Virškinimo fermentų ABC

Visą gyvenimui reikalingą energiją organizmas gauna iš maisto. Energijos gavimas virškinimo proceso metu laikomas vienu iš svarbiausių evoliucijos pasiekimų. Nepaisant to, kad pats virškinimo procesas prasideda jau burnos ertmėje, didžiausi „darbai“ vyksta plonojoje žarnoje, kur ir išsiskiria kasos fermentai. Deja, kartais savų fermentų mums nepakanka, tad neretai, patys sau diagnozavę „nevirškinimą“, griebiamės tablečių. Taigi visa tiesa apie kasos fermentų preparatus ir gydimąsi jais.
 

Virškinimas ir kasos fermentai


Tai, kad kasa yra nepaprastai svarbi mūsų išgyvenamumui. Jos nepakankamumas išsivysto tuomet, kai lieka mažiau nei 5–10 proc. sveiko kasos audinio. Pavalgius kasa išskiria dešimt kartų daugiau fermentų nei reikia suvalgytoms maisto medžiagoms suskaidyti. Nors kasos fermentai yra virškinimo fermentai, jie gaminami ir išsiskiriami į dvylikapirštę žarną nuolat. Kasos fermentų sintezė ir sekrecija vyksta fazėmis: nevalgius ir pavalgius. Nevalgius fermentų sekrecija priklauso nuo plonojo žarnyno ir mažiau nuo skrandžio motorikos. Pavalgius kasos fermentų kiekis pradžioje padidėja 3–6 kartus (pirmą valandą), vėliau kiek sumažėja, bet išlieka padidėjęs 3–4 kartus apie 4 valandas. Pagrindinė virškinimo fermentų užduotis – virškinti riebalus, angliavandenius ir baltymus. Baltymus skaido proteazės, riebalus – lipazės, o angliavandenius – amilazės.
 

Kada jų reikia vartoti?


Pakeičiamoji kasos terapija gali būti skiriama sergantiesiems kasą pažeidžiančiomis ligomis, pavyzdžiui, sergantiesiems kasos uždegimu – pankreatitu. Nors kasa turi išties galingą rezervą, esant itin pažeistam kasos audiniui, ji nesugeba išskirti tiek fermentų, kiek reikia maistui virškinti (vienas iš akivaizdžių kasos nepakankamumo simptomų – „riebios“ išmatos arba viduriavimas). Yra duomenų, įrodančių, kad šiems pacientams virškinimo fermentai ne tik pagerina virškinimą, bet ir smarkiai sumažina skausmus. Panašus rezultatas būdingas ir gydant pacientus, sergančius tokiomis ligomis, kaip mukoviscidozė, virškinimo fermentų skiriama ir kasos vėžiu sergantiems pacientams.
Virškinimo fermentų preparatų tikslinga vartoti ir tuomet, kai sutrinka tulžies gamyba arba išskyrimas, jų (kaip pagalbinė terapija) gali būti skiriama pašalinus tulžies pūslę arba esant jos diskinezijai. Be abejo, šiomis ligomis serga ne tiek daug žmonių, o štai virškinimo fermentų esame bent kartą gyvenime vartoję daugelis. Kartais, pavyzdžiui, vakarieniaujant prie vaišėmis nukrauto stalo, gali pasireikšti vadinamoji santykinė virškinimo fermentų stoka. Tuomet gali varginti pilvo pūtimas, „sunkumas“, nevirškinimo jausmas, kartais – pykinimas ar viduriavimas. Tokiu atveju virškinimo fermentų preparatai vartojami ne nuolat, o tik simptomams palengvinti.


 

Išimtys....


Virškinimo fermentai gali būti efektyvūs ne tik sergant aiškia liga, esant konkrečiai dispepsijos (virškinimo sutrikimo) priežasčiai. Klinikinėje praktikoje būna pacientų, kuriuos vargina pilvo skausmai ir pilvo pūtimai be aiškios priežasties. Empiriškai skyrus pakeičiamąją kasos fermentų terapiją, tokie pacientai neretai pastebi, kad jų jaučiami simptomai palengvėjo.
Kai kuriais atvejais virškino fermentai skiriami pacientams, kuriems pasireiškia alergija maistui (tikimasi svetimo baltymo skaidymo ir dėl to sumažėjusio alergizavimo), tačiau ši indikacija nėra absoliuti, efektyvumo įrodymų stokojama. Taigi tikslingumas vartoti virškinimo fermentus sergant maisto alergija lieka abejotinos reikšmės.
 

Dažniausios vartojimo klaidos


Virškinimo fermentai – vieni dažniausiai „savigydai“ vartojamų preparatų. Tačiau neretas šių preparatų vartoja neteisingai. Kai kurie sako išgeriantys 1–2 kasos fermentų tabletes iš ryto. Taip vartoti preparatą yra visiškai netikslinga. Virškinimo fermentų preparatus reikia vartoti valgant arba iškart po valgio, tik tokiu atveju jie kompensuoja organizmo fermentų stoką ir gerina virškinimą.
Kita dažna klaida – nepakankamas virškinimo fermentų vartojimas, t.y. išgertoje tabletėje yra nedidelis kiekis virškinimo fermentų, jeigu išgersite vos vieną tabletę – jų paprasčiausiai nepakaks, ir simptomai liks nenumalšinti. Dažniausiai rekomenduojama virškinimo fermentų dozė – 10000VV (skaičiukas, esantis šalia preparato pavadinimo, nurodo jame esantį fermentų kiekį, pvz., Mezym 10000, Mezym 20000).
Kai kurie pacientai vengia vartoti kasos fermentų ilgą laiką (nes kasa „aptings“). Iš tikrųjų, vartojant virškinimo fermentus tablečių ar kapsulių pavidalu, neigiamas poveikis kasai praktiškai nepasireiškia. Tačiau, vartojant virškinimo fermentus miltelių pavidalu, kasos funkcija gali būti slopinama. Tačiau toks poveikis yra trumpalaikis: nutraukus vartojimą, kasos funkcija po kelių dienų normalizuojasi. Taigi nebijokite – virškinimo fermentų galima vartoti nors ir visą gyvenimą. Kasa tikrai nesurandės, neperaugs jungiamuoju audiniu ir t.t.
 

Kuo skiriasi virškinimo fermentai ir maisto papildai?


Virškinimo fermentai efektyvūs tik tuomet, kai juos vartojame teisingai (t.y. valgydami), vartojant pakankamą jų kiekį bei esant absoliučiai arba santykinei virškinimo fermentų stokai. Jų netikslinga vartoti „profilaktiškai“ kaip maisto papildų. Tokiu atveju tiesiog išmesite „pinigus į balą“. Virškinimo fermentų reikia vartoti tik tuomet, kai jau yra problema. Virškinimo fermentų neįmanoma perdozuoti, kaip, pavyzdžiui, riebaluose tirpių vitaminų. Jie nesikaupia organizme, nesukelia perdozavimo požymių. Pavalgėte, išgėrėte fermento, ir jis turės teigiamą poveikį ką tik suvalgyto maisto virškinimui. Kitaip tariant, veikia čia ir dabar. O štai maisto papildų poveikis taip konkrečiai nenusakomas. Jie daugiau skirti apskritai virškinamajai sistemai remodeliuoti per tam tikrą laiką, siekiant bendrai pagerinti virškinimo funkciją, o fermentai, kaip minėta, padeda labai konkrečiu atveju.
Virškinimo fermentai nuo maisto papildų skiriasi ir savo poveikio vieta. Pagrindinė fermentų veikimo vieta – žarnynas, t.y. ten, kur vyksta virškinimas. O papildus organizmas turi pasisavinti, jie patenka į kraujotaką, vėliau dalyvauja įvairiose cheminėse reakcijose, kurios vyksta ląstelių lygiu.
Papildai dažnai turi tik stimuliuojamojo pobūdžio poveikį virškinimo fermentus išskiriančioms liaukoms. Todėl atsakas į tą poveikį gali būti pavėluotas ar per silpnas, ypač jei yra pačių liaukų sutrikimas (pavyzdžiui, lėtinio pankreatito atveju kasos funkcijos skatinimas nepadidins fermentų gamybos ir gali būti net žalingas paūmėjimo požiūriu).

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai