Kai kamuoja sausas kosulys

Nors kosulys – apsauginė organizmo reakcija į kvėpavimo takų dirgiklius, t.y. naudingas žmogui, gydyti jį būtina. Kaip – priklauso nuo jį sukėlusių priežasčių ir kosulio pobūdžio. Žinoma, kad kosulys gali būti drėgnas, arba produktyvus, – kai žmogus atsikosėja, pasišalina gleivės, skrepliai, ir sausas – neproduktyvus, krūtinę draskantis. Kaip tinkamai elgtis, kai kamuoja sausas kosulys?

 

Ne tik dėl kvėpavimo sistemos ligų

 

Kosulys – tai sudėtingas refleksinis atsakas į įvairius kvėpavimo takų dirgiklius (skreplius, gleives, dulkes, alergenus, tabaką, svetimkūnius, kt.). Jo metu vyksta smarkus krūtinės ląstos raumenų susitraukimas, dėl to kartu su greitai judančia oro srove pašalinami ir dirgikliai.

Įprasta manyti, kad kosulys – kvėpavimo sistemos ligų simptomas ir atsiranda, kai dirginami ryklės, gerklų, trachėjos, bronchų gleivinės receptoriai. Tačiau jį gali sukelti ir pleuros, skrandžio ar kitų organų ligos. Todėl kosulys gali pasireikšti sergant gastroezofaginio refliukso liga (GERL), esant navikams, dėl tam tikrų vaistų vartojimo sergant širdies ligomis, dėl alergijų, kt. Be to, sausas kosulys gali būti tokių klastingų pavojų ir net grėsmę gyvybei (ypač kūdikėliams) keliančių ligų, kaip kokliušas, simptomas. Taigi kosulys gali būti dėl rimtų ligų, kurių patys nenustatysime. Tačiau tai nereiškia, kad kelis kartus pakosėjus reikia skubėti pas gydytoją. Vis dėlto dažniausiai kosulys yra peršalimo ligų palydovas. Tačiau jei ir peršalimo ligų sukeltas kosulys per keletą dienų nepraeina ar pasireiškia kitų negalavimo simptomų, verta apsilankyti gydytojo kabinete. Skubiau į gydytoją reikėtų kreiptis, jei kartu vargina ir dusulys.

 

Dažniausias peršalimo ligų palydovas

 

Kosulys gali būti lėtinis ir ūminis. Kalbant apie ūminį kosulį, svarbu žinoti, kad jis gali tęstis 3–4 savaites ar net daugiau. Tik po to, jeigu kosulys nepraeina, jis laikomas lėtiniu.

Taigi kosulys – ne liga, o daugelio ligų simptomas, ir, prieš jį gydydami, turėtume išsiaiškinti priežastis, nes atsižvelgiant į jas bus parinktas ir atitinkamas gydymas. Sergant virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis, dažniausiai ligos pradžioje kaip tik ir pasireiškia sausas, neproduktyvus kosulys, kuris vėliau pereina į drėgną – produktyvų. Kosulys gali varginti sergant tokiomis ligomis, kaip laringitas, faringitas, bronchitas, tracheitas, plaučių uždegimas, kt.

 

Sauso kosulio gydymas

 

Slopinti reikia tik sausą neproduktyvų kosulį, kuris dažniausiai pasireiškia pirmomis virusinės kilmės infekcijų ligų dienomis. Būtent šiomis pirmosiomis ligos dienomis sutrinka bronchų liaukučių veikla ir sumažėja gleivių gamyba, padidėja kvėpavimo receptorių dirglumas. Dėl to kosulys būna sausas ir labai varginantis. Tuomet net paprastas kvėpavimas, nedidelis šalto oro kiekis gali dar labiau išprovokuoti kosulio priepuolį.

Negalėjimas atsikosėti ypač vargina naktį, dažnai kankina mažus vaikus, jie naktį neišsimiega, nepailsi. Dėl kvėpavimo takų gleivinę traumuojančio sauso kosulio skauda krūtinę, trūksta oro, jis gali išprovokuoti netgi vėmimą.

Kosulį slopinantys vaistai skirstomi į centrinio ir periferinio poveikio. Centrinio poveikio kosulį slopinantys vaistai mažina padidėjusį kosulio centro aktyvumą, periferinio – slopina periferinių kvėpavimo organų receptorių dirglumą.

Centrinio poveikio vaistų grupei priklauso vienas iš okseladino grupės preparatų – Paxeladine.
Paxeladine selektyviai veikia centrinėje nervų sistemoje esantį kosulio centrą. Šis preparatas lengvina kvėpavimą, neslopina kvėpavimo centro, nesukelia mieguistumo, todėl neturi įtakos profesiniam aktyvumui ir netrikdo peristaltikos. Šio preparato galima skirti ir vaikams nuo 2,5 metų amžiaus, kurie ypač dažnai serga virusinėmis infekcinėmis ligomis ir kuriuos ligos pradžioje kamuoja būtent sausas draskantis kosulys.

Svarbu žinoti, kad piktnaudžiauti kosulį slopinančiais vaistais negalima, nes kyla pavojus nuslopinti kosulio refleksą. Taigi kosulį slopinti rekomenduojama 4–5 dienas. Jeigu sausas kosulys užtrunka ilgiau, būtina ieškoti priežasčių, kodėl jis nepraeina.

Kosint, be vaistų, dar labai svarbu, kad patalpų oras būtų kiek įmanoma švaresnis. Kambariai turėtų būti išvėdinti ir drėkinami.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai