Skausmas – pagrindinis ausų uždegimo simptomas

Dažnas net nepagalvoja, kaip šaunu gerai jaustis ir puikiai girdėti, kol neaplanko sunkiai pakeliamas ausies skausmas ir kiti nemalonūs pojūčiai. Taip, vidurinės ausies skausmas yra vienas intensyviausių žinomų skausmo rūšių, tad jį kentėti tikrai sunku. Skausmas taip pat yra vienas iš svarbiausių vidurinės ausies uždegimo simptomų, rodantis, kad jau laikas kažką daryti.

Pakalbėkime apie pagrindinius ausies uždegimo simptomus, pagalbą sau ir komplikacijas, kurios galimos nieko nedarant ir ignoruojant organizmo pagalbos prašymus. 

 

Kokios yra ausies dalys ir jų funkcijos?

Žmogaus ausį sudaro trys dalys:

  • Išorinė dalis, kurią sudaro kaušelis, landa ir būgnelis (jis skiria išorinę ir vidurinę ausies dalis);
  • Vidurinė dalis, kurią sudaro būgninė ertmė, klausomieji kauliukai, trimitas (vamzdis) ir būgninės ertmės raumenys;
  • Vidinė dalis, kurią sudaro sudėtingi labirintai (pavyzdžiui, kauliniame labirinte yra prieangis, pusratiniai kanalai ir sraigė), o plėvinis labirintas pripildytas skysčio. 

 

Pirmosios dvi ausies dalys „rūpinasi“ garso sugavimu ir nukreipimu, oro filtravimu, o trečioji (vidinė dalis) yra pati sudėtingiausia. Ji atsakinga už garso suvokimą žmogui suprantama forma ir pusiausvyrą. Tik sveika ausis gali tinkamai atlikti savo funkcijas. 

 

Kokie ausies uždegimo simptomai?

Simptomai priklauso nuo uždegimo pobūdžio ir jų intensyvumas gali skirtis. Pagrindiniai ir dažniausiai pacientų minimi ligos požymiai yra šie:

  • Stiprus, aštrus, kartais sunkiai pakeliamas skausmas, plintantis į skruostą ar kaklą. Skausmo intensyvumas gali vis didėti;
  • Silpnumas, vangumas ir bendras negalavimas;
  • Ausies užgulimas, klausos funkcijos pablogėjimas arba kurtumas;
  • Tekančios išskyros (pūliai, sekretas) iš ausies, galinčios turėti nemalonų kvapą;
  • Išskyros iš nosies (sloga) ir gerklės paraudimas bei skausmas (galimi ir  kiti su viršutinių kvėpavimo takų ligomis susiję simptomai, ypač jei ausų uždegimas išsivystė peršalus);
  • Galvos skausmas;
  • Karščiavimas;
  • Maži vaikai tampa irzlūs, daug verkia, prastai miega, o suaugusiesiems taip pat sunku susikaupti dienos metu ir pailsėti naktį. 

 

Kas dažniausiai serga ausies uždegimu?

Ne paslaptis, kad ausies uždegimas būdingiausias vaikams, ypatingai kūdikiams nuo pusės metų amžiaus ir mažiems ikimokyklinio amžiaus vaikams. Ausies uždegimas dažniau kartojasi nusilpusio imuniteto vaikams ir suaugusiesiems. Kai kurie asmenys šiai ligai imlesni dėl ausies anatomijos. Vidurinės ausies uždegimas linkęs kartotis. 

 

Ką daryti, jei skauda ausį?

Jei ausies skausmas nestiprus, pirmąsias paras galima vartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo. Negalima numoti ranka ir į kitus pasireiškiančius simptomus, pavyzdžiui, slogą ar gerklės skausmą – juos taip pat reikia gydyti, mat šiuos požymius ignoruojant padidėja komplikacijų tikimybė. Jokiais būdais negalima lašinti į ausis bet kokių lašiukų, nes neaišku, kokia ligos eiga. Į ausis lašinant liaudiškas priemones (pavyzdžiui, šiltas svogūnų sultis) galima tik dar labiau pabloginti situaciją. Jei ausies skausmas suaugusiajam nepraeina dvi – tris paras, o tik stiprėja ir intensyvėja, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, kuris patars, kokius vaistinius preparatus vartoti ir kaip gydytis. 

 

Vaikus stebėti reikia dar atidžiau. Jei mažylis skundžiasi nestipriu ausies skausmu, o šiaip jaučiasi gerai, taip pat galima kelias paras pavartoti tik vaistus nuo skausmo. Pasitaiko atvejų, kai skausmas praeina savaime. Jei simptomai sunkesni (vaikas prastai jaučiasi, neturi apetito, karščiuoja, sutrinka jo pusiausvyra, jis negali pailsėti, dar blogiau – iš ausų skiriasi skystis, ausis patinusi, paraudusi), tuomet būtina kreiptis į gydytoją ir išsiaiškinti, ar nėra reikalingi vietiškai ar sistemiškai vartojami antibiotikai. 

 

Kokias rizikas kelia negydomas ausies uždegimas?

Jei ausies uždegimas ignoruojamas, rizikuojama sulaukti komplikacijų (pavyzdžiui, būgnelio plyšimo (perforacijos), pūlingo ausies uždegimo, kuris gali pereiti į lėtinę formą). Dažnas sirgimas ūminiu ausies uždegimu arba ligos perėjimas į lėtinę formą didina klausos sutrikimų ir kurtumo riziką. Jei klausa sutrinka vaikui, gresia ir kalbos vystymosi pakitimai. 

 

 

Parengė: farmacininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai