Dvi dažniausios burnos opų priežastys

Burnos opos  arba žaizdelės gali sukelti daug bėdų, ypač jei jos linkusios pasikartoti. Viena opelė, nors ir skausminga, per daug problemų dažniausiai nesukelia – pacientas tą burnos vietą tiesiog patausoja, pasaugo ir ji dažniausiai savaime užsitraukia. Tačiau ne visuomet viskas taip paprasta – būna, kad iš mažų burnos gleivinės pažeidimų, vadinamųjų erozijų, susiformuoja ištisi opų arba aftų telkiniai, kurie gali būti labai skausmingi ir trukdyti kramtyti ir ryti maistą, gerti, rūpintis burnos higiena, netgi kalbėti. Taigi pasikartojančios burnos opos gali sukelti ne tik fizinių, bet ir emocinių problemų. Straipsnyje išsamiau bus aptariamos dvi pagrindinės burnos opų priežastys – mechaninės, cheminės ir terminės burnos gleivinės traumos bei pasikartojantis aftinis stomatitas, kuris, kaip manoma, yra dažniausia burnos opų susiformavimo priežastis.

 

Aftinis stomatitas neretai linkęs pasikartoti - tai dažniausia burnos opų priežastis

Pasikartojantis aftinis stomatitas  – tai uždegiminė liga, kurios etiologija neaiški. Jo metu gali susiformuoti viena ar daugiau skausmingų opų, kitaip vadinamų aftomis. Manoma, kad pasikartojančiu arba recidyvuojančiu aftiniu stomatitu serga net iki 20 procentų visos populiacijos.

Teigiama, kad daug įtakos šiai ligai turi genetinis polinkis, žmogaus autoimuniniai procesai, endokrininės sistemos ypatumai, jautrumas kai kuriems maisto produktams ir gėrimams. Pastebėta, kad aftinės opos dažniau formuojasi stresą patiriantiems, kai kuriuos vaistus vartojantiems, rūkantiems ir alkoholiu bei kitomis organizmą sekinančiomis medžiagomis piktnaudžiaujantiems asmenims. Daug įtakos turi kai kurių vitaminų ir mineralinių medžiagų trūkumas, tad nemažai lemia ir mitybos įpročiai. Aftinio stomatito priežastys aiškios ne visuomet. Pastebėta, kad dažniau serga somatiškai sveiki vaikai, moterys ir vyresnio amžiaus asmenys.

Dažniausiai burnos gleivinėje susiformuoja mažosios opos (5 - 10 mm skersmens), kurios paprastai užgyja per 2 savaites ir nepalieka jokių randų. Mažosios opos kamuoja apie 80 procentų aftiniu stomatitu sergančių pacientų. Didžiosios opos vargina apie 10 procentų pacientų. Jų skersmuo viršija net 10 mm, todėl jos itin skausmingos ir sunkiai gyjančios – gijimas trunka net iki 6 savaičių ir ilgiau, dažniausiai lieka randų. Nedidelės, skausmingos, daugybinės, herpetinės opos kamuoja iki 10 procentų pacientų. Mažos, dažniausiai 3 mm skersmens neviršijančios pūslelės dažnai linkusios susilieti ir suformuoti didesnes opas.

Diagnozuojant pasikartojantį aftinį stomatitą,  labai svarbu atmesti sunkesnes būkles. Kadangi specifinio gydymo nėra, būtina stengtis, kad pacientas jaustųsi kuo geriau, kol opelės gyja. Anaftin purškalas padeda kontroliuoti mažų burnos pakenkimų sukeliamą skausmą, pavyzdžiui, atsirandantį išsivysčius būtent aftiniam stomatitui. Purškalas taip pat tinka išplitusių aftinių opų atvejais.

Be to, svarbu, kad pacientas vengtų streso ir kitų aftas galimai provokuojančių veiksnių, sveikai maitintųsi. Burnos higiena itin aktuali, nes būtent ji padeda išvengti antrinių bakterinių infekcijų.

 

Trauminės opos – mechaniniai, cheminiai, terminiai burnos gleivinės vientisumo pažeidimai

Nors trauminės opos atsiranda gana skausmingu būdu ir labai staigiai, paprastai jų skausmas nesitęsia ilgiau nei kelias paras ir dažniausiai jos užgyja gana greitai – maždaug per savaitę. Trauminės opos atsiranda dėl mechaninio, cheminio ar terminio poveikio. Viena dažniausių nuolatinio burnos gleivinės traumavimo priežasčių – aštrūs, nuskilę dantų kampai, atskilusios ir senos plombos, netinkamai pritaikyti dantų protezai ir plokštelės. Ne taip jau retai burnos gleivinę susižaloja vaikai, tačiau ir suaugusieji gali visiškai netikėtai susižeisti nauju dantų šepetėliu ar skubotai valgydami įsikąsti sau į skruostą. Nutinka ir taip, kad lūpos, liežuvis ar skruostai itin gausiai sutraumuojami po nuskausminimo, kai pacientas tai padaro netyčia, praradęs audinių jautrumą.

Opos susiformuoti gali ir po tiesioginio kontakto su tam tikromis cheminėmis medžiagomis, dažniausiai rūgštimis ir šarmais. Pastebėta, kad ne taip jau ir retai cheminiai burnos gleivinės pažeidimai atsiranda dėl tam tikrų agresyvių burnos higienos gaminių, kuriuose gali būti ir natrio laurilsulfato, ir alkoholio, ir kitų burnos gleivinę pažeidžiančių medžiagų. Cheminį pažeidimą gali sukelti ir kai kurie vartojami vaistai – acetilsalicilo rūgštis (plačiau žinoma kaip aspirinas), kalio preparatai, kasos fermentai ir t.t. Dauguma žino, ką reiškia burnos gleivinės skausmas, atsirandantis suvalgius pernelyg karšto maisto ar išgėrus pernelyg karšto gėrimo. Tad trauminių burnos opų reikia tiesiog saugotis – burnos gleivinė labai jautri mechaniniams, cheminiams ir trauminiams pažeidimams, o skausmingoms opoms užgyti greičiau gali padėti Anaftin produktų šeima.  

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai