Gerybinė prostatos hiperplazija: tai, ką apie ją reikėtų žinoti kiekvienam

Prostata – kiekvienam vyrui svarbi liauka 

 

Prostata arba priešinė liauka yra vyriška liauka, kurios lokalizacija – mažajame dubenyje. Prostatos forma ir dydis labai primena kaštoną. Savo dalimis ji apgaubia šlapimtakį ir atlieka keletą svarbių funkcijų. Pavyzdžiui, ši liauka gamina specialių skystį, svarbų vyrų vaisingumui. Šis priešinės liaukos gaminamas sekretas padidina spermatozoidų judrumą ir jų galimybes sėkmingai pasiekti kiaušinėlį. Be to, prostata gamina ir ligų diagnostikai svarbų baltymą – prostatos specifinį antigeną (PSA). Prostatos augimą ir funkciją reguliuoja vyriški hormonai. Priešinė liauka kartu su hipofize reguliuoja ir spermatozoidų gamybą, be to, yra labai svarbi ne tik lytinei vyro sveikatai, bet ir bendrai savijautai. 

 

 

Kuo vyresnis amžius, tuo didesnis gerybinės prostatos hiperplazijos pasireiškimo dažnis 

 

Gerybinė prostatos hiperplazija arba hipertrofija yra priešinės liaukos išvešėjimas, padidėjimas, dėl kurių kyla įvairių šlapinimosi sutrikimų, o kartais ir lytinio gyvenimo nepatogumų. Šios ligos dažnis didėja su vyrų amžiumi – kuo vyresnis vyras, tuo didesnė tikimybė, kad jį kamuos su prostatos padidėjimu susiję sveikatos sutrikimai. Dažniausiai patys pirmieji simptomai aplanko vidutinio amžiaus vyrus, tačiau ne visi iš karto imasi priemonių, nes su šlapinimusi susiję nepatogumai iš pradžių gali kamuoti tik protarpiais, vėliau netgi kuriam laikui išnykti. Kadangi liga linkusi progresuoti, tai šlapinimosi sutrikimai sunkėja palaipsniui ir sukelia vis daugiau klausimų, kodėl taip yra. Medikai tikina – į juos kreiptis reikia vos tik pajutus pirmuosius šlapimo funkcijos pakitimus, tuomet vyras ne tik jausis geriau, bet ir išvengs pavojingų komplikacijų, pavyzdžiui, ūmaus šlapimo susilaikymo. Tai svarbu ir dėl to, kad įvairūs sutrikimai gali pranešti ir apie kitas ligas, kurioms svarbi kuo ankstesnė diagnozė. 

 

 

Gerybinės prostatos hiperplazijos sukeliami simptomai – nemalonūs, varginantys ir bloginantys vyro gyvenimo kokybę 

 

Šlapinimosi sutrikimai ne tik priverčia dažnai ieškoti tualeto, bet ir trikdo normalų nakties poilsį, gali griauti svarbius planus ir sukelia nemalonius pojūčius. Dažniausi prostatos išvešėjimo simptomai yra tokie:

  • Dažnas šlapinimasis;
  • Nuolatinis poreikis ir noras šlapintis (nors ir neseniai buvo pasišlapinta, o šlapimo pūslė, rodos, visiškai tuščia);
  • Nikturija (dažnas poreikis šlapintis nakties metu);
  • Pakitęs šlapimo srovės „spaudimas“ – ji susilpnėja, vis nutrūksta ar pakeičia savo kryptį;
  • Vėlyvesnė šlapinimosi pradžia (tenka gerokai palaukti šlapimo srovės);
  • Nevalingas šlapinimasis;
  • Net ir pasišlapinus atrodo, kad šlapimo pūslėje vis dar liko šlapimo;
  • Nemalonūs pojūčiai šlapinantis – deginimas, dilgčiojimas, skausmas;
  • Pilvo apačios skausmai;
  • Lytinio potraukio sumažėjimas. 

 

Minėtieji simptomai nėra išskirtinai susiję tik su gerybine prostatos hiperplazija. Jie gali pranešti ir apie kitas ligas. Tikslią diagnozę nustato tik gydytojas po išsamios tyrimų serijos. O diagnozuoti ligą svarbu kuo anksčiau, mat simptomai linkę sunkėti. Pacientas pirmiausia išsamiai apklausiamas, tada paprastai paskiriamas digitalinis rektalinis tyrimas, kurio metu gydytojas pirštu čiuopia prostatą per tiesiąją žarną ir gali fiziškai įvertinti jos dydį, formą, pakitimus ir panašiai. Šis tyrimas nėra itin malonus, tačiau jis gana greitas ir suteikia daug svarbios informacijos. Taip pat atliekami kraujo bei šlapimo tyrimai. Ypatingai svarbu įvertinti PSA kiekį (lygį) kraujyje – teigiama, kad šio antigeno kiekis yra labai svarbus rodiklis diagnozuojant prostatos ligas. Didesni kiekiai, rasti vyro kraujo serume, gali būti susiję ne tik su gerybine prostatos hiperplazija, bet ir su piktybinėmis ligomis, pavyzdžiui, priešinės liaukos vėžiu. 

 

 

Augaliniai preparatai gali padėti kontroliuoti nemalonius šlapinimosi sutrikimus 

 

Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo geresnės gydymo prognozės. Pačioje pakitimų pradžioje ir tuomet, kai nėra sunkių būklių, padėti gali augalinių vaistinių preparatų vartojimas. Svarbu tokius vaistus vartoti ilgai ir reguliariai. Prostamol Uno yra tradicinis augalinis vaistas. Jis padeda palengvinti varginančius su šlapinimosi sutrikimais susijusius simptomus, pavyzdžiui, nemalonius pojūčius šlapinantis. Tai padeda grąžinti gyvenimo kokybę ir pasitikėjimą savimi. 

 

 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė (recenzavo gydytojas urologas Titas Simaška www.urologaskaune.lt)

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai