Vabzdžių įgėlimai gali sukelti alergiją

Vilniaus universiteto Vidaus ligų pagrindų ir slaugos katedros doc. Algimantas VINGRAS Vabzdžių įgėlimai daugumai suaugusiųjų ir vaikų – tik neilgai trunkantis nemalonumas. Tačiau vienas iš 250 įgeltų žmonių reaguoja alergiškai. Alerginė reakcija atsiranda, kai organizmas jau yra įsijautrinęs vabzdžių nuodams, t.y. įkandimai pasikartoja. Reakcijos stiprumas nepriklauso nuo į organizmą patekusio nuodo kiekio.
 

Alerginė reakcija dažniau atsiranda tiems, kurie sirgo arba serga alergine liga, pvz., maisto alergija, atopiniu dermatitu, alergine sloga, bronchine astma, kurių artimiausi giminaičiai (tėvai, seneliai, broliai seserys) serga alergine liga, netoleruoja kai kurių vaistų.
Alergiškai dažniausiai reaguojama į bičių nuodus, kartu neretai būna ir alergija širšių, vapsvų nuodams bei skruzdžių įkandimams. Mažiems vaikams alergiją gali sukelti uodų, gyvulinių musių (dar vadinamų „bimbalais“, „sparvomis“, gyliais, akliais, spangiais), skruzdžių, mašalų (musyčių) įkandimai.
 

Požymiai, rodantys alerginę reakciją


• apie įkandimo vietą stipriai patinsta (gali ištinti visa ranka ar koja, veidas ir pan.);
• įgėlimo vietoje atsiranda didelė raudonos spalvos pūkšlė, apsupta blyškios odos;
• įkąstą vietą stipriai niežti;
• atsiranda čiaudulys, sausas kosulys;
• akis niežti, oda apie jas patinsta;
• svaigsta galva;
• atsiranda dusulys („trūksta oro“, „smaugia“, „sunku kvėpuoti“);
• visame kūne išplinta bėrimai (dilgėlinė);
• savijauta greitai blogėja.


Laiku nesuteikus pagalbos, atsiranda dar grėsmingesnių alerginės reakcijos požymių: padažnėja pulsas, ligonis stipriai pablykšta arba parausta, atsiranda baimė, dezorientacija situacijoje, sunkėja dusulys, rijimas, gali atsirasti pykinimas, vėmimas, krėsti šaltis, pakilti temperatūra. Sunkiausiais atvejais pritemsta sąmonė iki visiško jos netekimo, ir tai gali įvykti per 15–20 min. po įkandimo, jei asmuo yra labai alergiškas.
Jeigu jums atrodo, kad vaikas alergiškai reagavo net ir į pirmą įkandimą, nedelsdami pasikonsultuokite su gydytoju.
 

Ką daryti, pastebėjus alerginę reakciją?


• Vaiką nuraminti, pasišalinti iš vietos, kur įvyko nelaimė.
• Įgėlus bitei, likusį geluonį ištraukti užkabinus nagu arba buku (neaštriu) peiliu. Nesistenkite geluonies išspausti, nes į organizmą paklius dar daugiau nuodų.
• Nors širšės, vapsvos geluonies nepalieka, tačiau įkąstos vietos vis vien spaudyti negalima.
• Pažeistą vietą nuplauti tekančio vandens srove su muilu. Tik negalima trinti, nes nuodai gali greičiau patekti į organizmą.
• Skausmui sumažinti uždėti ką nors šalto Jei įmanoma, atšaldyti šalto vandens srove.
• Jei įmanoma, ranką arba koją, į kurią įkąsta, pakelti, ranką parišti. Taip įkandimo vietoje kaupsis mažiau skysčių – bus mažesnis patinimas;
• Niežėjimui sumažinti galima duoti gydytojo paskirtų antihistamininių vaistų.
Po įgėlimo (įkandimo) būtina sekti vaiko būklę, t.y. nepalikti jo vieno.
 

Kaip apsisaugoti nuo vabzdžių įgėlimų?


Mokykite vaiką atsargumo, pvz., lakstant pievoje neužminti ant bičių, neliesti gėlytės, iš kurios bitės renka medų, neliesti ropojančių vabzdžių ir pan.
Ant pievos kur rėplioja kūdikis patieskite antklodę – taip apsisaugosite nuo atsitiktinių įkandimų.
Mažą vaiką prieš leisdami žaisti pievoje apaukite batukais ir užmaukite ilgas kelnes, marškinukus ilgomis rankovėmis.
Nepalikite miegoti kūdikio vežimėlyje netoli avilių, pūvančios žolės ir ten, kur gamtoje pietavote. Maisto likučių kvapas vilioja širšes, vapsvas.
Neleiskite vaiko žaisti arti avilių, tų vietų, kuri skraido širšės, vapsvos ar bitės.
Jeigu artyn priskrido bitės, širšės ar vapsvos, nedarykite staigių judesių joms baidyti, nes taip jas išgąsdinsite, ir jos puls. Atsitraukite, slėpkitės sandarioje patalpoje. Jei neįmanoma, gulkitės ir užsidenkite veidą ir galvą. Jei užpuolimas neišvengiamas, nebandykite vabzdžių užmušti, nes dar labiau įsiutinsite.
Užmušto vabzdžio kvapas į kovą pakelia gentainius.
Vykdami į gamtą mažylius aprenkite šviesiais, geriau nemargintais drabužėliais, nes margos, kontrastingos spalvos vilioja bites, vapsvas, širšes.
Kai einate pasivaikščioti su vaiku, pasistenkite nenaudoti jokios kosmetikos, nevilkėkite plevėsuojančių drabužių, nebūkite palaidais ilgais plaukais – tai vilioja vabzdžius.
Dėl tos pačios priežasties neleiskite mažiems vaikams žaisti netoli šiukšlių dėžių ir po medžiais, kur yra pernokusių, pūvančių vaisių.
Neleiskite vaikams be jūsų priežiūros ragauti prinokusių, nukritusių obuolių, kriaušių – juose gali būti įsigraužusi širšė arba vapsva, ypač jei vaisius yra pradėjęs gesti.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai