Reta liga – aktinomikozė

Vasario pabaigoje minėjome Retų ligų dieną. Atskiros retosios ligos nėra dažnos, bet kartu jos sudaro didelį skaičių ligų, paveikiančių visuomenės sveikatą. Nors milijonai žmonių serga daugiau nei 7 000 skirtingų ligų, dažnai medicina negali paaiškinti jų priežasčių ar parinkti tinkamo gydymo. Šeimos, kurių nariai serga retomis ligomis, susiduria su panašiomis problemomis: ligos nustatymo, gydymo prieinamumo ir pan.

 

Žurnalo „Sveikas žmogus“ redakcija gavo laišką, kuriame prašoma suteikti informaciją apie tokią retą ligą, kaip aktinomikozė. Į klausimus atsako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Infekcinių ligų klinikos jaunesnioji gydytoja rezidentė Zinaida Markovskaja.

 

Apie aktinomikozę: kas ją sukelia, kaip užsikrečiama?

 

Aktinomikozė – tai lėtinė pūlinė granuliomatozinė infekcinė liga, kurią sukelia gramteigiamos anaerobinės bakterijos, priklausančios Actinomyces genčiai. Žinoma apie 30 Actinomyces padermių. Šios bakterijos dėl tam tikrų savybių anksčiau buvo priskiriamos grybų karalystei.

Actinomyces bakterijos yra žmogaus burnos ertmės, ryklės, rečiau žarnyno ir makšties mikro­floros dalis, neprasiskverbianti per gleivinės barjerą. Bakterijos, būdamos natūralioje savo aplinkoje, nesukelia ligos tol, kol bakterijoms nėra palankių sąlygų ją sukelti – gleivinės pažeidimų, audinių traumų. Aktinomikozė dažniausiai atsiranda po burnos traumos ar esant odontologiniams negalavimams. Esant gleivinės pažeidimui bakterijos patenka į giliuosius audinius, juos ardo, sukelia uždegimą – susidaro infiltratas. Dažnai aktinomikozės atveju infekcija būna polimikrobinė, t.y. kartu randama ir kitų rūšių bakterijų.

 

Kokie simptomai? Ar yra koks specifinis šios ligos požymis?

 

Yra išskiriamos kelios aktinomikozės formos pagal pažeidimo lokalizaciją: veido ir kaklo, krūtininė, pilvinė, dubens. Dažniausiai, iki 95 proc. atvejų, nustatoma veido ir kaklo aktinomikozė. Ligai būdinga, kad susidaro dauginiai infiltratai, kurie susilieja, oda virš jų būna rausvai melsvos spalvos. Po kurio laiko infiltratas suminkštėja, susidaro fistulė (kanalas), infiltratas pratrūksta. Iš susidariusių angų išsiskiria pūliai su tik šiai ligai būdingomis drūzomis – mažomis, apie 1mm, į grūdelius panašiomis dalelėmis.

Pagal infekcijos vietą ir audinių pažeidimo gilumą skiriasi ir ligos pasireiškimas. Esant poodiniam procesui, bendrieji nespecifiniai ligos požymiai, tokie kaip karščiavimas, silpnumas, galvos skausmai, nebūdingi. Bendriniai požymiai būdingi esant gilesnių audinių ir raumenų, kaulų, pažeidimui.

 

Ar gali šios ligos nešiotojas užkrėsti kitus, pvz., bučiuodamas, kt.? Kokių apsaugos priemonių reikėtų imtis, jeigu tenka kontaktuoti su žmogumi, persirgusiu ar sergančiu šia liga?

 

Kaip jau buvo minėta, aktinomicetai yra žmogaus mikrofloros dalis, ir liga vystosi ne užsikrėtus, o esant mikroorganizmui palankioms sąlygoms plisti į giliuosius audinius.

Siekiant išvengti šios ligos rekomenduojamos nespecifinės priemonės, pvz., imuniteto stiprinimas, burnos higiena, odontologinių problemų gydymas, burnos traumų profilaktika.

 

Koks gydymas laukia?

 

Kadangi aktinomikozė yra bakterijų sukelta liga, jai gydyti vartojami šias bakterijas veikiantys antibiotikai. Dažniausiai tai penicilino grupės antibiotikai, kurie vartojami ilgą laiką, nuo pusmečio iki metų.

Chirurginio gydymo reikalauja tik išskirtiniai atvejai, dažniausiai užtenka gydymo antibiotikais. Bet gali prireikti ir tokių chirurginių intervencijų, kaip absceso (pūlinio) atvėrimas, drenavimas, pažeistų audinių vientisumo atkūrimas, fistulių (kanalų) šalinimas ar uždarymas.

 

Retųjų ligų dienos tikslas yra paskatinti visuomenės susidomėjimą retosiomis ligomis kaip visuomenės sveikatos problema. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Retųjų ligų diagnostikos, gydymo ir stebėsenos koordinacinis centras informuoja, kaip prie to galima prisidėti jau dabar:

 

Apsilankyk www.rarediseaseday.org;

Sužinok, kas vyksta tavo šalyje;

Susisiek su savo šalies atstovu;

Tapk Retųjų ligų dienos draugu;

Papasakok savo istoriją, įkelk nuotrauką ir/ar filmuką į tinklalapį;

Parsisiųsk informacijos iš tinklalapio;

Suorganizuok sąmoningumą skatinantį renginį arba dalyvauk jame;

Susisiek su žiniasklaida savo bendruomenėje.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai