Veiksmingas ir saugus virškinimo sutrikimų gydymas

Virškinimo organų ligos yra viena dažniausių priežasčių, verčiančių ieškoti gydytojo pagalbos ar apsilankyti vaistinėje. Tarp jų svarbią vietą užima vadinamosios acidogeninės, arba su padidėjusiu skrandžio rūgšties išsiskyrimu (hipersekrecija) susijusios ligos. Tai skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligė, gastroezofaginio refliukso liga (GERL), funkcinė dispepsija. Naujausi tyrimai rodo, kad šių negalavimų eigai svarbią įtaką turi padidėjusi skrandžio sulčių gamyba (hiperprodukcija).
 

Ligos, susijusios su padidėjusiu skrandžio sulčių išsiskyrimu, pasireiškia dispepsija, rėmeniu, deginančiu skausmu už krūtinkaulio (gali priminti krūtinės anginą), atsirūgimais, rūgštaus ar kartoko turinio atpylimais, disfagija, kartais atsiranda kosulys (dėl aspiracijos), užkimimas.
 

Gydymo principai


Hiperprodukcijos sukeltos ligos gydomos kompleksiškai, atsižvelgus į priežastis, vyraujančius simptomus ir kitas aplinkybes.
Gydymas pagal ligą sukėlusią priežastį dažniausiai galimas tik nustačius H.pylori sukeltą opaligę (skrandžio ir dvylikapirštės žarnos) ar gastroduodenitą. Tuomet gydoma antibiotikų deriniu kartu su antisekreciniais vaistais (protonų siurblio inhibitoriais, H2 receptorių antagonistais ir kt.). Kartu praktiškai visada skiriama ir antacidinių vaistų.
 

Antacidinių vaistų svarba


Antacidiniai – pirmieji vaistai, jau keletą šimtmečių vartojami skrandžio hipersekrecija pasireiškiančioms ligoms gydyti. Iki XX a. vidurio jie buvo labai populiarūs, kol iš pagrindinių pozicijų juos nepelnytai išstūmė kitų grupių vaistai. Dabar antacidiniai vaistai vėl užima svarbią vietą gydant hipersekrecines būkles. Vien JAV juos kasdien vartoja apie 6 mln. žmonių.
Antacidiniai vaistai labai greitai ir efektyviai numalšina varginančius simptomus – rėmenį, atpylimus, raugėjimą, epigastriumo skausmą.


 

Antacidiniai preparatai vartojami:


• hipersekrecijos ir dispepsijos simptomams malšinti;
• norint hipersekrecijos sukeltus skausmus atskirti nuo kitų;
• pirmomis hipersekrecinių ligų dienomis ir valandomis, kol bus paskirtas ir pradės veikti standartinis gydymas;
• simptomams šalinti gydantis patiems.

 

Kaip vaistai veikia


Visi antacidiniai preparatai veikia virškinamajame trakte. Jų poveikio stiprumas priklauso nuo to, kaip aktyviai neutralizuojama druskos rūgštis, o poveikio greitumas – nuo preparato tirpumo. Suspensijos tirpsta greičiau negu kietosios vaistų formos.
Rezorbuojamieji sistemiškai veikiantys antacidiniai vaistai (natrio bikarbonatas, valgomoji soda, kalcio karbonatas, magnio karbonatas) dėl potencialiai pavojingų nepageidaujamų poveikių šiuo metu praktiškai nebevartojami. Juos visiškai pakeitė daug veiksmingesni ir saugūs nesirezorbuojantys antacidiniai preparatai, ypač aliuminio ir magnio druskų junginiai. Jie pradeda veikti lėčiau, tačiau jų poveikis trunka ilgiau – iki 2,5–3 val. Nesirezorbuojantys antacidiniai preparatai neturi poveikio organizmui. Kai kurie iš jų pasižymi gretutinėmis naudingomis savybėmis – gleivina ir apsaugo epitelį nuo rūgščių bei fermentų poveikio, skatina gleivinės gijimo procesus, normalizuoja virškinamojo trakto motoriką ir kt.
 

Šiuolaikinius reikalavimus atitinkantis preparatas


Vienas plačiausiai vartojamų antacidinių vaistų – aliuminio ir magnio hidroksidų kompleksas Maalox. Specialistų vertinimu, jis geriausiai atitinka šiuolaikiniams antacidiniams preparatams keliamus kokybės, veiksmingumo ir saugumo reikalavimus. Sudedamosios šio preparato dalys sukomponuotos tokiomis proporcijomis, kad veikia viena kitą papildydamos. Vaistas nenuslopina virškinimo procesų skrandyje.
 

Maalox:


• neutralizuoja druskos rūgštį – tai užtikrina greitą simptomų numalšinimą;
• adsorbuoja druskos rūgštį – tai lemia ilgą poveikį.
Be to, vaistas skatina skrandžio epitelio gijimo procesus, gerina gleivinės ir pogleivinio sluoksnio mikrocirkuliaciją, didina gleivinės atsparumą rūgščių ir fermentų poveikiui. Vartojant Maalox, virškinamajame trakte nesusidaro dujų, todėl nevargina pilvo pūtimas, raugėjimas. Preparato sudėtyje nėra natrio, todėl jis nesulaiko organizme vandens, nedidina kraujospūdžio, nedaro pastebimos įtakos elektrolitų balansui, šlapimo rūgštingumui, neskatina akmenų susidarymo šlapimo sistemoje. Dauguma ligonių gerai jį toleruoja. Vaistas, kaip bendro kompleksinio gydymo komponentas, veiksmingas ir gydant opas, sukeltas ne H. Pyloti. Įrodytas jo saugumas ir veiksmingumas vaikams (6–15 metų).
Maalox išleidžiamas tablečių, suspensijos ir vienos dozės paketėlių formomis, todėl galima pasirinkti tinkamiausią.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai