Burnos gleivinės ligos: mokėkite atpažinti ir gydyti!

- Pagal dantis sutinkama, pagal kalbas palydima... – kadais sakė viena žymi Lietuvos moteris.

Ir ji, perfrazavusi žinomą posakį, buvo teisi. Išties, juk mes labai dažnai bendraudami su žmogumi atkreipiame dėmesį ne tik į jo drabužius, batus, bet ir į dantis, burną...Nemalonu bendrauti su žmogumi iš kurio burnos sklinda blogas kvapas, dar nemaloniau – kai tenka ne tik bendrauti, bet ir artimiau draugauti...

 

Nemalonaus burnos kvapo priežastis – pulpitas

Tamsios dėmės ant danties emalio jaunam vyrui nesukėlė didelio diskomforto jausmo, kur kas labiau jis susirūpino tik tuomet, kai atsirado dantų skausmas, nemalonus kvapas iš burnos. Nuėjus pas odontologą paaiškėjo, jog jaunam vyrui – pulpitas – danties pulpos t.y. minkštojo darinio, esančio danties viduryje, uždegimas.

Be dantų skausmo, nemalonaus kvapo iš burnos, vyrą vargino dar ir padidėjęs jautrumas į šaltus maisto produktus. Pulsuojantis skausmas atsirasdavo vos tik jis ką nors suvalgydavo. Vyras dėl dantų skausmo nerado sau vietos, toks didelis diskomforto jausmas nakties bei vakaro metu pasikartojantys skausmo priepuoliai, privertė jį nedelsiant kreiptis pas gydytojus.

Jis suprato, jog vaistai nuo skausmotai tik laikina priemonė, kuri padės sumažiną tą itin nemalonų pulpito simptomą – skausmą. Vyras buvo teisus: pulpito gydymui buvo būtinas chirurginis gydymas.

 

Kariesas -  ne tik mažų  vaikų burnos ertmės liga

Kariesas neretai apsigyvena ne tik vaikų, bet ir suaugusių dantukuose. Visi mes mėgstame saldainius, tačiau ne visi randame laiko ir noro išsivalyti dantis ir palaikyti tinkamą burnos higieną. Būtent netinkama burnos priežiūra ir yra pati palankiausia terpė kariesui plisti, nes tie maisto likučiai, kurie lieka ant mūsų dantų, sukelia ėduonį, kuris laikui bėgant virsta skylutėmis ant dantų.

Dantų ėduonis, dar kitaip vadinamas kariesas, atsiranda dėl daugybės priežasčių, tačiau viena iš pagrindinių - bakterijos burnos apnašose. Tad labai svarbu pasirūpinti tinkama burnos higiena. Būtent ji garantuoja sveikus dantis ir gerą burnos kvapą.

 

Apie tai, kaip nekalta žaizdelė burnoje buvo pirmasis burnos vėžio simptomas

Jaunas vyras jau seniai skundėsi, jog karts nuo karto burnoje atsiranda mažos opelės burnoje, kurios išplinta ir ant lūpų. Tiesa, tuomet vyras dar manė, jog tai – herpes virusas, liaudiškai dar kitaip vadinama pūslelinė, kuri savaime turėtų praeiti per savaitė. Vaikinas neskyrė tam daug dėmesio ir tik vėliau pastebėjo, jog atsirado nedidelis ir neskausmingas gleivinės sukietėjimas, šiek tiek didesnė nei prieš tai buvusios, žaizdelė burnoje.

Tokia žaizdelė ėmė kelti nerimą, be to, kasdien ji vis didėjo. Kreipusis į vaistinę buvo pasiūlyta tik vaistinių preparatų su hialurono rūgštimi, kurie padeda žaizdelėms burnoje greičiau sugyti, mažina jų plitimą. Vaikinas suprato, jog vaistai nuo burnos gleivinės ligų čia jau nepadės, buvo reikalinga skubi medikų pagalba.

Kiekvieną dieną darėsi vis sunkiau ir sunku kramtyti maistą, kalbėti. Atvykus pas gydytoją buvo diagnozuota plokščialąstelinė karcinoma. Jaunas vaikinas klausė: „Kodėl man? Dėl ko išsivystė tas burnos vėžys?“

Kaip paaiškėjo, viena iš burnos vėžio priežasčių buvo rūkymas. Išties, rūkymas sukelia ne tik emalio ir plombų spalvos pakitimus, pakeičia skonio ir kvapo jutimus, bet nuo jo atsiranda ir žaizdelės burnoje, kurios lėtai gija, žmogų vargina nemalonus kvapas iš burnos, formuojasi burnos vėžys. Jis gali apimti lūpas, dantenas, liežuvį, minkštąjį ir kietąjį gomurius, burnos dugną, tonziles, ryklės audinius.

Šio vėžio gydymo efektyvumas priklauso nuo to, kurios stadijos vėžys yra diagnozuojamas. Būtent ankstyva diagnostika užtikrina gerus gydymo rezultatus.

Tad nelikite abejingi savo sveikatai, jei pastebėjote nerimą keliančią žaizdelę burnoje, tuomet būtinai kreipkitės į gydytojus.

Parengė: L. Rimgailė

 

 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai