Vaikui suskaudo dantį? Pateikiame tris patarimus

Turintys vaikų tikrai supras, kaip nemalonu išgirsti ar pastebėti, kad vaikui kažką skauda. Mažyliai, kurie dar nemoka kalbėti, tai „pasako“ savo verksmu ar kūno kalba – pavyzdžiui, pieninių dantukų dygimo sukeliamą diskomfortą rodo į burną kišami kumštukai, daiktų graužimas ir atsisakymas valgyti, o ausų  skausmą galima įtarti tuomet, kai kūdikis graudžiai verkia, suka galvytę į skaudamos ausytės pusę ir aktyviai ją tampo. Šį kartą pakalbėkime apie vaikų dantų skausmą – ką tokiu atveju daryti ir kaip padėti vaikui net kai pasaulyje siaučia pandemija?

  • Pirmiausia būtina įsitikinti, ar vaikui tikrai skauda

Trumpalaikis dantų ar dantenų skausmas gali atsirasti dėl pačių įvairiausių priežasčių ir tai nereiškia, kad būtina odontologo apžiūra. Pamėginkite išsiaiškinti, kur skauda, ar labai skauda, kiek laiko skauda ir kas galimai paskatina dantų skausmo atsiradimą. Su mažu vaiku susikalbėti gali būti nelengva – stenkitės nepanikuoti, išlikti ramūs ir užduoti paprastus bei nuoseklius, ne per sudėtingus klausimus. Jei vaikas klausimo nesuprato, paklauskite kitaip. Pavyzdžiui, galite klausti ne „kur skauda?“, o „ar skauda būtent čia, ar čia?“. Būtina išsiaiškinti, ar vaikas skausmo nepradėjo justi po kokios nors traumos ar kito nutikimo, pavyzdžiui, ypač kieto daikto graužimo.

Kuo daugiau išsiaiškinsite, tuo bus lengviau sužinoti skausmo priežastį – galėsite pasikalbėti su odontologu telefonu ir aptarti, ar reikalinga fizinė apžiūra, nes dėl esamos situacijos nebūtino socialinio kontakto geriau visuomet išvengti. Vis dėlto jei pastebite, kad vaikui dantį galimai skauda dėl matomo karieso ar infekcijos šaltinio, delsti nereikėtų – kuo greičiau gydomas pažeistas dantukas, tuo gydymas paprastesnis ir tuo mažesnė ilgalaikio skausmo  ir komplikacijų rizika.

  • Burnos ertmės apžiūra švariomis, kruopščiai nuplautomis rankomis

Įtikinti vaiką parodyti burną gali būti nelengva, tačiau tai būtina, kad situacija būtų įvertinta kiek įmanoma objektyviau. Apžiūrėkite visą burnos ertmę – ir dantis, ir dantenas, ir skruostus, ir liežuvį, ir gomurį, ir vidines lūpų puses. Vaikui gali skaudėti ir dėl susiformavusios aftinės opos, ir dėl tarpdančiuose įstrigusio maisto, galiausiai – gali dygti ir naujas dantukas!

Patamsėjusios dėmės, nuskilusios dantų dalys, paraudusios ir patinusios dantenos, skausminga apčiuopa ir jautrumas lietimui gali rodyti sudėtingesnes situacijas, dėl kurių tikriausiai reikės kreiptis į specialistą. Tėveliai visuomet turėtų atsiminti, kad kariesas gali sukurti tiesų kelią infekcijai į gilesnius danties audinius, o nemalonus burnos kvapas ir plika akimi matomi dantenų pažeidimai jau gresia kur kas rimtesnėmis komplikacijomis ir yra nepageidaujami infekcijos šaltiniai burnoje. Taigi tokiais atvejais reikėtų kreiptis į patikimą vaikų odontologą. Kyla klausimas – kaip vaikui padėti iki tos akimirkos, kai pagaliau bus suteikta kvalifikuota pagalba?

  • Vaistai nuo skausmo gali padėti lengviau sulaukti vizito

Reikėtų nepamiršti, kad burnos skalavimas ir burnos higiena savo svarbos tokiu atveju tikrai nepraranda. Skausmas  gali sumažėti tinkamai išvalius burnos gleivinę, net jei ir vaikas atsisako tai daryti. Pasistenkite kantriai ir nuoširdžiai jį įkalbinti – žaismingai valykitės dantis kartu, rodykite gerą pavyzdį, pasakokite apie burnos higienos svarbą. Venkite saldžių gėrimų ir saldžių valgių bei tokio maisto, kuris gali papildomai dirginti skaudantį dantuką ar dantenas.

Jei skausmas stiprus ir be vaistų išsiversti nepavyks, tuomet galima duoti paracetamolio arba ibuprofeno (pavyzdžiui, Ibustar geriamosios suspensijos vaikams). Vertėtų atsiminti, kad vaiko patiriamas skausmas gali daryti didesnę žalą, nei galimas vaistų nepageidaujamas poveikis, tad jei vaikas jaučia diskomfortą, geriau jo nekankinti ir dozuoti vaistinį preparatą pagal jo svorį bei kitas pakuotės lapelyje nurodytas rekomendacijas. Būtina pabrėžti, kad dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Autorius vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai