Gyventi gerai galima ir su gerybine prostatos hiperplazija

Gerybinė prostatos hiperplazija – tai liga, kuri reikšmingai pablogina vyro gyvenimo kokybę, trikdo jo socialinį, profesinį ir intymų gyvenimą. Gerybinė prostatos hiperplazija apibūdinama kaip gana varginanti liga, nes ja sergantiems vyrams tenka labai dažnai ieškoti tualeto, o tai jau nėra taip paprasta tolimose kelionėse, ilgesniuose pasibuvimuose mieste ir panašiai. Todėl tinkamai nekontroliuojama gerybine prostatos hiperplazija sergantiems vyrams gali būti sunku gyventi įprastą gyvenimą, mėgautis savo hobiais ir kita svarbia veikla – vyrai gali pradėti vengti situacijų, kuriose jiems kyla daug nepatogumų. Vis dėlto yra geresnis kelias – gerybinę prostatos hiperplaziją galima sėkmingai kontroliuoti. Kuo anksčiau pradedama ją gydyti, tuo geresnė vyro savijauta ir tuo mažiau trikdomas jo socialinis, profesinis ir intymus gyvenimas. Tad geriau niekuomet nedelsti ir kreiptis į gydytoją urologą, kuris gali parekomenduoti išmėginti ir augalinių vaistinių preparatų.

 

Didelis ligos paplitimas

Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) – tai gerybinis prostatos padidėjimas (jos audinių išvešėjimas). Ši liga yra bene dažniausia urogenitalinės sistemos patologija, nustatoma vyresniems nei 50 metų vyrams. Skaičiuojama, kad GPH paliečia mažiausiai kas antrą 60-70 metų vyrą, o štai 70-90 metų vyrų grupėje šia liga gali sirgti net iki 90 procentų visų vyriškosios lyties pacientų.

 

Itin varginantys simptomai

GPH arba prostatos padidėjimas dažnai sukelia varginančiu simptomų, vadinamų apatinių šlapimo takų simptomais, nes didėjanti prostata vis labiau spaudžia šlaplę, be to, pakinta lygiųjų raumenų tonusas ir normali jų funkcija. Šie apatinių šlapimo takų simptomai skirstomi į obstrukcinius ir iritacinius simptomus ir apima labai dažną norą šlapintis (ypač naktimis), stengimąsi šlapinantis, šlapimo srovės pakitimus (jos susilpnėjimą, trajektorijos pasikeitimą, trūkčiojimą), nemalonius pojūčius šlapinantis, labai staigų poreikį šlapintis, pūslės neištuštinimo pojūtį, šlapimo lašėjimą ir panašiai. Jei negydoma liga progresuoja, simptomai gali pasunkėti ir (arba) padažnėti.

 

Grėsmingos komplikacijos

Nesudėtinga suprasti, kad nepilnai ištuštinamoje šlapimo pūslėje kaupiasi vis didesnis kiekis liekamojo šlapimo, todėl tai puiki terpė įvairių infekcijų išsivystymui. Viena dažniausių pažengusios GPH komplikacijų – ūminis šlapimo susilaikymas, kai pagalbą suteikti įmanoma tik ligoninėje (būtent tuomet neretai sužinoma apie niekada nediagnozuotą ligą). Sunkesniais atvejais galimi inkstų funkcijos sutrikimai, organizmo intoksikacija pavojingomis medžiagomis ir t.t.

 

Du pagrindiniai ligos rizikos veiksniai

GPH išsivystymo priežastys aiškios ne visuomet. Vis dėlto žinomi pagrindiniai šios urogenitalinės patologijos rizikos veiksniai. Manoma, kad daugiausiai įtakos turi vyresnis vyro amžius. Kuo vyresnis vyras, tuo didesnė GPH rizika. Jei kas antras šešiasdešimtmetis serga GPH, tai šios ligos gali būti paliesti net 8 aštuoniasdešimtmečiai iš dešimties, o dar vyresniame amžiuje liga serga didžioji dalis vyrų. Manoma, kad daug įtakos turi ir hormonų apykaita, nes prostata yra vyriškoji liauka, kurios veikla ir funkcionavimas labai priklauso nuo vyriško hormono testosterono.

 

Įvairūs gydymo pasirinkimai

Jei ligos sukeliami simptomai yra lengvi arba vidutinio sunkumo, gali būti naudingi tradiciniai augaliniai vaistiniai preparatai. Pavyzdžiui, Prostamol Uno yra vaistas, kurio efektyvumas įrodytas klinikiniais tyrimais, o šis požymis nebūdingas maisto papildams, kurių pasirinkimas dabar itin didelis ir pacientas gali pasimesti jų gausybėje bei nesulaukti norimo efekto. Be to, tai visiškai natūralus būdas pasijusti geriau. Prostamol Uno yra tradicinis augalinis vaistinis preparatas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu, skirtas su gerybine prostatos hipertrofija susijusių apatinių šlapimo takų simptomų lengvinimui, gydytojui paneigus sunkias būkles. Kiekvienoje kapsulėje yra 320 mg Serenoa repens (Bartram) Small, fructus (sabalpalmių vaisių) tirštojo ekstrakto. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Tradiciniai augaliniai vaistiniai preparatai gali būti vartojami ir atskirai, ir derinyje su kitais cheminiais preparatais, pavyzdžiui, tamsulozinu, dutasteridu ir kt. Sunkesniais atvejais taikomas chirurginis gydymas, tačiau ir jo reikėtų nebijoti, nes daugeliu atvejų gaunama puikių rezultatų.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai