5 organizmo būklės, dėl kurių gali sutrikti virškinimas

„Man sustojo skrandis“ – kaip dažnai teko išgirsti šį nusiskundimą? O kaip dažnai teko pačiam tai patirti? Susimąstėte? Teigiama, kad virškinimo sutrikimai, tokie, kaip padidėjęs skrandžio rūgštingumas, skrandžio ir pilvo spazmai, žarnyno raižymas,  vidurių užkietėjimas arba viduriavimas yra vieni dažniausiai pasitaikančių sveikatos nusiskundimų šiuolaikiniam žmogui. Žinoma, kad netinkama mityba, greitas gyvenimo būdas, patiriamas stresas, poilsio trūkumas, sėdimas darbas (tuo pačiu ir mažas fizinis aktyvumas) turi reikšmingos įtakos įvairioms žarnyno ligoms bei sutrikimams. Tačiau dėl kokių nuo paties žmogaus nepriklausančių priežasčių gali sutrikti virškinimas, kai tenka skirti gydymą vaistiniais preparatais su virškinimo fermentais? Galbūt viena iš šių priežasčių gali būti aktuali ir Jums, ypač jei virškinimo sutrikimai užsitęsė. Pasikalbėkite su savo gydytoju ir pasidomėkite, ar Jums netrūksta pagrindinių virškinimo fermentų (lipazės, amilazės ir proteazės) dėl tam tikrų organizmo sutrikimų ar būklių. Optimali virškinimo fermentų dozė nustatoma individualiai, vaistiniai preparatai paprastai vartojami valgio metu.

Įvairios lėtinės ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, skydliaukės hormonų apykaitos sutrikimai. Žinoma, kad dėl šių ligų sutrinka visa maisto medžiagų apykaita. Dėl cukrinio diabeto pakinta ne tik angliavandenių, bet  ir riebalų bei baltymų apykaita, taip pat gali būti pažeidžiamos organizmo ląstelės bei įvairūs organai, netgi jų sistemos. Įrodytas ryšys tarp skrandžio opaligės ir cukrinio diabeto. Sergant hipotiroze (liga, kai išskiriamas per mažas kiekis skydliaukės hormonų) taip pat gali sutrikti virškinimas, pūsti pilvą, užkietėti viduriai (dėl sulėtėjusių virškinimo procesų). Virškinimo procesas pakinta, kai skydliaukės hormonų išskiriama per daug (sergama hipertiroze).

Įvairūs genetikos nulemti fermentų apykaitos sutrikimai. Virškinimo fermentų organizme gali trūkti ir dėl  fermentopatijų (fermentai + gr. pathos - kančia, liga) – tai yra paveldimi medžiagų apykaitos sutrikimai dėl tam tikrų genetinių pakitimų. Vienintelis efektyvus gydymas yra vaistinių preparatų su virškinimo fermentais skyrimas, be to būtina laikytis tam tikrų mitybos taisyklių.

Senėjimas. Tikriausiai ne kartą teko girdėti, kad senstant žmogaus medžiagų apykaita lėtėja. Toks lėtėjimas apima daugybę procesų, pavyzdžiui, maistas gali lėčiau slinkti virškinimo traktu, o kasos aktyvumas silpsta ir ji vis mažiau išskiria virškinimo fermentų. Tai paaiškinti labai paprasta – augančiam, besiformuojančiam organizmui reikia daug daugiau maistinių medžiagų, o organizmui senstant patariama netgi sumažinti maisto kiekį, kitaip gali grėsti ne tik nutukimas, bet ir įvairios žarnyno ligos.

Laktozės netoleravimas. Pilvo skausmas, pūtimas, raižymas, viduriavimas, netgi galvos skausmas gali pranešti apie laktozės netoleravimą. Tai itin dažnas sutrikimas, kuris gali pasireikšti maždaug kas trečiam Lietuvos gyventojui. Laktozės netoleravimas gali būti nulemtas genetikos (įgimtas), jis taip pat gali atsirasti po įvairių žarnyno ligų. Netoleruojant laktozės vengiama produktų su laktoze, gali būti skiriami vaistiniai preparatai su virškinimo fermentais (laktaze).

Virškinimo trakto uždegiminės ligos ir žarnyno peristaltikos sutrikimai. Uždegiminės žarnyno ligos, be abejo, turi daug žalingos įtakos virškinimo procesų sklandumui. Tokios ligos, kaip skrandžio, plonosios žarnos ar kasos uždegimas, turėtų būti nedelsiant gydomi pagal gydytojo rekomendacijas. Kad virškinimas būtų sklandesnis, papildomai skiriami virškinimo fermentai. Toks gydymas tinka ir esant įvairiems žarnyno motorikos sutrikimams – pavyzdžiui, per greitai susitraukinėja lygieji žarnyno raumenys ir pacientą kankina viduriavimas arba pasireiškia neaiškios kilmės dirgliosios žarnos sindromas. Pasireiškiant viduriavimui, maistas per greitai juda virškinimo traktu ir jis tik dalinai suvirškinamas – fermentai nespėja jo paveikti.  Organizmui gali ne tik pritrūkti tam tikrų maistinių medžiagų, bet žarnyne gali prasidėti ir kiti žalingi procesai, pavyzdžiui, puvimas. Puvimo pasekmės labai nemalonios  – pilvo pūtimas, raižymas ir dieglių pobūdžio skausmai. Šiuos nemalonius sutrikimus galima sumažinti vartojant fermentų preparatus.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai