pagrindinius pilvo dieglio išvengimo būdus:

  • Būtina stengtis, kad mažylis valgydamas nenurytų didelių oro kiekių, todėl reikia mažylį maitinti lėtai, dėmesingai, o po valgio panešioti vertikalioje pozicijoje, kol kūdikis atsirūgs;
  • Reikia stebėti, koks maistas galima provokuoja pilvo dieglius ir tokio maisto vengti arba jo kiekį sumažinti iki minimalios ribos;
  • Vertėtų pasirūpinti saugia mažylio aplinka, kurioje nebūtų pernelyg daug stimuliacijos. Rami turi išlikti ir mama – mažylis jaučia visą jos nerimą, o šis pojūtis gali pasireikšti būtent skausmingais ir visą šeimą varginančiais pilvo diegliais.

Pagalba kenčiančiam mažyliu

Pilvo dieglių gydymui specifinių, stebuklingų ir visiems vienodai veiksmingų priemonių nėra. Neretai tenka „išlaukti“, kol pasibaigs skausmingas priepuolis, o pagalbos būdų ieškoti individualiai – vieniems padeda šiluma, kitiems vibracija, tretiesiems itin svarbu pašalinti susikaupusių dujų kiekį iš žarnyno. Pateikiame priemonių, kurios galėtų padėti greičiau ir lengviau išgyventi pasikartojančius pilvo dieglių epizodus:

  • Šiluma sumažina nemalonius pojūčius, todėl gali praversti ant pilvelio padėtas šiltas kompresas (tik šiltas, jokiais būdais ne per karštas) ar maudynės šiltoje vonelėje;
  • Daugumai mažylių padeda švelnus pilvo sienos masažas pagal laikrodžio rodyklę;
  • Kai kurie gydytojai rekomenduoja švelnią vibraciją – pasiūbavimą ant kamuolio, saugų pasivažinėjimą vežimėliu ar automobiliu;

Pilvo dieglių metu susikaupusioms dujoms lengviau pasišalinti padės saugi ir inertiška medžiaga, nepatenkanti į sisteminą kraujotaką, todėl kūdikiams tinkama jau nuo pirmųjų gyvenimų dienų. Tai paviršiaus aktyvioji medžiaga - simetikonas. Atliktas tyrimas parodė, kad po savaitės reguliaraus šios medžiagos vartojimo simptomai palengvėjo net 86 procentams kūdikių. Espumisan L geriamoji emulsija yra vaistas, priklausantis vadinamųjų virškinimo traktą veikiančių medžiagų grupei. Jo veiklioji medžiaga simetikonas keičia dujų burbuliukų, esančių maiste ir virškinimo trakto gleivinėje, paviršiaus įtampą, dėl to jie subliūkšta. Atpalaiduotos dujos gali būti rezorbuojamos pro žarnų sieneles ir, prasidėjus žarnų peristaltikai, pašalinamos. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai