Kaip namuose gydyti trumpalaikius virškinimo sutrikimus?

Trumpalaikiai virškinimo sutrikimai dažniausiai per daug neišgąsdina – natūralu, kad persivalgius juntamas sunkumas skrandyje. Tokiu atveju gali padėti lengva fizinė veikla, didesnis skysčių kiekis, lengvesnis maistas ir virškinimo fermentai. Kas dar galėtų padėti trumpalaikių virškinimo sutrikimų atveju? Kada jau reikėtų kreiptis į gydytoją?

  • Sutrikus virškinimui labai svarbu maitintis kuo lengviau ir kuo švelniau. Jei pacientas vemia ir valgyti nesinori, tuomet pirmenybė turi būti teikiama skysčiams. Jei valgyti norisi, tuomet maistas turi būti lengvai virškinimas, be didelio prieskonių kiekio ir jokiais būdais ne per riebus.  Puikus pavyzdys – nesūri ir neriebi daržovių ar vištienos sriuba, grūdinės košės, virtas liesas maistas.
  • Ir viduriuojant, ir patiriant vidurių užkietėjimą labai svarbu gerti kuo daugiau skysčių – net iki 3 ar 4 litrų per dieną. Vertėtų atsiminti, kad geriausia rinktis negazuotą mineralinį vandenį, padedantį atkurti mineralų ir rūgščių bei šarmų balansą. Dažnai trumpalaikiams virškinimo sutrikimams šalinti pacientai renkasi gazuotą vandenį, tačiau tokiu būdu padaroma nemaža klaida – burbuliukai tik dar labiau dirgina virškinimo traktą, gali sukelti pilvo pūtimą ir į diegliukus panašų skausmą.
  • Vietoje saldžių ir kofeino turinčių gėrimų geriau rinktis palankiai virškinimo sistemą veikiančias vaistažolių arbatas – puikiai tiks ramunėlių žiedų, pankolių vaisių, kmynų vaisių, melisų lapų, čiobrelių žolės arbatos arba šių vaistinių augalinių žaliavų mišiniai, paruošti specialiai trumpalaikiams virškinimo sutrikimams lengvinti.
  • Su trumpalaikiais virškinimo sutrikimais kovoti padeda lengva fizinė mankšta – puikiai tinka pasivaikščiojimas gryname ore. Persivalgius padeda papildomai vartojami virškinimo fermentai, kurių verta turėti kiekvienų namų vaistinėlėje.
  • Trumpalaikiam simptominiam pilvo pūtimo gydymui tinkamas simetikonas – inertiška, saugi ir greitai veikianti medžiaga. Espumisan yra vaistas, priklausantis vadinamųjų virškinimo traktą veikiančių medžiagų grupei. Jo veiklioji medžiaga simetikonas suardo dujų burbuliukus, susikaupusius skrandyje ir žarnose. Išlaisvintos dujos lengvai pašalinamos. Espumisan vartojamas ligų, kurių metu virškinimo trakte kaupiasi dujos (meteorizmas), būna pilvo pūtimas, pilnumo pojūtis, simptominiam gydymui. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
  • Daugelis skuba slopinti viduriavimą, tačiau tai nėra būtina tuomet, kai jis nėra labai sunkus – tai apsauginė organizmo reakcija, kurios metu organizmas išsivalo nuo potencialiai pavojingų medžiagų, pavyzdžiui, sugedusiame maiste esančių toksinų ar patiekalą užkrėtusių bakterijų. Vis dėlto jei viduriavimas labai gausus ir atsiranda skysčių bei mikroelementų netekimo rizika, tuomet jį reikėtų slopinti natūraliomis vaistinėmis augalinėmis žaliavomis, kurios turi rauginių medžiagų ir (arba) nereceptiniais vaistiniais preparatais. Viduriavimą stabdo miškinės sidabražolės šakniastiebiai, mėlynių uogos, aviečių lapai, ąžuolo žievė, tiksliau, vandeninės jų ištraukos bei nuovirai.
  • Užkietėjus viduriams svarbu ne tik gerti pakankamai skysčių, bet reikėtų valgyti ir daugiau skaidulų turinčio maisto (vaisių, daržovių, pilno grūdo gaminių, sėlenų). Puikus vidurius laisvinantis gėrimas – džiovintų slyvų užpilas arba kefyras su sėlenomis. Geriausia tokius gėrimus gerti rytais ir tai daryti reguliariai, kol žarnyno turinys ir vėl taps normalios konsistencijos.
  • Jei kenčiama nuo rėmens, būtina vengti tokių maisto produktų, kurie provokuoja rūgštaus skrandžio turinio kilimą į stemplę. Ypatingai daug žalos daro fermentuoti ir gazuoti alkoholiniai gėrimai, rūkymas, persivalgymas ir riebus bei aštrus, sunkiai virškinamas, greitas maistas.

Kada būtina kreiptis į gydytoją?

Į gydytoją reikėtų kreiptis tuomet, kai:

  • Simptomai tęsiasi ilgiau kaip dvi paras;
  • Paciento būklė negerėja arba net blogėja;
  • Prasideda karščiavimas, gausus vėmimas ir pastebima kitų pavojaus signalų, pavyzdžiui, pastebimas kraujavimas iš virškinimo trakto;
  • Virškinimo sutrikimai kartojasi dažnai ir labai vargina pacientą bei menkina jo gyvenimo kokybę;
  • Šeimoje yra piktybinių virškinimo trakto ligų atvejų.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai