Kosulys – nemalonus simptomas, kurio atsikratyti norisi kuo greičiau

Kosulys yra vienas dažniausių peršalimą ar kitas viršutinių kvėpavimo takų infekcines ligas lydinčių simptomų. Kartais jis būna toks įkyrus, kad norisi kuo greičiau jo atsikratyti ir toliau džiaugtis puikia savijauta. Kosulys nesirenka paciento pagal amžių. Jis pasitaiko ir vaikams, ir darbingiems, ir senyviems pacientams. Žinoma, dažniau jis aplanko mažus vaikus, nusilpusio imuniteto ir kitomis ligomis sergančius asmenis, tačiau kiekvienu atveju labai svarbus teisingas ir kryptingas kosulio gydymas.

 

Sausas kosulys skiriasi nuo šlapio kosulio

Sausas kosulys paprastai pasižymi dirginimu, skausmu ir neproduktyvumu (žmogus neatkosėja jokių skreplių ar gleivių). Būtent sausu kosuliu dažniausiai prasideda peršalimas. Praėjus kelioms paroms nuo ligos pradžios sausas kosulys paprastai tampa drėgnesnis, produktyvesnis. Jei sausas kosulys kamuoja ilgai ir su juo atsiranda dar kitų neraminančių simptomų (pavyzdžiui, sunkumas iškvėpti, dusulys), tuomet reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ir kuo tiksliau apibūdinti visus simptomus, trukmę, pastebėtus provokuojančius faktorius ir panašiai. Svarbu išsiaiškinti sauso kosulio priežastis. Be to, būtina suprasti, kad sausas kosulys negali būti gydomas drėgnam kosuliui skirtais vaistiniais preparatais.

 

Drėgnas kosulys pasižymi produktyvumu

Drėgnas kosulys dažnai vadinamas tiesiog šlapiu kosuliu. Jo metu pacientas atkosėja sekreto, kuriame gali būti įvairiausių kosulio produktų (gleivių, skreplių). Skiriasi kosulio produktyvumas – jei sekreto daug ir jis skystas, tuomet atsikosėti daug lengviau, nei tuomet, kai gleivių ar skreplių mažai, jie klampūs ir reikia didelių pastangų, kad pavyktų juos pašalinti. Drėgnas kosulys negydomas sausam kosuliui slopinti skirtais vaistiniais preparatais. Greičiau kosulio produktams pasišalinti padeda tinkamai parinkti vaistiniai preparatai, pavyzdžiui, mukolitikai (tirštas gleives skystinantys) ir/ ar gleivių sekreciją skatinantys vaistiniai preparatai.

 

Kas gali padėti lengviau atsikosėti?

Tikriausiai nei vienas nenustebs, kad atsikosėjimui svarbu vartoti kuo daugiau skysčių, dar geriau – šiltų gėrimų. Tai verta kartoti šimtus kartų, nes pakankamas vandens kiekis skundžiantis kosuliu yra itin svarbus. Skysčiai padeda skystinti gleives, todėl jos gali lengviau pasišalinti iš kvėpavimo takų, o su jomis greičiau organizmą paliks ir ligos sukėlėjai. Saldymedis, pipirmėtė, čiobrelis, liepžiedžiai, avietės yra tik keletas puikių ir skanių arbatų pavyzdžių. Vaistinėse galima rasti specialių arbatžolių mišinių, turinčių atsikosėjimą skatinantį poveikį.

Efektyviai prienosinių ančių (sinusų) ir kvėpavimo takų sekretą suskystina dušas ar šilta vonia (jei maudytis saugu). Galima pasitelkti kitą puikų būdą – garų inhaliacijas. Geresnis efektas gaunamas, kai papildomai naudojami naudingų gydomųjų savybių turintys natūralūs eteriniai aliejai (arbatmedis, eukaliptas, šalavijas) ar fiziologinis natrio chlorido tirpalas.

Svarbus švarus ir pakankamai drėgnas patalpų oras. Orą atšviežina patalpų vėdinimas net ir žiemos sezono metu. Drėgmę reguliuoti padeda specialūs oro drėkintuvai ar kitos paprastos priemonės (šlapias rankšluostis ant karšto radiatoriaus šildymo sezonu metu).

Būtina pabrėžti, kad negalima leisti kosuliui užsitęsti. Ūminis kosulys turi praeiti per 3 savaites. Jei kosulys tęsiasi žymiai ilgiau, tuomet jis priskiriamas lėtiniam kosuliui. Geresnį ir greitesnį gydymo efektą galima pasiekti naudojant specialiai pritaikytus vaistus.

 

Šiek tiek naudingos informacijos apie drėgnam kosuliui gydyti tinkamus vaistinius preparatus

Skundžiantis drėgnu kosuliu naudinga vartoti atsikosėjimą lengvinančius arba gleives skystinančius vaistinius preparatus. Tai vaistiniai preparatai, kurie suskystina klampias gleives, todėl jos lengviau pasišalina iš kvėpavimo takų. Kuo skrepliai lengviau šalinasi, tuo produktyvesnis šlapias kosulys, be to, pacientui lengviau kvėpuoti ir didėja tikimybė greičiau pasveikti. Tinkamiausią vaistą padės pasirinkti gydytojas arba vaistininkas. Asortimentas gausus, todėl kiekvienas pacientas atras sau tinkamiausią variantą – sukurta ne tik daug farmacinių formų, bet yra ir įvairių stiprumų bei skonių vaistų, skirtų produktyviam kosuliui palengvinti.

Puikus atsikosėjimą lengvinančio vaistinio preparato pavyzdys – ambroksolis.

 

 

Parengė: farmacininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai