Teisė į gyvenimą be skausmo

Šiaulių apskrities ligoninės Skausmo klinikos skausmo gydytojas anesteziologas Romualdas Bugailiškis sako, kad gyvenime nieko nėra sudėtingiau už žmogaus organizmą, ypač – už jame beįsigalinčią ligą. Todėl kovojant su liga paprastų ir primityvių būdų jai nugalėti nebūna.

 

Skausmą galima įveikti

 

Siekdama užbėgti neigiamoms besitęsiančio skausmo pasekmėms už akių, žmonija nuo senovės ieškojo būdų skausmui malšinti. Kad tai nebuvo paprasta, patvirtina medicinos tėvo Hipokrato žodžiai: „Sedare dolorum opus divinum est“ – skausmo malšinimas yra dieviškas darbas. „Skausmas – visiems gerai žinomas pojūtis, verčiantis ieškoti pagalbos. Svarbu, kad pagalbos suskubtume ieškoti laiku, o, ją radę, būtume kantrūs, nes skausmas kartais negali būti numalšintas visiškai ir itin greitai, taip, kaip mes visi norėtume“, – sako gydytojas, džiaugdamasis, kad mokslas apie skausmą per paskutinius kelis dešimtmečius pasiekė ypač daug. Faktiškai įvyko perversmas ne tik teoriniu, bet ir praktiniu lygiu. Šiuolaikiniai atradimai leidžia tvirtai teigti, kad skausmas įveikiamas.

„Teko stažuotis daugelyje pasaulio šalių, dalyvauti įvairiose skausmo konferencijose, seminaruose, praktiniuose užsiėmimuose, todėl patys naujausi skausmo gydymo metodai man yra žinomi, – sako medikas. – Užsienio šalys, be abejo, turi didesnes galimybes, ten bet koks naujausias gydymo metodas labai greitai įdiegiamas į praktiką. Pasaulyje skausmo medicina sparčiai žengia į priekį. Į žmogaus sveikatą, kaip ir į pačią sveikatos apsaugą, žiūrima pozityviai, finansinės galimybės neriboja medikų darbo, todėl gydytojai dirba su pačia naujausia medicinos aparatūra ir priemonėmis, nekreipdami dėmesio į jų kainą. Mūsų finansinės galimybės, deja, yra kur kas mažesnės, tačiau savo žiniomis skausmą gebantys gydyti Lietuvos gydytojai tikrai nėra prastesni už kitų šalių medikus.“

 

Teisė į gyvenimą be skausmo – bet kurio amžiaus žmogui

 

Anot skausmo gydytojo anesteziologo R. Bugailiškio, anksčiau buvo manyta, kad skausmas yra ligos ar kitos kilmės audinio pažeidimo simptomas, todėl, išgydžius ligą, jis turėtų praeiti. Deja, praktika įrodė, kad kai kuriais atvejais skausmas išlieka. Neretai, nors liga neprogresuoja, skausmas ne tik neaprimsta, bet dar labiau stiprėja. „Apie 60 proc. pacientų į gydytojus kreipiasi būtent dėl skausmo. Yra nemažai ligų, kurios sukelia pakitimus žmogaus organizme. Dažniausiai pažeidžiamas stuburas, sąnariai, kaulai, raumenys, nervų sistema. Lėtinis skausmas yra savarankiška liga, kurią būtina gydyti, nes negydomas skausmas laikui bėgant progresuoja ir sukelia dideles kančias, – pasakoja medikas. – Žmogus kovoja su negailestingu grėsmingu nuolatiniu skausmu, visko neigimu ir užsidarymu savyje. Šeimos nariai puola į neviltį ir teikia vis mažiau paramos, dėl to skausmo kamuojamas ligonis jaučiasi atstumtas, įskaudintas ir nesuprastas.“

Skausmo specialistas pastebėjo, kad skausmu skundžiasi vis jaunesni žmonės. „Anksčiau į Skausmo kliniką kreipdavosi daugiausia vyresnio amžiaus žmonės, kurie kęsdavo stiprų, dažniausiai degeneracinių ir onkologinių ligų sukeltą skausmą, – pasakoja R. Bugailiškis. – Dabar vis dažniau ateina jauno, darbingo amžiaus žmonės, dėl esamos skausmo patologijos negalintys tęsti kasdienės savo veiklos. Tokiems pacientams mes turime daugiau galimybių padėti, nes ligos sukelti pokyčiai dažniausiai dar nebūna dideli.“

Anot mediko, būtina optimaliai kovoti su esama patologija ir sergant nepagydomomis ligomis. „Žmogus turi kuo mažiau jausti diskomfortą, kad galėtų bendrauti su savo šeimos nariais, būti visaverčiu visuomenės nariu, o ne kenčiančia būtybe, niekaip nesulaukiančia pagalbos“, – sako R. Bugailiškis.

 

Vienos stebuklingos tabletės nėra

 

Lėtinis skausmas trunka ilgai, turi didelį neigiamą poveikį gyvenimo kokybei, nėra lengvai gydomas, todėl labai svarbu gydyti pradėti kuo anksčiau. Nors statistika skelbia, kad 40 proc. ligonių, sergančių onkologinėmis ligomis, skausmą pradeda jausti jau pradinėse stadijose, tačiau dažnas jų pagalbos į gydytoją kreipiasi tuomet, kai skausmas tampa nebepakeliamas. Tai, anot mediko, itin sunkina gydymą. „Vertėtų žinoti, kad kartais neįmanomą numalšinti skausmą galima sumažinti iki tokios ribos, kad žmogui, kankinamam klaikaus skausmo, nereikėtų laukti gyvenimo pabaigos tarsi išganymo“, – sako gydytojas.

Skausmo negalima gydyti vienu metodu. Pasak anesteziologo, dažnai nebūna taip, kad paskiri analgetikų, ir skausmas praeina. Kaip netiesa ir tai, kad tai, kas tiko jūsų kaimynui, tiks ir jums. Jo ligos patologija greičiausiai visiškai kitokia nei jūsų. Be medikamentinio gydymo dažnai taikomas invazinis, kuris leidžia ne tik sumažinti vartojamų medikamentų kiekį, bet neretai ir visiškai jų atsisakyti. Šiandien invazinis skausmo gydymas neretai atliekamas kontroliuojant rentgenu, taip pat panaudojant įvairius prietaisus. Be jų, anot mediko, būtų neįmanoma atlikti tam tikrų, ypač sudėtingesnių, skausmo malšinimo proc.dūrų. Invaziniais metodais galima tiksliai pasiekti norimą taikinį ir jį paveikti, suleidžiant vaistų nuo uždegimo ar nutraukiant nervinių impulsų sklidimą.

Vyrauja nuomonė, kad skausmo klinikoje gydomas tik onkologinių ligų sukeltas skausmas. Tačiau jis sudaro vos 10 proc. visų skausmo atvejų. Dauguma Skausmo klinikoje besilankančių pacientų skundžiasi lėtiniu neonkologiniu, dažniausiai nugaros, sąnarių, nervų, raumenų sistemos patologijos sukeltu skausmu.

Skausmas, anot mediko, nėra paprastas ligos simptomas, tai itin sudėtinga organizmo patologija, reikalaujanti išsamios analizės, kompleksinio sudėtingo gydymo. Deja, skausmo kamuojami pacientai neretai būna labai nekantrūs. „Pasitaiko atvejų, kai pacientas nesuvokia, kad skausmas gydomas ne vien vaistais nuo skausmo. Perskaitęs informacinį vaisto lapelį ir neradęs jame informacijos, kad vaistas yra skirtas skausmui malšinti, pradeda abejoti paskirto gydymo teisingumu, – pasakoja R. Bugailiškis. – Kartais skausmą tenka gydyti, kaip dažnam iš pirmo žvilgsnio atrodytų, visiškai su nuskausminamaisiais medikamentais nieko bendra neturinčiais vaistais, tačiau būtent jų vartojimas skausmo gydymą padaro veiksmingą.“

Gydant itin stiprų įsisenėjusį skausmą pa­cientui skiriami medikamentai, vartojami būtent stipriam skausmui malšinti. Tuomet išryškėja kita bėda – pacientai, baimindamiesi, kad organizmas nepriprastų prie paskirtų vaistų, anot mediko, vengia juos vartoti, nesusimąstydami, kad skausmas organizmui duoda daug didesnę žalą negu tariamas neigiamas vaisto poveikis organizmui. „Žmogaus organizmas gali priprasti prie bet kurių kitų, ne tik prie nuskausminamųjų. Skausmas gali stiprėti ne tik todėl, kad organizmas priprato prie vartojamų vaistų. Taip nutikti gali dėl ligos progresavimo. Tai ypač aktualu onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams. Tuomet reikia peržiūrėti patį ligos gydymo planą, paskirtų medikamentų dozes – galbūt vartojamus medikamentus laikas pakeisti kitais, veiksmingesniais. Skausmo gydymas nėra paprastas, ir kartais vienos stebuklingos injekcijos ar akimirksniu veikiančios skausmo blokados nepakanka. Tai gana ilgas, daug kantrybės reikalaujantis procesas, į kurį gilinamasi nuolat – tiek dabar, tiek ateityje.“

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai