Ne kiekvienas skausmas – vėžys

Labiausiai bijoma vėžio – tai įrodo daugelis apklausų. Todėl ir įvairūs negalavimai, pvz., pilvo skausmas, pūtimas, raižymas, pasikeitęs tuštinimosi dažnis, pobūdis, neretai pirmiausia asocijuojasi su šia sunkia liga. Vėžys – pirma mintis, kuri daugeliui šauna į galvą, pajutus bet kokius nemalonius simptomus. Tačiau ar tikrai reikia išsigąsti? Kokie požymiai leidžia įtarti vėžį, o kokie – kitas gana dažnas, funkcines virškinamojo trakto ligas, pvz., dirgliosios žarnos sindromą. Konsultuoja Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos gydytojas prof. Gediminas Kiudelis.
 

Pavojaus simptomai


Anot prof. G.Kiudelio, visi išvardinti simptomai dažniausiai pasireiškia esant dirgliosios žarnos sindromui, ypač jaunesniems nei 50-ies metų amžiaus pacientams. Tai – funkcinis virškinamojo trakto veiklos sutrikimas, nesusijęs su jokia organine patologija. Simptomai nėra pavojingi gyvybei.
O kokie simptomai gali įspėti apie sunkesnę, t.y. organinę ligą, pvz., vėžį ar storosios žarnos uždegimą ar kitą?
Pirmas aliarmo simptomas – kraujavimas iš žarnyno. Tai gali būti akivaizdžiai matomas kraujas, kuris pasirodo tuštinimosi pradžioje ar pabaigoje, tik jo pėdsakai ar net didelis kiekis susimaišęs su išmatomis. Kraujavimas gali būti ir „slaptas“, t.y. akivaizdžiai nematomas, o nustatomas tik ištiriant išmatas specialiais metodais.
Kiti aliarmo simptomai – svorio kritimas, stiprūs skausmai ir ypač jeigu nuo skausmo pabundama naktį. Taip pat jeigu pasireiškia žarnyno nepraeinamumo požymių – skausmingas pilvo pūtimas ir dujų susilaikymas, pykinimas, vėmimas, gelta, karščiavimas. Visi šie simptomai rodo, kad liga nebe funkcinė ir reikalauja išsamaus ištyrimo.
 

Didesnis vėžio pavojus vyresniems


Nustatyti slapto kraujo išmatose būvimą padeda specialus testas, kurį galima atlikti visose poliklinikose. Vyresniems nei 50-ies jį siūloma atlikti netgi nesant jokių simptomų, nes šiame amžiuje didėja rizika susirgti storosios žarnos vėžiu. Jaunesniam žmogui, kuris jaučia minėtus simptomus ir mano, kad gali būti organinė žarnyno patologija (nes jo artimieji sirgo žarnyno navikais ar pan.), testą rekomenduojama atlikti. Jeigu jo rezultatai teigiami, pacientas tiriamas toliau, t.y. jam atliekama kolonoskopija. Net 90 proc. visų storosios žarnos vėžio atvejų išsivysto iš polipų, tad, laiku atlikę kolonoskopiją ir pašalinę polipus, užkirsime kelią ir vėžiui.
Jaunesni žmonės storosios žarnos vėžius serga retai, jiems dažnesnės uždegiminės žarnyno ligos, t.y. opinis kolitas ir Krono liga. Šių ligų simptomai – pilvo skausmai, viduriavimas ir aiškiai matomas kraujas išmatose.
 

Kraujavimas iš žarnyno – nebūtinai vėžys


Diagnozavus slaptą kraują išmatose, nereikėtų išsigąsti. Dažnai taip nutinka dėl žarnyno polipų, divertikulų ar net kai kurių vaistų vartojimo. Aiškiai matomo kraujo priežastys taip pat dažnos ir sėkmingai gydomos ligos: hemorojus ar išangės įplėša, opinis kolitas, divertikulai, rečiau – išeminis kolitas. Tačiau visais kraujavimo atvejais būtina atlikti kolonoskopiją diagnozei nustatyti.
 

Netiki diagnoze


Apie 80–90 proc. žmonių, kurie kreipiasi dėl skausmų, tuštinimosi pasikeitimų, nesant kraujo išmatose, kraujo tyrimų pakitimų ar svorio kritimo, nustatomas dirgliosios žarnos sindromas. Tačiau tai ne visada nuramina pacientus. „Gana dažnai žmonės netiki šia diagnoze, jiems sunku suvokti, kad, nesant jokių rimtų organinių pakitimų, taip stipriai gali skaudėti pilvą. Jie tiesiog įsitikinę, kad tokiu atveju būtinai turi būti kažkas labai blogo“, – sako profesorius.
Sergant dirgliosios žarnos sindromu, dažniausiai skausmai šiek tiek palengvėja pasituštinus arba pasišalinus dujoms. Paūmėja pavalgius. Pilvo skausmas „mėtosi“ – tai kairėje, tai dešinėje pilvo pusėje, sukasi apie bambą. Tuštinimas irgi keičiasi, gali atsirasti gleivių išmatose, viduriavimo epizodų, nevisiško pasituštinimo pojūtis.
Dirgliosios žarnos sindromas – gerybinė liga, nesukelianti jokių komplikacijų ir nesutrumpinanti gyvenimo, tačiau smarkiai pabloginanti gyvenimo kokybę. Jos gydymas nėra paprastas, trunka ilgai ir ne visada gali būti toks veiksmingas. Stebuklingų gydymo metodų, kurie visiškai galutinai ir negrįžtamai panaikintų visus simptomus, nėra. Todėl reikia išmokti gyventi sergant šia liga, žinoti priemones, kurios gali padėti ištverti simptomus.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai