Viduriavimas: kaip sau padėti?

Viduriavimas – patologinė būklė, kai žmogus tuštinasi dažniau nei jam įprasta skystos konsistencijos išmatomis. Kita vertus, tai gynybinė organizmo reakcija į jį užpuolusius virusus, infekcijas, toksinus. Viduriavimas nėra liga, ir žmogui pavojingesnis ne tiek viduriavimas kaip simptomas, o jo pasekmės – skysčių ir elektrolitų netekimas. Todėl nereikia laukti, kol ši nemaloni būklė praeis savaime, reikia gydytis.

 

Ką gi daryti, ištikus viduriavimui?

Priežasčių – aibė

 

Viduriavimas dažnai pasireiškia kartu su pilvo spazmais, vėmimu ar karščiavimu. Visų amžiaus grupių vaikams ir senyvo amžiaus žmonėms viduriavimas pavojingesnis, nes gali greičiau sukelti dehidraciją, kuri gali grėsti rimtomis pasekmėmis.

Viduriavimo priežasčių – daugybė. Visų pirma, netinkamas maistas ar užterštas vanduo. Dėl to viduriavimas vadinamas keliautojų liga – neįprastas maistas, prieskoniai, neaiškios kokybės vanduo, – visa tai gali smarkiai apkartinti poilsį. Neretai viduriavimas pasireiškia dėl alergijos maistui arba kai kurių maisto produktų netoleravimo (pvz., pieno). Be abejo, dažniausia viduriavimo priežastis – tai virusinės, bakterinės infekcijos arba ligos, kurias sukelia parazitai. Tačiau suviduriuoti galima ir dėl streso, emocinių sutrikimų. Kai viduriavimas tęsiasi ilgą laiką, jis gali būti tokių ligų, kaip dirgliosios žarnos sindromas, Krono liga, opinis kolitas, tiesiosios ar storosios žarnos opų, vėžio simptomas. Kartais viduriavimas gali kilti dėl kitų, nesusijusių su virškinamuoju traktu ligų.

 

Viduriuojant – daug gerti

 

Gana dažnai žmonės vengia gydyti viduriavimą ir laukia, kol jis praeis savaime. Tai nėra gera praktika, nes, viduriuojant ilgesnį laiką, netenkama daug skysčių, druskų, ir tai yra labai žalinga bendrai organizmo būklei, ypač vaikams. Dėl to neišsivysčiusiose pasaulio šalyse viduriavimas yra labai dažna kūdikių mirtingumo priežastis. Todėl viduriuojant visuomet reikia stengtis daug gerti, kad pavyktų kuo greičiau atkurti prarastų skysčių balansą. Reikėtų gerti šiltų ar kambario temperatūros arbatų, gėrimų, sultinių, kt. Vengti alkoholio, kavos, pieno ir vaisių sulčių. Nevalgyti, jei nėra apetito. Jam atsiradus, valgyti bananų, ryžių, padžiūvusią baltą duoną, virtų ar troškintų daržovių, mažais kiekiais liesą mėsą. Kol visiškai nesusitvarko žarnyno veikla, vengti šviežių vaisių, žalių daržovių, alkoholio, riebalų, aštraus ir kepto maisto.

 

Pirmoji pagalba – absorbentai

 

Pasirodo, kad dar majai tam tikras molio rūšis naudojo viduriavimui gydyti. Iš tiesų molis yra galinga natūrali absorbuojamoji ir antiseptinė medžiaga. Taigi iki apsilankymo pas gydytoją, siekiant sumažinti viduriavimo simptomus, rekomenduojama vartoti absorbentų. Absorbentai – tai natūralios medžiagos, kurios pasižymi dideliu pajėgumu sugerti toksinus ir kitas žalingas medžiagas, tuo sumažindamos jų neigiamą poveikį organizmui ir taip padeda greičiau sveikti. Vienas natūralių gamtinės kilmės preparatų, gaunamų iš gryninto baltojo molio, yra „Smecta“. Jos veiklioji medžiaga diosmektitas absorbuoja toksinus, virusus žarnyne ir taip veiksmingai gydo viduriavimą. Tyrimai įrodė, kad vartojant „Smectos“ sutrumpėja viduriavimo trukmė, nes greičiau iš organizmo pašalinami viduriavimą sukeliantys veiksniai – virusai, žalingi mikroorganizmai, toksinai. Preparatas tinka ir kūdikiams, ir vaikams, nes jo veiklioji medžiaga nepatenka į kraują ir pasišalina iš organizmo praktiškai nepakitusi.

„Smecta“ nepakeičia gydymo rehidraciniais tirpalais, šio vaisto rekomenduojama vartoti su šiais tirpalais, kurie atkuria skysčių ir elektrolitų pusiausvyrą organizme.

 

Pavojaus simptomai

 

Nedelsiant kreiptis į gydytoją reikia, jei viduriavimas trunka: vaikams daugiau nei 2 dienas, suaugusiems – daugiau nei 5 dienas; jei pasireiškia dehidracijos požymiai (burnos sausumas, sumažėjęs šlapimo kiekis, galvos svaigimas); kankina stiprūs spazmai ir pilvo skausmai; tuštinamasi tamsiomis gleivingomis išmatomis su krauju; temperatūra aukštesnė kaip 38 laipsniai.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai