Vidurių užkietėjimas – signalas apie rimtus negalavimus

Retas jaunas žmogus atvirai kalba apie tokią problemą, kaip vidurių užkietėjimas. Vyresniame amžiuje ne tik drąsiau, bet ir dažniau prabylama apie šias bėdas. Tiesa, neretai asmenys supainioja tikrąjį vidurių užkietėjimą su vienadieniu virškinimo sutrikimu. Apie žarnyno veiklos sutrikimus kalbamės su gastroenterologu profesoriumi Laimu Jonaičiu.

 

„Vidurių užkietėjimas gali būti suprantamas skirtingai, nes tai ir retas, ir sunkus tuštinimasis, ilgas stanginimasis, nevisiško išsituštinimo pojūtis.

 

Vienas tyrimas parodė, kad žmonės vidurių užkietėjimą supranta klaidingai. Jiems atrodo, kad tuštintis 5–9 kartus per savaitę – mažai. Tačiau svarbu ne tik kiekybė, bet ir kokybė: kai tuštinantis nebūna jokio diskomforto“, – pasakojo specialistas.

 

Vidurių užkietėjimą gali sukelti dvi priežasčių grupės. Apie jas plačiau kalba gastroenterologas:

„Pirmajai grupei priklauso ligos, kurios keičia žarnyno judėjimą, praeinamumą, ir dėl to viduriai užkietėja. Antra grupė, kai ligų nerandame arba jų iš tikrųjų nėra. Tuomet laikoma, kad tai funkcinė obstipacija.

 

Iš esmės visais atvejais svarbiausia yra surasti priežastį, kurią galėtume koreguoti. Dar svarbiau rasti tą priežastį, kuri gali progresuoti.“

 

Pagrindinės ligos, galinčios turėti įtakos vidurių užkietėjimui, tai, žinoma, žarnyno ligos. „Tai gali būti ir polipai, ir uždegimo procesai ar net navikai. Taip pat išoriniai spaudimai dėl genetinių organų patologijos. Moterims gali būti ginekologinė patologija, vyrams – urologinė. Gali būti ir gimdymo traumos“, - pasakojo prof..L.Jonaitis.

 

Vidurių užkietėjimui įtakos turi skydliaukės hormonų trūkumas, cukrinis diabetas, vaistų, ypač veikiančių nervų sistemą, vartojimas.

 

Nervų sistemos, tiek galvos, tiek nugaros smegenų ligos, tikėtina, kad gali veikti virškinimo procesus. Kas įdomiausia – kad iš tikrųjų ir veikia. Tai pasireiškia ne viduriavimu, o būtent obstipacija. Visam tam įtakos turi ir buvusios traumos, insultai, Parkinsono liga, išsėtinė sklerozė, uždegimai, degeneracinės sisteminės ligos“, – pasakoja gydytojas gastroenterologas.

Vidurių užkietėjimą lemia ir judėjimo, skaidulinio maisto ir skysčių trūkumas. Įtakos turi ir genetika: jei mama serga, tai serga ir dukra –  tai paveldima.Tas yra pastebima, ir nelabai galima ką pakeisti, nebent gyvenimo būdą“, – aiškina prof.. L.Jonaitis.

 

Gydytojas aiškina, kad jei vidurių užkietėjimas neprogresuoja, tuomet pasekmių nebus, tik šiek tiek bus pablogėjusi gyvenimo kokybė. „Bet kartais jis progresuoja: prireikia daugiau vidurių laisvinamųjų vaistų, tuštinimasis retėja, tada, ypač vyresniems žmonėms, gali atsirasti  žarnų nepraeinamumas, kuris jau yra pavojingas gyvybei“, – įspėja gydytojas.

 

Gastroenterologas prof.. Laimas Jonaitis įspėja ir tuos, kurie pastebi kraujo ant savo išmatų: „Kraujo buvimas bet kokiame organizmo skystyje yra tarsi raudona vėliavėlė – aliarmo simbolis. Geriausiu atveju tai bus hemorojus ar išangė įplyšimas, kurio gydymas yra nelengvas.

Taip pat tai gali reikšti, kad išsivystė polipai ar net piktybiniai navikai. Bet kuriuo atveju spėlioti nėra ko, reikia pasitikrinti. Tai mano nuoširdus patarimas“.

 

Jei patiriate vidurių užkietėjimą, jums  šią problemą gali padėti išspręsti – Forlax.

Tai patogus gydymo būdas – Forlax nesukelia staigaus noro išsituštinti, bet lengvai išsituštinama po paros.

Forlax nedirgina žarnyno, veikia švelniai, bet užtikrintai. Jis sujungia vandenį ir tuo vandeniu suminkština užkietėjusias išmatas ir kartu su jomis pasišalina lauk.

Preparato patariama vartoti kaip nurodė gydytojas arba po 1–2 pakelius ryte ir/arba vakare.

Dėl vaisto vartojimo ir galimo šalutinio poveikio pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.

 

Gydytojo patarimo ar daugiau informacijos ieškokite www.uzkietejo.lt

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai