Prikimęs balsas ir lojantis kosulys – ligos ženklas

Tracheitas – savarankiška liga ar pasireiškianti sergant kitomis ligomis? Kokie jos simptomai? Ar ji sukelia krūtinės skausmus, spazmus ar kitokį diskomfortą krūtinės ląstos srityje ar už jos? Kuo tracheitas skiriasi nuo bronchito? Ar ši liga pavojingesnė? Galbūt šalia medikamentinio tracheito gydymo yra žinoma ir sveikimą pagreitinančių liaudiškų būdų? Į šiuos ir kitus mūsų skaitytojams svarbius klausimus atsako Alergijos klinikos CD8 klinika gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė medicinos mokslų daktarė docentė Jūratė Staikūnienė (www.cd8klinika.lt).
 

Dažniausiai sergama ligų deriniais


Trachėja, kitaip gerklė (lot., trachea), – kvėpavimo takų dalis, vamzdelis, kuris viename gale susijungęs su gerklų žiedine kremzle, o kitame išsišakoja į du bronchus. Trachėjos ilgis – 10–12 cm, skersmuo – 2–2,5 cm. Tracheitas – tai trachėjos uždegimas, dėl kurio gali pasireikšti kvėpavimo takų obstrukcija – susiaurėjimas.
Jokių pertvarų, kurios atskirtų trachėją nuo gerklų ar bronchų, nėra, dėl to vienoje kvėpavimo takų dalyje atsiradęs uždegimas neretai apima ir kitas žemiau esančias grandis. Todėl dažniausiai tracheitas nėra izoliuota liga ir pasireiškia kartu su gerklų uždegimu (laringitu) arba bronchų uždegimu (bronchitu). Kai gerklų uždegimas apima ir trachėją, vystosi laringotracheitas. O jeigu trachėjos uždegimas leidžiasi žemyn, apima bronchus, žmogus suserga tracheobronchitu.
Tracheitas, kaip ir bronchitas, laringitas ar kitos peršalimo ligos atsiranda dėl tų pačių priežasčių ir visada prasideda nuo viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, kurių dažniausi sukėlėjai yra virusai.
Tačiau tracheitas gali pasireikšti ir kaip peršalimo ligų komplikacija – tada šią ligą sukelia bakterijos. Dažniausi bakterinio tracheito sukėlėjai – auksinis stafilokokas, streptokokai ir Haemophilus influenzae lazdelės.
 

Tracheito požymiai


Pagrindinis ligos požymis – neproduktyvaus, t.y. sauso, dirginančio, lojančio kosulio priepuoliai. Dažnai prikimsta balsas, kartu jaučiamas skausmas už krūtinkaulio.
Dėl kvėpavimo takų uždegimo didėja gleivių gamyba, trachėja išburksta, jos spindis susiaurėja, sergančiajam sunku atsikosėti. Visa tai gali nulemti kitą gana specifinį ligos požymį – pasunkėjusį kvėpavimą, dėl kurio gali trūkti deguonies, gali būti pastebima ryški lūpų cianozė (mėlynavimas). Atsiranda vadinamasis stridoras – įkvėpimas pasidaro triukšmingas. Tokia būklė ypač pavojinga vaikams. Sergant tracheitu, gali pakilti temperatūra, taip pat sergantieji jaučia bendra silpnumą ir nuovargį. O jeigu žmogus ir karščiuoja, ir kartu jį krečia šaltis – tai gali būti tokios rimtos komplikacijos, kaip kraujo užkrėtimas, požymis.
Anot medikės, praktikoje gana dažnai tenka stebėti, kad pirmomis ligos dienomis temperatūros nebūna, tačiau vėliau žmogus ima karščiuoti, sustiprėja skausmas ir kosulys. Tai rodo, kad liga galėjo komplikuotis bakterine infekcija.
Dažniausiai tracheito eiga ūminė, lėtinių ligos formų praktiškai nebūna.
 

Rizikos grupės žmonės


Didesnė rizika susirgti tracheitu yra vaikams. Be to, jiems ši liga gali būti ir pavojingesnė, nes užsikimšęs kvėpavimo takų spindis gali sukelti stiprų kvėpavimo nepakankamumą.
 

Būtina išsiaiškinti ligos sukėlėją


Kaip tracheitas diagnozuojamas? Visų pirma, gydytojas nustato ligos sukėlėją, t.y. išsiaiškina kokia ligos kilmė: virusinė ar bakterinė. Dažniausiai pasėlis imamas iš nosiaryklės. Pasėlis iš trachėjos imamas intervencinės procedūros metu, kurią gali atlikti LOR gydytojai arba pulmonologai bronchoskopijos metu.
Taip pat siekiant išsiaiškinti ligos išplitimo lygį, o, norint atmesti kitas ligas, atliekama rentgenograma. Juk tracheito simptomai – karščiavimas, kosulys, skausmas krūtinės srityje – sutampa su plaučių uždegimo simptomais. Be to, tracheitas gali komplikuotis plaučių uždegimu. Tad, atlikdami rentgenogramą, atliekame diferencinę diagnostiką, t.y. atmetame kitas ligas.
Jeigu labai prikimęs balsas, būtina apžiūrėti gerklas, nes kartu, kaip jau minėta, gali pasireikšti ir laringitas.
Taip pat rekomenduojama atlikti bendrą kraujo tyrimą, pagal kurį įvertinama, ar yra požymių, būdingų virusinei infekcijai, o galbūt yra leukocitozė (padidėjęs baltųjų kraujo kūnelių skaičius kraujyje), kuri rodo, kad žmogus serga bakterine infekcija. Esant dideliam karščiavimui ir įtariant bakterinę infekciją, atliekamas ir C reaktyviojo baltymo (CRB) tyrimas, kuris patvirtina arba paneigia bakterinės infekcijos buvimą.
 

Pagrindinis gydymo principas – poilsis


Pagrindiniai gydymo principai – lovos režimas, poilsis. Sergantysis turėtų nepamiršti, kad, sveikatai sušlubavus, reikia būti namie, o ne skubėti į darbą. Jei nustatytas bakterinis ligos sukėlėjas – skiriama antibiotikų. „Noriu pabrėžti, kad antibiotikų gali paskirti tik gydytojas. Žmonės savarankiškai neturėtų jų vartoti“, – pažymi doc. J.Staikūnienė.
Kiti vaistai, anot medikės, skirti simptomams malšinti. Tai įvairūs nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo: jie ir temperatūrą mažina, ir skausmą malšina. Jeigu liga bakterinės kilmės, temperatūra gali būti labai aukšta – 38–39 ºC laipsniai, o karščiavimas trukti gana ilgai. Jeigu liga virusinė, temperatūra gali ir nepakilti arba padidėti nedaug – iki 37,5 ºC laipsnių.
Sergant tracheitu, kaip ir kitomis kvėpavimo takų ligomis, būtina gerti daug skysčių, nes tai palengvina atsikosėjimą. Taip pat rekomenduojama vartoti atsikosėjimą gerinančių preparatų, kurie skystina gleives, ir taip jos lengviau pasišalina iš kvėpavimo takų.
„Gydymas nesikeis, ar tracheitas pasireikš kartu su laringitu (laringotracheitas), ar kartu su bronchitu (bronchotracheitas)“, – pažymi gydytoja.
 

Svarbu žinoti


Visų pirma, svarbu laiku kreiptis į gydytoją, kad nebūtų pražiūrėtas besivystantis kvėpavimo nepakankamumas. Ypač, kaip jau minėta, tai pavojinga vaikams.
Esant kvėpavimo nepakankamumo požymiams, žmogus turi nuolat sėdėti, kad būtų lengviau kvėpuoti. Apie sunkią ligonio būklę gali įspėti jau minėtas stridoras – garsus iš tolo girdimas alsavimas. Tokiu atveju reikia kuo skubiau kreiptis į gydytoją, kad būtų suteikta kvalifikuota pagalba. Gydytojos teigimu, gana dažnai vaikus tenka intubuoti, t.y. dirbtinai, įkišus vamzdelį, atkurti kvėpavimo takų praeinamumą.
 

Kas padės greičiau sveikti


Kaip ir sergant peršalimo ligomis, diagnozavus tracheitą, rekomenduojama vartoti daug skysčių, karštos arbatos, tinka garų inhaliacijos. Tada skystės kvėpavimo takų sekretas, lengviau bus atsikosėti.
 

Ūminio tracheito komplikacijos:


• Plaučių uždegimas
• Kraujo užkrėtimas
• Toksinis šokas
• Suaugusiųjų respiracinio distreso sindromas
• Deguonies trūkumo nulemti galvos smegenų pažeidimai (anoksinė encefalopatija)
• Kardiorespiracinis nepakankamumas

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai