Psichinėms ligoms gydyti ne visuomet būtini vaistai

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) praneša, kad didėja netradicinės medicinos priemonių naudojimas bendrai savijautai pagerinti. Dažnai žmonės, prieš patekdami į gydymo įstaigą, būna jau išbandę vieną ar kitą netradicinės medicinos gydymo būdą. Be to, yra žmonių, kurie stengiasi, kad reikėtų kuo mažiau vartoti vaistų, o savijautą gerinti kitais, nemedikamentiniais būdais.

 

Šiuo metu pasaulyje yra žinomi keli šimtai įvairių nemedikamentinių gydymo būdų. Jie taikomi kaip papildoma pagalba prie medikamentinio gydymo, siekiant geresnio efektyvumo. Štai keletas papildomų ir alternatyvių priemonių psichikos sutrikimams valdyti: elektros impulsų terapija, magnetinė smegenų stimuliacija, refleksoterapija (akupunktūra), hipnozė, šviesos terapija, muzikos terapija, kino terapija, fitoterapija (žoliniai preparatai), psichoterapija, biblioterapija, subalansuota mityba, fizinis aktyvumas, jogos, ajurvedos praktikavimas, aromaterapija, religijos praktikavimas ir dar daugelis kitų. Kai kuriuos iš šių būdų aptarsime.

 

Elektros traukulių terapija

 

Naudojama sunkios depresijos ar šizofrenijos atvejais, kai vaistai nėra efektyvūs arba labai ryškios suicidinės (nenoras gyventi) mintys.

Prieš šią procedūrą sukeliama trumpalaikė narkozė, skiriama raumenis atpalaiduojančių vaistų (relaksantų). Ant smilkinių uždedami elektrodai, jais siunčiami elektros impulsai, kurių trukmė apie 30–60 sekundžių. Pacientas, kuriam taikoma elektros impulsų terapija, sudirginamas būdamas nesąmoningas.

Tikslus terapijos poveikis nežinomas, bet manoma, kad pakeičiama tam tikrų smegenyse susidarančių cheminių junginių, pernešančių nervinį impulsą tarp nervinių ląstelių – neurotransmiterių – koncentracija. Tai aktyvina kai kurias organizmo sistemas, hormonų ir medžiagų apykaitą.

Dažniausias šalutinis elektros traukulinės terapijos poveikis – nuo kelių minučių iki kelių valandų trunkantis sumišimas.

Sergant depresija rekomenduojama kurso trukmė yra 5–10 seansų, o sergant šizofrenija – 25–30 seansų.

 

Transkranijinė magnetinė smegenų stimuliacija

 

Ji leidžia sumažinti depresijos, manijos epizodų, įkyrių veiksmų ir minčių simptomus. Stimuliuojant speciali magnetinė ritė pridedama prie galvos ir, pro ją leidžiant atitinkamų parametrų elektros srovę, sukeliami magnetinio lauko impulsai. Jie daro poveikį tam tikros nedidelės srities smegenų ląstelių bioelektriniam aktyvumui ir sukelia atitinkamų smegenų sričių neuromediatorių, medžiagų, perduodančių nervinius impulsus, pokyčius. Tai normalizuoja biocheminę pusiausvyrą smegenyse ir pašalina neuromediatorių sutrikimo sukeltus psichikos negalavimus.

Transkranijinė magnetinė smegenų stimuliacija – tai saugi ambulatoriškai atliekama procedūra. Be to, ją atliekant nereikia anestezijos ir nuskausminimo. Po terapijos nesutrinka kognityvinės funkcijos – atmintis, orientacija, dėmesys ir kalbos įgūdžiai.

Ši stimuliacija atliekama iki 30 minučių ir rekomenduojama 10 procedūrų.

 

Refleksoterapija

 

Tai vienas seniausių fizioterapijos metodų, kurio mechanizmas pagrįstas biologiškai aktyvių kūno taškų dirginimu fiziniais veiksniais: adatėlėmis, elektros srove, šiluma, šviesa, aplikacijomis ir kt. Akupunktūra (lot. acus – adata, puncture – durti, badyti) – tai gydymo būdas, kurio metu itin plonos specialios įvairių ilgių adatos yra duriamos į biologiškai aktyvius taškus. Pastarieji susiję su tam tikrais kūno organais. Kinų medicina tvirtina, kad šie biologiškai aktyvūs taškai yra kūno energijos kanaluose. Stimuliuojant reikiamą tašką, paveikiama organo dalis ar visas organas ir sužadinamos apsauginės jėgos. Akupunktūra gydoma lėtinio nuovargio sindromas, rūkymo metimo sindromai, stresas, priklausomybės nuo vaistų ar alkoholio ir kitos ligos.

Atvejų, kai akupunktūra visiškai neleistina, praktiškai nėra, tačiau saugumo sumetimais geriau jos vengti esant tokioms būklėms, kaip nėštumas, piktybiniai navikai, kraujo krešėjimo sutrikimai.

Procedūros trukmė – apie valanda.

 

Hipnozė

 

Graikiškai žodis hipnos reiškia miegą. Hipnozė – laikina psichinė būsena, sąmonės susiaurėjimas ir stiprus susitelkimas į įtaigos turinį. Hipnozę sukelia tam tikri hipnotizuotojo veiksmai arba tikslinga savitaiga (autohipnozė). Į hipnozę pasineriama savo noru, ir pagrindinis jos tikslas yra pagalba sau pačiam.

Transo būsena – tai atsipalaidavimas, padidėjusi vaizduotė, pasidavimas įtaigai. Tai nėra miegas, nes žmogus lieka budrus (panašu į miegą atsimerkus). Žmogus yra visiškai sąmoningas, bet nejaučia daugumos aplinkos dirginimų ir sukaupia dėmesį į vieną kažkokį dalyką.

Šis būdas pasaulyje yra plačiai taikomas, ir patyrę specialistai gali padėti atsikratyti bendravimo sunkumų, priklausomybės nuo alkoholio, narkotikų, rūkymo, taip pat įvairių baimių (transporto, ligų, odontologo, mokyklos ir kt.), depresinės būsenos, nerimo sutrikimų (generalizuoto nerimo) ir kt. Hipnozės trukmė – apie 50 minučių. Gydymo kursas – 10–12 seansų.

 

Šviesos terapija

 

Taikoma gydant sezoninę depresiją, taip pat sezoninius (žiemos) miego sutrikimus.

Literatūroje nurodoma, kad šviesos terapija tinka gydant priešmenstruacinį emocinio dirglumo sindromą, bulimiją ir įvairius kitus lengvus emocijų ir psichikos sutrikimus.

Gydymo trukmė – nuo 0,5 iki 3 valandų. Kursas – 2–4 savaitės (spalio–balandžio mėnesį).

Šviesos terapija nerekomenduojama sergant akių, sisteminėmis ligomis, kurios pažeidžia akių tinklainę, vartojant fotosensibilizuojančius (medžiagos, kintančios nuo šviesos) medikamentus.

 

Biblioterapija

 

Tai sveikatinimo būdas pasitelkiant literatūros kūrinius. Atitinkama knyga ar kūrinys padeda atsipalaiduoti, pailsėti, užsimiršti ir rasti atsakymus į kamuojančius klausimus, problemas. Kūrinys gali padėti spręsti įvairias problemas (psichologines, socialines ir kt.), taip pat gali padėti pažinti save, savo poelgius, išreikšti save, savo mintis.

Biblioterapija – tai specialiai gydymo tikslais parinktos knygos, kurios yra skaitomos, o vėliau analizuojamos, siekiant išspręsti įvairias problemas, pavyzdžiui, santykius su tėvais, draugais, bendradarbiais, net su pačiu savimi ir kitais žmogui aktualiais klausimais.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai