Nelaiminga Laimo liga ir erkinis encefalitas, sugrįžtantys su pavasariu

Voragyviai erkės pavojingos ne tik mėgstantiems pasivaikščioti po mišką, bet ir tiems, kurie niekada neišeina toliau kaip į miesto parką – užfiksuota daugybė atvejų, kai erkė įsisiurbė grįžus iš jo. Už degtuko galvutę mažesnis padarėlis gali sukelti nebepataisomų pasekmių. Todėl, įtarus bet kurią iš erkės platinamų ligų, būtina nedelsiant kreiptis į gydytojus.

 

Laimės neatnešanti Laimo liga

 

„Laimo liga – tai infekcinė sisteminė Borrelia rūšies bakterijų sukelta liga. Jos sukėlėjus žmonėms perduoda erkės“, – sako Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Irina Bulsienė. Kiekvienas mūsų yra kitoks, todėl ir ligos požymiai kiekvienam pasireiškia individualiai. Tai lemia įvairios priežastys: amžius, gretutinės alerginės ir sisteminės ligos, širdies kraujagyslių ir nervų sistemos būklė ir kt. „Būdingiausias Laimo ligos požymis – žiedinis odos paraudimas (migruojanti raudonė), kuris atsiranda po erkės įsisiurbimo praėjus 1–4 savaitėms“, – sako I. Bulsienė. Specialistės teigimu, erkės įkandimo arba bet kurioje kitoje kūno vietoje paraudimas aptinkamas maždaug pusei nukentėjusiųjų. Dėmė palaipsniui plečiasi nuo 5–6 iki 60–70 cm dydžio, jos centras dažniausiai šviesesnis, o kraštas ryškesnis, rausvai alyvinės spalvos. „Po 4–8 savaičių paraudimas gali savaime išnykti, tačiau ligą būtina gydyti, – perspėja Kauno visuomenės sveikatos centro atstovė. – Laimo ligos sukėlėjai – borelijos – išplinta organizme ir gali pažeisti centrinę ir periferinę nervų sistemą, širdies raumenį, odą, akis, sąnarius.“

 

Encefalitas slepiasi po gripo požymiais

 

„Daugumai pacientų, užkrėstų erkinio encefalito virusu, pirmieji ligos požymiai atsiranda po 1–2 savaičių, – sako užkrečiamų ligų specialistė I. Bulsienė. – Simptomai panašūs į gripo: karščiavimas, galvos, sąnarių skausmai. Po to dauguma žmonių kurį laiką, dažniausiai apie savaitę, jaučiasi geriau.“

. Tačiau, specialistės teigimu, tai tik tyla prieš audrą. Karščiavimas netrukus vėl grįžta, lydimas smegenų ir jų apvalkalų sudirginimo požymių, pasireiškiančių stipriais galvos skausmais, vėmimu, galvos svaigimu, nemiga ar mieguistumu, kartais sutrinka kalba, prarandama sąmonė. Erkinio encefalito virusu, dėl kurio ir susergama šia gamtine židinine liga, žmogus dažniausiai užsikrečia įkandus infekuotai erkei, tačiau yra ir kitų būdų susirgti.

„Užsikrėsti galima vartojant nevirintą, nepasterizuotą karvių, ožkų pieną ir jų produktus, – perspėja Kauno visuomenės sveikatos centro darbuotoja. – Erkiniu encefalitu taip pat galima užkrėsti žmogų, jam perpilant erkinio encefalito virusu infekuoto kraujo. Nėštumo metu susirgus erkiniu encefalitu, erkinio encefalito virusu galima užkrėsti vaisių, kūdikiai gali užsikrėsti infekuotu mamos pienu. Dirbant laboratorijoje, galimas aerozolinis užsikrėtimo būdas. Yra aprašytas atvejis, kai erkinio encefalito virusu užsikrėtė gyvulių skerdyklos darbininkas, apdorodamas ožkeną“, – pasakoja specialistė.

 

Jei pasiseks – įgysite imunitetą

 

Specialistų teigimu, specifinio viruso sukeliamo erkinio encefalito gydymo nėra, o persirgęs šia liga žmogus įgyja imunitetą visam gyvenimui. Tačiau kova su šia liga trunka itin ilgai. „Trečdalis ligonių pasveiksta per tris mėnesius nuo ligos pradžios, trečdalis – per vienerius metus“, – sako specialistė Irina Bulsienė. Tačiau maždaug kas trečias žmogus šios ligos iki galo taip ir neišsigydo. Tuomet jis pasmerktas varginantiems miego sutrikimams, koncentracijos stokai, padidėjusiam jautrumui, kitiems elgesio pokyčiams.

„Sunkūs liekamieji reiškiniai: paralyžiai ir parezės, raumenų atrofijos, traukuliai, psichikos sutrikimai, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimai dažniausiai būna persirgus sunkia erkinio encefalito forma“, – tikina specialistė. Jie pasireiškia kas dešimtam iš visų sirgusiųjų erkiniu encefalitu. „Jei encefalitu suserga nėščioji, virusu gali užkrėsti vaisių, todėl nėščiąją būtina gydyti stacionare“, – tikina I. Bulsienė.

Nėštumo metu sergant Laimo liga, borelijos gali pažeisti placentos barjerą, dėl šios priežasties Laimo liga gali išprovokuoti priešlaikinį gimdymą, sukelti vaisiaus žūtį arba sutrikdyti normalų vystymąsi. „Šie pažeidimai įvyksta, jei moteris visiškai negydoma ar gydymas netinkamas, – perspėja specialistė. – Laiku pradėjus tinkamai gydyti, vaisiaus pažeidimo išvengiama.“

Gerai tai, kad encefalitui kur kas atsparesni vaikai, dažniausiai jie visiškai pasveiksta. Vyresnio ir senyvo amžiaus žmonės dažniau serga vidutinėmis ir sunkiomis erkinio encefalito formomis. Daug lengvesnė yra Laimo liga, kuri gydoma antibiotikais. Laiku pradėjus gydymą, dažniausiai visiškai pasveikstama, tačiau, persirgus Laimo liga, imunitetas nesusidaro, tad ja galima susirgti pakartotinai. Laimo ligos eiga ypatingų skirtumų neturi – pirmoje ligos stadijoje praktiškai vienodi požymiai tiek vaikams, tiek suaugusiesiems, o II ir III stadijoje vaikams ligos eiga yra lengvesnė nei suaugusiesiems.

 

 

 

Kaip apsisaugoti miške?

 

Planuodami išvyką į gamtą, tinkamai apsirenkite – dėvėkite šviesius drabužius iš lygaus audinio. Apykaklė ir rankogaliai turi būti prigludę prie kūno, kelnės įkištos į batus ar kojines. Drabužius ir atviras kūno vietas rekomenduojama apipurkšti skysčiais, atbaidančiais erkes.

Kas 1–2 valandas apžiūrėkite drabužius – ar jais neropoja erkė, ir kūną – gal erkė jau įsisiurbė?

Poilsiui ir apžiūrėjimui pasirinkite atvirą, saulėtą aikštelę, kurioje neveši žolė. Erkės dažniausiai įsisiurbia poilsiaujant – judant raumenims, joms sunkiau tai padaryti. Todėl gulėti žolėje ar sėdėti ant kelmų nepatartina.

Grįžę iš miško ar pasivaikščiojimo gamtoje, drabužius, kuriais vilkėjote, pakabinkite negyvenamoje patalpoje arba saulėtoje vietoje. Sausame ore erkės gyvena labai trumpai. Pakabinus drabužius kambaryje, juose pasilikusios erkės gali įsisiurbti kitiems šeimos nariams, net ir nebuvusiems gamtoje. Dar kartą apžiūrėkite savo kūną, rūpestingai patikrinkite paausius, pakinklius, kirkšnis, pažastis, sprandą – į šias vietas erkės labai mėgsta įsisiurbti. Gerai iššukuokite plaukus, išsimaudykite.

Patikimiausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai. Tam reikalingos trys skiepų dozės. Nuo Laimo ligos vakcinos dar nėra – belieka saugotis erkės įsisiurbimo.

 

Jei įsisiurbė erkė

 

Jei įsisiurbė erkė – kuo greičiau ją ištraukite! Kuo ilgiau erkė bus įsisiurbusi, tuo daugiau ligos sukėlėjų paklius į organizmą. Jei neturite galimybių pašalinti erkę gydymo įstaigoje, paimkite pincetą (tiks ir tankus audinio arba popieriaus gabalėlis), suimkite erkę už galvos kuo arčiau odos ir iš lėto traukite, kol pakilęs odos paviršius sudarys „palapinę“. Keliolika sekundžių išlaikykite tokią padėtį. Po to erkę staigiu judesiu ištraukite ir įkandimo vietą rūpestingai dezinfekuokite – nuplaukite muilu, patepkite spiritiniu tirpalu. Traukdami erkę, stenkitės nesuspausti jos pilvelio – galite įšvirkšti ten esančias borelijas tiesiai į žaizdelę, taip užkratas geriau pateks į organizmą. Parduotuvėse jau yra specialių priemonių erkėms traukti.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai