Šlapimo nelaikymas: kaip įveikti bėdą?

Inkontinencija, taip moksliškai vadinamas šlapimo nelaikymas, yra būklė, kai nevalingai išteka bet koks kiekis šlapimo. „Tai dažna moterų bėda, dažnesnė nei cukrinis diabetas, hipertenzija ar depresija, tačiau moterys gėdijasi apie ją kalbėti garsiai. Daugelis net nežino, kad šią problemą galima ir reikia spręsti“, – sako VšĮ „Inkocentras“ vadovė Jurga Misevičienė.

 

Moteris vargina dažniau

 

Pasak specialistės, įprasta manyti, kad šlapimo nelaikymas yra senatvės bėda. Tačiau Europoje atlikti tyrimai atskleidžia, kad šlapimo nelaiko vidutiniškai viena iš keturių moterų: kas šešta gimdžiusi 30-metė, kas ketvirta gimdžiusi 45 metų moteris ir kas antra 50-metė skundžiasi šlapimo nelaikymu ar jo epizodais.

Ši problema vargina ir nemažai paauglių mergaičių – amžius, kai pasireiškia pirmieji šlapimo nelaikymo simptomai, jaunėja.

 

Skundžiasi maždaug 10 proc.

 

„Laikoma, kad maždaug 10 proc. žmonių susiduria su šlapimo nelaikymu. Tarkime, jei Lietuvoje yra 3 mln. gyventojų, tai apie 300 tūkst. jų patiria šlapimo nelaikymo bėdų. Nuo paauglystės iki 24 metų dažniau dėl jo kenčia moterys. Vyresniame amžiuje tokių moterų vis daugėja, tam visų pirma įtakos turi nėštumai ir gimdymai. Gilioje senatvėje, nuo 85 metų amžiaus, šlapimo nelaikančių moterų ir vyrų skaičius suvienodėja“, – teigė J. Misevičienė, pastebėdama, kad Lietuvoje tikslios statistikos apie šlapimo nelaikymą nėra. Šiuo klausimu apginta tik viena disertacija.

 

Sutrikimo požymiai

 

Pagrindiniai požymiai, rodantys šlapinimosi sutrikimus, yra noras šlapintis daugiau nei 8 kartus per dieną, o naktį – daugiau nei kartą; šlapimo ištekėjimas kosint, čiaudint, keičiant kūno padėtį, sportuojant; skausmas šlapinimosi metu; šlapimo nesulaikymas arba jo susilaikymas.

Normali šlapimo pūslės talpa – apie 400 ml. Esant reikalui, ji gali išsiplėsti iki 700 ml ir daugiau. Jos kaklelyje yra uždarantis raukas, kuris neleidžia ištekėti šlapimui. Šlapimo pūslę, šlaplę kaip hamakas laiko dubens dugno raumenys.

„Šlapinimosi procesą reguliuoja sudėtingi nerviniai ryšiai. Noras šlapintis pajuntamas, kai šlapimo pūslė prisipildo maždaug iki pusės, bet žmogus dar gali kentėti. Pūslėje vis daugėjant šlapimo, didėja spaudimas, tempiami šlapimo pūslės raumenys siunčia signalą į smegenis, kurios analizuoja situaciją. Jeigu ji palanki šlapintis, einame į tualetą, šlapimo pūslė iš smegenų gauna signalą susitraukti, o šlapimo pūslės sfinkteris (šlapimo ištekėjimą reguliuojantis šlaplės raumuo) – atsipalaiduoti. Jei situacija nepalanki, pvz., arti nėra tualeto, pūslei siunčiamas signalas atsipalaiduoti, o sfinkteriui – susitraukti ir laikyti šlapimą tol, kol bus patogu šlapintis“, – aiškino J. Misevičienė.

 

Penki tipai

 

Skiriami penki šlapimo nelaikymo tipai: įtampos, skubos, funkcinis (susijęs su tam tikromis ligomis), persipildymo ir mišrus. Jaunas moteris dažniausiai vargina įtampos šlapimo nelaikymas, kai sportuojant, bėgant, juokiantis, čiaudint, keičiant kūno padėtį, kažką keliant, išbėga šlapimo. Skubos šlapimo nelaikymas, arba dirgli šlapimo pūslė, yra tokia būklė, kai, šlapimo pūslei neprisipildžius pilnai, prasideda netvarkingi jos susitraukimai, šlapintis užsinorima čia ir tuoj pat. Ir kuo arčiau tualetas, tuo sunkiau sulaikyti šlapimą. Dažnai jau rakinant buto duris nepavyksta sulaikyti šlapimo.

Statistiškai įtampos šlapimo nelaikymu skundžiasi 49 proc. moterų, skubos – 22 proc., mišriu – 29 proc.

 

Dažnai prasideda nėštumo metu

 

Akušerė Violeta Stanulevičienė pastebėjo, kad dažnai moterims šlapimo nelaikymas prasideda nėštumo metu, mat gimdoje esantis vaisius spaudžia šlapimo pūslę.

„Moterims nėštumo metu siūloma naudoti specialius korsetus, kad vaisių truputį pakeltų į viršų ir kad jis nespaustų šlapimo pūslės“, – sakė V. Stanulevičienė akcentuodama, kad pirmas ir antras nėštumo etapai paprastai tokių problemų nekelia, tai dažniausiai nutinka nuo 32 nėštumo savaitės.

V. Stanulevičienė pabrėžė, kad nėštumo metu labai svarbi mankšta, lavinanti dubens dugno raumenis. Pirmiausia jai siūlomi dubens dugno raumenis lavinantys pratimai, geriausiai žinomi Kėgelio pratimų pavadinimu. Jei moteris nori lengviau gimdyti, suvaldyti savo tarpvietę, šlapimo kanalo, išeinamosios angos ir makšties raumenis – vėl siūlomi šie pratimai. Jie tinka ne tik nėščioms moterims. Jaunoms labai svarbu lavinti šiuos raumenis, nes tai leis lengviau patirti orgazmą ir gimdyti, vyresnėms – išvengti šlapimo nelaikymo, gimdos nusileidimo.

 

80 proc. galima išgydyti

 

„Manęs dažnai klausia, ar jau reikėtų susirūpinti, jei keli lašeliai šlapimo pasirodė juokiantis. Taip. Viskas ir prasideda nuo tų kelių lašelių. Laikui bėgant ši bėda tik didėja. Iš pradžių „nelaimė“ nutinka kartą per pusmetį, vėliau kartą per mėnesį, galiausiai tampa kasdienė“, – tikino J. Misevičienė, pabrėždama, kad šlapimo nelaikymas nėra normalus dalykas senstant. Galima senti taip, kad šlapimo pūslės kontrolė išliktų gera.

„Net 80 proc. atvejų šlapimo nelaikymą galima sėkmingai gydyti ir valdyti. Deja, prie gydytojų kabinetų sėdintys žmonės apie šlapimo nelaikymą nekalba. Ir tik trečdalis šeimos gydytojų paklausia paciento, ar neturi šios bėdos“, – tęsė J. Misevičienė.

 

Nukenčia savigarba

 

Šlapimo nelaikymo negydantiesiems tenka išmokti su šia bėda gyventi. Apklausos rodo, kad eidamos iš namų mažiau nei pusė tokių moterų nesiima jokių priemonių, apie pusė pasiima papildomų įklotų, sauskelnių, penktadalis – papildomą aprangą, rengiasi maskuojamaisiais drabužiais.

„Nelaikanti šlapimo moteris, jeigu nenaudoja tinkamų higienos priemonių, skleidžia nemalonų kvapą. Ji prie jo pripranta ir nejaučia, bet aplinkiniai jaučia. Dažna moteris pradeda riboti savo veiklą, bijodama, kad kai kuriose situacijose nesusitvarkys. Pavyzdžiui, moteris, kurios dirgli pūslė, bet kur eidama numato visas galimas šlapinimosi vietas kelyje. Jeigu jų nežino, linkusi likti namie. Mažėja žmogaus savivertė, vystosi depresija“, – sakė J. Misevičienė.

 

Profilaktikos priemonės

 

Šlapimo nelaikymo profilaktikai svarbu vengti vidurių užkietėjimo ir šlapimo pūslės tonuso didinimo, kurį sukelia kava, arbata, energiniai gėrimai, šokoladas, kakava. Taip pat įvairūs gazuoti gėrimai: limonadas, gira, mineralinis vanduo ir aštrus maistas, rūgštūs produktai, citrusiniai vaisiai ir jų sultys.

„Vartoti kuo mažiau skysčių – viena didžiausių klaidų, kurias daro nelaikantieji šlapimo. Taip šlapimas tampa koncentruotas, labiau dirgina šlapimo pūslę, ir simptomai tampa ūmesni. Tačiau patartina negerti skysčių vakare, kavos gėrimą apriboti iki vieno puodelio. Šlapimo nelaikymo epizodus skatina ir antsvoris“, – sakė J. Misevičienė.

Slaugytoja Jolita Šukienė patarė šlapimo pūslę treniruoti didinant laiko tarpus tarp ėjimų į tualetą. Jei šlapinamasi kas dvi valandas, šį laiką ilginti po 15 minučių, kol pasieksite 3 val. laiko intervalą.

 

Kėgelio pratimai

 

Vienas iš paprasčiausių būdų išvengti šlapimo nelaikymo arba sumažinti bėdą yra dubens dugno ir tarpvietės raumenis stiprinantys pratimai. Daugumai jų atlikti nereikia nei specialios vietos, nei laiko – galima daryti bet kur ir bet kada: gulint ant grindų, stovint ar sėdint ant kėdės, važiuojant autobusu, parduotuvėje ar žiūrint televizorių. Kėgelio pratimai atliekami stipriai sutraukiant tarpvietės raumenis dešimčiai sekundžių ir juos atpalaiduojant. Pratimą reikia kartoti 10–15 kartų po tris keturis kartus per dieną. Svarbiausia pratimus atlikti reguliariai, rezultatų galima tikėtis jau po kelių savaičių ar mėnesių.

 

Profesorės Kari Bo pasiūlymai

 

Pateikiame ir norvegės profesorės Kari Bo siūlomus pratimus dubens dugno ir tarpvietės raumenis stiprinti.

Kojos pečių plotyje, rankas atremkite į sėdmenis, kad jaustumėte, ar jų raumenys yra atpalaiduoti. Įtempkite tarp­vietės raumenis, įkvėpdamos juos pakelkite. Pakartokite keletą kartą. Šį pratimą galima daryti ir nepastebimai, be specialios pozos.

Atsigulkite ant pilvo, vieną koją sulenkite per kelį ir atsipalaidavusios įtempkite tarpvietės raumenis.

Atsiklaupkite, galvą padėkite ant rankų. Įtempkite tarpvietės raumenis, įkvėpdamos juos pakelkite.

Atsisėskite ant kėdės. Kojos pečių plotyje, rankos ant kelių. Įtempkite tarpvietės raumenis ir palaikykite įtempusios keletą sekundžių. Lėtai atleiskite raumenis. Pakartokite kelis kartus.

Atsisėskite „turkiškai“, nugara tiesi. Įtempkite tarpvietės raumenis, sutraukdamos juos taip, lyg norėdamos pakelti nuo grindų. Lėtai atleiskite raumenis.

Kojos pečių plotyje, per kelius šiek tiek sulenktos, rankos atremtos į kojas aukščiau kelių. Į priekį palinkusią nugarą laikydamos tiesiai, įtempkite tarpvietės raumenis, palaikykite keletą sekundžių ir atpalaiduokite.

Visus pratimus pakartokite kelis kartus.

Daugiau informacijos galima rasti tinklapyje www.corewellness.lt

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai