Pirmieji aftinio stomatito epizodai dažnai pasireiškia dar vaikystėje

Stomatitas – varginantis sveikatos sutrikimas. Daugumai pacientų burnos žaizdelės linkusios atsinaujinti. Kartais pakanka didesnio streso ir, štai – burnoje atsiranda nauja skausminga opelė, trukdanti mėgautis maistu ir valytis dantis. Ką vertėtų žinoti apie stomatitą ir kas galėtų padėti lengviau užgyti daug nemalonių pojūčių sukeliančioms opelėms?

Aftinis stomatitas – viena dažniausių stomatito formų, paliečiančių ir vaikus, ir paauglius, ir suaugusiuosius

Pirmieji aftinio stomatito epizodai paprastai patiriami būtent vaikystėje – gali atsirasti tik viena opa, tačiau būna ir taip, kad didesnis skaičius opelių susiformuoja ant įvairių burnos gleivinės vietų, pavyzdžiui, skruostų, lūpų vidinių pusių, gomurio, liežuvio. Pagrindinės opų priežastys yra: bakterinės ir virusinės infekcijos; vitaminų ir mikroelementų trūkumas (dažniausiai geležies, B grupės vitaminų stoka), kuris gali būti susijęs su nepilnaverte mityba; tiesioginiai mechaniniai, terminiai ar cheminiai burnos gleivinės pažeidimai; nervinė įtampa; tam tikri vartojami vaistiniai preparatai (ypač NVNU ar chemoterapiniai vaistai); pervargimas; peršalimas ir imunodeficitinės sveikatos būklės. Ne paslaptis, kad opos gali būti kai kurių genetinių, alerginių, uždegiminių, onkologinių, neurologinių ligų ženklas ar simptomas. Viena įprasčiausių skausmingų burnos opų susiformavimo priežasčių – tinkamos burnos higienos nesilaikymas, kai opelėmis virsta smulkūs burnos gleivinės pažeidimai – erozijos. Tai reiškia, kad viena svarbiausių opų prevencijos priemonių yra kruopšti ir reguliari burnos higiena, kurios įgūdžių vaikus būtina mokyti jau nuo ankstyvos vaikystės.

Aftos dažniausiai yra tipinės apvalios arba ovalios formos žaizdelės, turinčios raudonos spalvos kraštelį, o pats viduriukas primena gelsvą arba baltą apnašą

Apie tai, kad burnoje ir vėl susiformuos opos, praneša nemalonus išankstinis perštėjimas ir deginimas. Maždaug po vienos – dviejų parų pažeistose vietose atsiveria aftos, kurioms būdingas skausmingumas, suintensyvėjantis jas termiškai, mechaniškai ir chemiškai dirginant. Aftos trukdo valgyti, ryti, gerti, rūpintis burnos higiena, o kartais net ir kalbėti ar miegoti, nes būtent nakties metu dėl išsausėjusios burnos ertmės nemalonūs pojūčiai gali tik dar labiau sustiprėti. Nedidelių opelių (iki 10 mm skersmens) skausmingumas užtrunka iki trijų – keturių parų, o gijimas – iki savaitės ar dešimt dienų. Paprastai jos užgyja be jokių liekamųjų reiškinių, tačiau kai kuriais atvejais gali komplikuotis antrine bakterine infekcija ar kitomis problemomis. Be opų skausmingumo, gali pasireikšti ir bendras negalavimas, silpnumas, galvos skausmas, dantenų kraujavimas, sklisti nemalonus kvapas, sumažėti ar išnykti apetitas. Jei uždegimas intensyvesnis, gali kamuoti ir karščiavimas. Kai kuriems padidėja limfmazgiai ir suintensyvėja seilių sekrecija. Kuo opos didesnės ir kuo jų daugiau, tuo gijimas ilgesnis ir didesnė komplikacijų bei randų susiformavimo tikimybė.

Jei kamuoja stomatitas, labai svarbu koreguoti mitybą ir nepamiršti burnos higienos svarbos, nes tokiu atveju jos tampa dar reikšmingesnės

Kai burnos gleivinė pažeista, ją papildomai gali traumuoti kietas ir aštrus bei labai sūrus ir karštas maistas, tad reikėtų rinktis vos šiltą, ne per daug prieskoningą ir lengvai kramtomą maistą. Šilta sriuba – puikus pasirinkimas. Tikrai netinkamos rūgščios uogos, vaisiai ar labai stipri kava, gazuoti gėrimai ir panašiai. Reikėtų vengti tokių maisto produktų, kurie galimai ir sukėlė opų susiformavimą, pavyzdžiui, kai kuriems pakanka suvalgyti pomidorų ar ananasų. Jei asmuo serga celiakija, jam reikėtų vengti glitimo turinčių maisto produktų.

Būtina stebėti ligos eigą ir neleisti jai komplikuotis. Gali reikėti papildomai vartoti vitaminų, imunomoduliacinių vaistų ar antibiotikų, priešgrybelinių, priešvirusinių vaistų ar gliukokortikoidų. Vietiniam aftų simptomų lengvinimui rekomenduojama Anaftin produktų šeima. Šios medicinos priemonės gali padėti kontroliuoti mažų burnos pakenkimų sukeliamą skausmą, pavyzdžiui, atsirandantį išsivysčius aftiniam stomatitui, aftinėms opoms, taip pat gali padėti esant mažiems ortodontinių plokštelių ir netinkamai pritaikytų protezų sukeltiems pakenkimams. Jų sudėtyje yra naudingų sudėtinių dalių: tikrojo alavijo (Aloe barbadensis) ir natrio hialuronato, padedančių pasiekti teigiamą efektą gijimo vietoje.

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai