Tonzilitas – šaltojo sezono palydovas

Tonzilitu žmonės serga ištisus metus, tačiau šaltuoju metų laiku sergančiųjų gerokai padaugėja, nes atsiranda palankios sąlygos daugintis ir plisti šios ligos sukėlėjams – virusams ir bakterijoms. Kadangi tonzilitą gali sukelti daugelio rūšių virusai ir bakterijos, žmogaus organizmas negali įgyti imuniteto kiekvienam šių sukėlėjų. Todėl šia liga galima susirgti net kelis kartus per metus. Kas tai yra tonzilitas? Ar jis gali būti pavojingas žmogaus sveikatai? Kaip su juo kovoti? Tonzilės veikia tarsi savotiški filtrai, sulaikantys ir pašalinantys mikroorganizmus, patekusius pro nosį ir burną. Taip organizmas apsaugomas nuo infekcijos. Kartais mikroorganizmai įveikia tonzilių filtrą, sukelia jų uždegimą – tonzilitą. Savo tonziles galite išvysti naudodamiesi veidrodžiu: plačiai išsižioję, pamatysite jas šiek tiek aukščiau liežuvio. Anksčiau beveik kiekvienam vaikui tonzilės buvo pašalinamos: tai buvo įprastinis būdas jų uždegimui gydyti. Dabar, kai nustatyta tonzilių svarba organizmo apsaugai nuo virusinių ir bakterinių infekcijų, tonzilių pašalinimas atliekamas tik tada, jei tonzilitas (ypač pūlingas) dažnai kartojasi ir trukdo kvėpuoti ar ryti.
 

Kaip susergama tonzilitu?


Tonzilitu dažniausiai serga vaikai ir suaugusieji iki 35–40 metų amžiaus. Susergama peršalus ar dėl kurių nors priežasčių sutrikus organizmo atsparumui, susilpnėjus imunitetui. Paprastai ligą sukelia į tonziles patekusios bakterijos – streptokokai, stafilokokai ar kitos, taip pat virusai. Infekcija dažniausiai patenka iš išorės lašelių pavidalu, per maistą ar tiesiogiai. Gali suaktyvėti burnoje jau esantys mikroorganizmai.
 

Kaip atpažinti tonzilitą?


Liga prasideda staiga. Juntami ir vietiniai, ir bendri simptomai. Žmogus pradeda karščiuoti (net iki 40 laipsnių C) ir daugiau, jį krečia šaltis. Taip pat jaučiamas bendras silpnumas, kyla raumenų, galvos skausmai. Nuolat jaučiamas ryklės skausmas, kuris sustiprėja ryjant maistą, seiles, todėl sumažėja apetitas.
Apžiūrint gerklę gali būti matomos paraudusios ir padidėjusios tonzilės. Vėliau ant paraudusių tonzilių gali atsirasti balkšvų taškelių ar apnašų. Kaklo limfmazgiai padidėja ir būna skausmingi. Dažnai liga gali prasidėti vienoje pusėje, tuomet ten pat bus jaučiamas ir skausmas, pakis tik tos pusės tonzilė. Po kelių dienų uždegimas gali išplisti ir į kitą pusę. Liga paprastai trunka 5–7 dienas.


 

Kaip gydomas tonzilitas?


Tonzilito gydymas priklauso nuo jo sukėlėjo. Virusinės infekcijos sukeltas tonzilitas savaime praeis per savaitę ar dvi. Sirgdami vartokite daug skysčių (sriubos, sultinio, arbatos), skalaukite burną šiltu pasūdytu vandeniu. Jei vargina aukšta temperatūra ir skausmai, galite vartoti temperatūrą mažinančių medikamentų.
Jei tonzilitą sukėlė bakterinės kilmės infekcija, gydytojas jums skirs antibiotikų. Patiems pradėti gydytis jais nepatartina. Netinkamai juos pasirinkus ir gydant, tonzilito sukėlėjas gali tapti atsparus antibiotikams – tada bus daug sunkiau parinkti tinkamus ir veiksmingus vaistus.
Geriamuosius antibiotikus paprastai reikia vartoti bent 7–10 dienų. Net jei po kelių dienų pasijusite geriau, būtina baigti visą antibiotikų kursą, nes taip išvengiama ligos pasikartojimo, galinčio sukelti komplikacijas. Jei vaistus sunku nuryti, gali būti skiriami leidžiamieji preparatai.
Jei vaikas per metus tonzilitu sirgo 7 ar daugiau kartų arba dvejus metus iš eilės tonzilitu serga daugiau nei 5 kartus per metus, dėl patinimo jam sunku ryti ir kvėpuoti arba tonzilėse susiformuoja abscesai (pūliniai), rekomenduojama tonziles pašalinti chirurginiu būdu.
Suaugusiesiems tonzilės šalinamos retai. Paprastai jau kitą dieną po operacijos pacientas išrašomas iš ligoninės, o visiškai atsigauna (pasveiksta) per dvi savaites. Po operacijos dažniausiai skauda gerklę, gali skaudėti ir ausis. Vaikams patariama čiulpti ledukus, valgyti ledus ir gerti šaltus skysčius. Atsiminkite, kad po operacijos vaikas yra itin imlus infekcijoms, todėl turėtų vengti žmonių susibūrimų ir nebendrauti su sergančiais žmonėmis.
 

Peršalimo ligų profilaktika


• Sportuokite. Sportas stiprina imunitetą, grūdina organizmą. Moksliškai įrodyta, kad reguliariai savo malonumui sportuojantys žmonės daug rečiau serga ūminėmis kvėpavimo takų ligomis.
• Valgykite daržovių, kuriose gausu organizmui naudingų vitaminų. Peršalimo profilaktikai ypač tinka vitaminas C, kurio gausu juoduosiuose serbentuose, raugintuose kopūstuose.
• Dažniau būkite gryname ore – parkuose, pušynuose, miškuose, nuvažiuokite prie jūros. Grynas oras grūdina.
• Vėdinkite patalpas net žiemos metu. Virusai gerai plinta uždarose, blogai vėdinamose patalpose, kuriose daug žmonių.
• Kiek galima dažniau plaukite rankas. Dažnai virusų parsinešame ant rankų – juk jų pilna autobusuose, troleibusuose ant durų rankenų, kitose viešosiose vietose. Nuo rankų virusai lengvai patenka į akis, burną, nosį.
• Venkite didelių žmonių susibūrimo vietų, ypač prasidėjus peršalimo ligų epidemijoms.
• Visais neaiškiais atvejais, jei būklė blogėja ar nepagerėja per savaitę, jei atsirado naujų simptomų, dar kartą kreipkitės į gydytoją. Gerklės skausmas gali varginti dėl daugelio priežasčių, kai kurioms ligoms diagnozuoti reikia atlikti sudėtingesnius tyrimus, o joms gydyti skirti receptinių vaistų.
Tonzilitas – nelengva liga, todėl labai svarbu nuolat rūpintis savo sveikata, stiprinti imunitetą, reguliariai grūdinti organizmą, mankštintis, sportuoti bei aktyviai ilsėtis, sveikai maitintis, atsisakyti žalingų įpročių, nepervargti, šalinti stresus, gerai išsimiegoti. Šaltuoju sezonu reikia rengtis šiltais drabužiais, nešioti galvos apdangalus, avėti šiltus baltus, neperšlapti kojų. Rytą atsikėlę kavos puodelį iškeiskite į skanią žolelių arbatą, paskanintą citrina ar svarainiais, pasaldintą medumi. Tikrai būsite atsparesni peršalimo ligoms ir jų komplikacijoms.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai