4 klausimai apie vidurių užkietėjimą

Dabar dažniau nei mūsų protėviai kenčiame nuo vidurių užkietėjimo. Tad Proktologijos klinikos gydytojo med.dr. Pauliaus Žeromsko teiraujamės, kaip išspręsti šią nemalonią problemą.
 

Kodėl užkietėja viduriai?


Pats vidurių užkietėjimas nėra liga, tai dažniau būna kitos ligos simptomas. Dažnesni pasitaikantys vidurių užkietėjimai susiję su stresinėmis situacijomis, pavyzdžiui, kelionė, egzaminai.
Tačiau galima vidurių užkietėjimą priskirti ir prie ligų. Viena grupė ligų – lėto tranzito vidurių užkietėjimas, kai išmatos storuoju žarnynu slenka labai lėtai. Taip būna dėl storosios žarnos inervacijos sutrikimo. Sergantys tokiu vidurių užkietėjimu žmonės tuštinasi labai retai – vos kartą per savaitę ar dar rečiau. Žmogų kamuoja ir kiti negalavimai – pilvo pūtimas, skausmas.
Kita situacija –pasunkėjęs tuštinimasis. Jis būna dėl sutrikusios mažojo dubens inervacijos. Ši būklė dažniau kamuoja moteris.
 

Kada diagnozuojamas vidurių užkietėjimas?


Vidurių užkietėjimas diagnozuojamas, jei žmogus tuštinasi rečiau kaip kartą per tris dienas. Norma laikomas tuštinimasis nuo 3 kartų per dieną iki kas tris dienas. Jei rečiau – tuomet tikrai tai jau vidurių užkietėjimas.
 

Jeigu žmogus nekreips dėmesio, kad jis tuštinasi taip retai, kokios galimos pasekmės?


Šiuo metu pastebimas didėjantis sergamumas storosios žarnos vėžiu. Manoma, kad ilgiau storajame žarnyne užsilaikančios toksinės medžiagos (dėl vidurių užkietėjimo) dirgina storosios žarnos gleivinę ir gali paskatinti vėžio išsivystymą.
Vienas iš gajų visuomenėje sklandančių mitų, kad vidurių užkietėjimas gali būti hemorojaus priežastis. Išties tai nėra lemiamas faktorius. Hemorojus yra kraujagyslių liga. Aišku, jeigu yra hemorojus, gali pasireikšti ir vidurių užkietėjimas kaip simptomas.
Jei išmatos ilgai užsilaiko storajame žarnyne, žmogus subjektyviai pradeda blogai jaustis. Visada sakau – jei jūs trijų dienų išmatas laikytumėte pas save kambaryje, koks būtų kvapas? Lygiai tas pats yra žmoguje. Todėl nenuostabu, kad žmogus, kuriam užkietėja viduriai, blogai jaučiasi.


 

Ką patartumėte? Kaip kovoti su vidurių užkietėjimu?


Pirmoji rekomendacija – dieta. Kasdieniam racione turi būti daugiau augalinio maisto. Taip pat siūlom gerti slyvų nuovirus, valgyti slyvas ir sėlenas. Jei tokie būdai nepadeda – tada siūlau pasitelkti įvairius laisvinamuosius medikamentus.
Manau, labai neteisinga, kai vaistinėse žmonėms siūlomi stimuliuojamieji vaistai, tokie kaip senos lapų preparatai. Jie veikia kaip dirgikliai, o prie visų dirgiklių greitai priprantama, kaip prie cigarečių ar narkotikų. Iš pradžių padeda viena tabletė, o paskui ir penkių nepakanka.
Aš asmeniškai rekomenduoju tuos vaistus, kurie didina išmatų tūrį. Yra kelios grupės tokių vaistų, kurie turi savybę sugerti didelį kiekį vandens, taip padidinamas išmatų tūris ir jos suminkštinamos.
 

Jolita Skinderskienė, Vilniaus „Vokiečių vaistinės“ vedėja


„Į vaistinę neretai užsuka ieškantys medikamentų vidurių užkietėjimo problemai spręsti. Patariu įsigyti Forlax preparatą. Šis preparatas nedirgina žarnyno, veikia švelniai, bet užtikrintai. Forlax nesukelia pripratimo.
Tai komfortiškas gydymo būdas, nes, vartojant šį preparatą, nėra staigaus noro išsituštinti, maždaug po paros tiesiog lengvai išsituštinama. Forlax sujungia vandenį, kuriame jis ištirpinamas, ir tuo vandeniu suminkština užkietėjusius vidurius, išmatas ir kartu su jomis pasišalina lauk.
Rekomenduojama vartoti po 1 pakelį ryte ir vakare. Esant sunkesniam vidurių užkietėjimui patartina konsultuotis su gydytoju. Taip pat visuomet patariu daugiau gerti skysčių, pasistengti dienos metu bent kelias valandas praleisti fiziškai aktyviau.“

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai