Gyvenimas be vidurių užkietėjimo – misija įmanoma

Vidurių užkietėjimas išsivysčiusiose šalyse vargina 30-50 proc. gyventojų ir 5-20 proc. vaikų. Vyresnio amžiaus žmones vidurių užkietėjimas kamuoja 5 kartus dažniau. Į rizikos grupę pakliūva ir nėščiosios. Kaip jiems padėti?

 

Sveikata prasideda nuo žarnyno

 

Deja, bet kartais dar manoma, kad vidurių užkietėjimas tėra menkas negalavimas, ir neskiriama tam pakankamo dėmesio. Tačiau sveikatos ekspertai pabrėžia, kad sveikata prasideda būtent nuo žarnyno. Jei palaikysite jį švarų ir sveiką, tikėtina, kad nesusidursite ir su daugeliu kitų sveikatos sutrikimų. Užtat negydant, vidurių užkietėjimas gali sukelti daug rimtesnes ligas – divertikulitą, hemorojų ir pan. Vidurių užkietėjimas gali būti savarankiška liga, tačiau gali būti ir kitų patologijų simptomas (gastrito, kolito, cholecistito, kt.).

 

Kenčia vis daugiau žmonių

 

Šiuolaikinis gyvenimo būdas ir tempas – tai, kas turi didžiausią įtaką virškinamajam traktui. Netaisyklinga mityba – mažai skaidulų turintis maistas (skaidulos žarnyne veikia kaip šluota, paspartina peristaltiką, sulaiko daugiau vandens), nepakankamas skysčių kiekis, valgymas paskubomis ir daug – įneša savo indėlį. Vidurių užkietėjimą gali sukelti ir nuolatiniai stresai, tam tikri vaistai. O jei mažai judate, visa darbo dieną praleidžiate sėdėdami prie stalo – irgi patenkate į žmonių, kuriems yra didesnė vidurių užkietėjimo rizika, gretas. Tas pats pasakytina ir apie daug keliaujančius, nuolat į komandiruotes vykstančius žmones. Taip pat negalima ignoruoti noro tuštintis, ilgainiui tai gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų.

Neaplenkia ši bėda ir nėščiųjų. Manoma, kad net 50 proc. besilaukiančiųjų vargina šis negalavimas. Vienoms viduriai užkietėja pirmojo nėštumo trimestro metu, kitoms – nėštumo pabaigoje, o dar kitas kietesni viduriai vargina ir nėštumo pradžioje, ir pabaigoje. Beje, viduriai gali užkietėti ir toms, kurioms iki nėštumo niekada to nebūdavo. Būsimosioms mamoms viduriai kietėja dėl dviejų priežasčių: hormonų ir virškinamosios sistemos spaudimo, kuris atsiranda augant vaikeliui ir didėjant gimdai. Vyresnio amžiaus žmonėms vidurių užkietėjimas gali vystytis dėl silpnėjančių žarnyno judesių, virškinimo fermentų stokos, kt.

 

Pradėti nuo nemedikamentinių priemonių

 

Pirmiausia, ką turėtų padaryti žmogus, kurį vargina vidurių užkietėjimas, – pakoreguoti savo dietą. Svarbiausia, kad joje būtų pakankamai maistinių skaidulų ir skysčių (6–8 stiklinės per dieną). Būtina ir sportuoti. Kad fizinis aktyvumas teigiamai veikia širdį, žinome. Tačiau ar žinome, kad jis taip pat gerai veikia ir žarnyną? Juk judėjimas ne tik padeda palaikyti gerą fizinę formą, bet ir paspartina žarnyno darbą. Be to, judėjimas gelbsti ir nuo streso, kuris neretai yra vidurių užkietėjimo priežastis.

 

Kaip pasirinkti?

 

Kai nepadeda nei dieta, nei mankšta, skiriama vidurių laisvinamųjų vaistų. Vidurių užkietėjimą gydantys vaistai skirstomi pagal veikimo mechanizmą. Yra kelios jų grupės: didinantys išmatų tūrį (skaidulinės medžiagos), minkštinantys išmatas, osmosiniai preparatai (magnio, natrio druskos, makrogolis, laktuliozė), stimuliuojantys tuštinimąsi, skatinantys žarnų motoriką, kt. Taigi pasirinkimas didelis, tačiau nedaug vaistų yra tinkami vartoti ilgą laiką. Vienas jų – „Forlax“ (makrogolis).

Preparatas „Forlax“ pasižymi osmosinėmis (pritraukiančiomis vandenį) ir išmatų apimtį didinančiomis savybėmis. Preparatas sulaiko vandenį, kuriame yra ištirpinamas, nuneša šį vandenį į žarnyną ir taip padidina storųjų žarnų turinio apimtį, formuoja fiziologinį norą tuštintis ir taip palengvina šį procesą. Preparatas neįsiurbiamas iš žarnyno ir neveikia natūralios žarnyno mikrofloros. Jo vartojant nedirginama žarnyno gleivinė, ir, kas itin svarbu, jis nesukelia pripratimo. Todėl yra saugus ir gali būti skiriamas net vaikams, nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms moterims.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai