Nuolatinis silpnumas rodo mažakraujystę?

Dažniausiai tokius simptomus, kaip nuovargis, silpnumas, dusulys, rankų ir kojų tirpimas, išblyškusi oda, dirglumas ar nemiga, žmonės priskiria pavasariniam vitaminų trūkumui. Tačiau tai ne visada teisinga. Priežastis gali būti mažakraujystė. Ką daryti, jei gydytojas diagnozavo mažakraujystę? Apsimesti it niekur nieko ir gyventi toliau?

 

Mažakraujystė pavojinga?

 

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras informuoja, kad, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie 30 proc. planetos gyventojų serga anemija. Lietuvoje ši liga kasmet diagnozuojama maždaug 30 tūkst. gyventojų, daugiausia vaikų. Apie 80–90 proc. jų stokoja geležies. Lietuvoje anemija serga 32–34 proc. vaisingo amžiaus moterų, tarp paauglių šis procentas gali būti dar didesnis.

Mažakraujystė – per mažas raudonųjų kraujo kūnelių ir (arba) hemoglobino kiekis kraujyje. Kuo tai pavojinga? Tuo, kad sumažėja deguonies pernaša krauju, vadinasi, visi organai patiria deguonies badą, ir tai gali sukelti inkstų, kepenų, blužnies, širdies, kvėpavimo, nervų sistemos ir kitų organų veiklos sutrikimus.

Mažakraujystė nustatoma, kai hemoglobino koncentracija kraujyje vaisingo amžiaus moterims būna mažiau nei 120 g/l, vyrams ir moterims po menopauzės – mažiau nei 130 g/l. Eritrocitų kiekis moterims – mažiau nei 3,9 × 1012, vyrams – mažiau nei 4,3 × 1012.

Kuo kraujodaros procesui svarbi geležis? Tuo, kad būtent šis cheminis elementas yra hemoglobino, pernešančio deguonį iš plaučių į visus organus ir audinius ir mainais iš jų surenkančio, o vėliau pašalinančio anglies dioksidą, sudėtyje.

 

Kam gresia anemija?

 

Apie 80 proc. atvejų nustatoma geležies stokos mažakraujystė. Tačiau anemija gali vystytis ir dėl vitamino B12 arba folio rūgšties trūkumo. Vitamino B12 sukelta anemija nepriklauso nuo su maistu gaunamo šio vitamino kiekio. Ji vystosi dėl to, kad skrandžio ląstelės nepakankamai gamina specialaus baltymo, padedančio pasisavinti šį vitaminą. Folio rūgšties anemija išsivysto, kai šio vitamino per mažai gaunama su maistu.

Geležies stokos mažakraujystė gali vystytis dėl slapto lėtinio kraujavimo, ir jis nebūtinai turi būti gausus, pvz., sergant skrandžio ar dvylikapirštės opa. Taip pat dėl hemorojaus, opinio kolito, kai viduriuojama su krauju, plonosios žarnos uždegimo, kraujavimo iš nosies, dantenų (dėl netinkamų protezų, kt.), infekcinių ligų, žarnyne apsigyvenusių parazitų, moterims – dėl gausių menstruacijų. Mažakraujystė gali pasireikšti daug kraujo netekusiems dėl traumų, operacijų, kt. Geležies gali trūkti ir dėl to, kad kai kurioms žmonių grupėms jos poreikis paprasčiausiai padidėja. Tai nėščiosios ir krūtimi maitinančios moterys, kūdikiai, paaugliai brendimo metu, daug sportuojantys žmonės. Na, o dažniausiai geležies stokos anemija vystosi dėl netinkamos mitybos, ypač vegetarams ir dietų besilaikančioms moterims. Savaime anemija nepraeina, todėl būtina išsiaiškinti jos priežastį ir atitinkamai gydyti.

 

Kaip atkurti reikiamą geležies kiekį?

 

Teigiama, kad sergančiųjų mažakraujyste sumažėtų perpus, jeigu žmonės sureguliuotų savo mitybą. Per parą su maistu vyrai turėtų gauti iki 10 mg geležies, moterys iki 15 mg.

Geležies šaltiniai – žalios lapinės daržovės, liesa raudona mėsa, jautienos kepenys, paukštiena, žuvis, daiginti kviečiai, austrės, džiovinti vaisiai, grikių, ryžių kruopos, lęšiai, avižiniai dribsniai, kt. Pasisavinti geležį iš maisto padeda produktai, kuriuose gausu vitamino C (pvz., pomidorai, todėl mėsą patariama valgyti su daržovėmis). Be to, geležis maisto produktuose yra dviejų rūšių: heminė, lengviau pasisavinama ir esanti mėsoje, ir neheminė – sunkiau pasisavinama, randama daržovėse.

Tačiau ne visada vien mitybos koregavimas gali atkurti geležies kiekį. Tokiu atveju gali pagelbėti maisto papildai, pvz., „LIVE WELL, FERRUM + B12“. Šis preparatas padės papildyti organizmą ne tik geležimi, kuri yra gerai pasisavinama (heminė), bet C ir B grupės vitaminais. Vitaminas C, kaip jau minėta, padeda organizmui geriau pasisavinti geležį, o B grupės vitaminai būtini naujų eritrocitų gamybai. Tai ypač svarbu normaliai raudonųjų kraujo kūnelių kraujodarai, hemoglobino susidarymui ir galiausiai deguonies pernešimui. Maisto papildo sudedamųjų dalių derinys efektyviai padeda sumažinti nuovargio jausmą, atsiradusį dėl mažakraujystės. Dėl vartojimo rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai