Kad kepenys būtų sveikos

Ketvirtadalio visų žmonių kepenys yra suriebėjusios. Tai vadinama hepatosteatoze. Ši liga nustatoma 57–74 proc. nutukusių suaugusių asmenų. Pastaruoju metu sergančiųjų hepatosteatoze daugėja, nes sparčiai plinta nutukimas ir cukrinis diabetas, kurie labai glaudžiai susiję su kepenų suriebėjimu. Ką daryti, kad kepenys būtų sveikos, kalbamės su Vilniaus universiteto ligonių Santariškių klinikų Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centro gydytoju profesoriumi Algimantu IRNIUMI.
 

Kokios yra kepenų funkcijos?


Pagrindinės kepenų funkcijos yra:
· dalyvavimas medžiagų apykaitoje;
· gliukozės kaupimas;
· vitaminų, geležies ir kitų mineralų kaupimas;
· kraujo krešėjimo veiksnių, baltymų gamyba;
· cirkuliuojančio kraujo kiekio reguliavimas;
· tulžies gamyba, kuri reikalinga maisto virškinimui;
· alkoholio, įvairių medžiagų ir daugelio vaistų detoksikacija.
 

Kas yra nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga?


Tai liga, kuri pasireiškia hepatosteatoze arba nealkoholiniu steatohepatitu (kepenų uždegimu), o pastarasis gali sukelti kepenų cirozę ir kepenų vėžį. Hepatosteatozė – tai sindromas, pasireiškiantis nutukimu, diabetu alkoholio nevartojantiems pacientams ir histologiškai į alkoholinį hepatitą panašiais pakitimais. Normaliose kepenyse riebalų yra ne daugiau kaip 5 proc. jų svorio. Jei riebalų susikaupia daugiau nei 5–10 proc. kepenų ląstelių, tai būklė vertinama kaip kepenų steatozė.
 

Kas lemia kepenų suriebėjimą?


Kepenų suriebėjimas dažnai pasireiškia turintiems antsvorio arba nutukusiems. Nustatytas tam tikras ryšys su cukriniu diabetu. Atkreiptinas dėmesys į tuos asmenis, kurie nėra nutukę, bet, atliekant virškinimo organų ultragarsinį tyrimą, nustatomos padidėjusios kepenys. Šie asmenys turi būti patikrinti, ar nėra išsivysčiusi rezistencija (atsparumas) insulinui ir cukrinis diabetas.
Klasikinis sergančiojo suriebėjusių kepenų liga pavyzdys yra 50–60 metų nutukusi moteris, kuriai yra padidėjęs kraujo riebalų (lipidų) kiekis.



Vis dėlto suriebėjusių kepenų liga serga ir normalaus kūno svorio vyrai, kuriems nėra kraujo riebalų ir/ar gliukozės apykaitos sutrikimų.
Kepenų suriebėjimas gali atsirasti tiek vartojant, tiek ir nevartojant alkoholio. Piktnaudžiaujant alkoholiu, kepenys pažeidžiamos palaipsniui: pradžioje išsivysto kepenų suriebėjimas, vėliau steatohepatitas ir galiausiai kepenų cirozė.

 

Kuo skundžiasi pacientai, kurių kepenys suriebėjusios?


Dauguma pacientų niekuo nesiskundžia. Dalis jų skundžiasi silpnumu, skausmu ir diskomfortu dešiniame šone po šonkauliais. Kiti negalavimai: padidėjęs dirglumas, miego sutrikimai, greitas nuovargis, darbingumo sumažėjimas ir kt.
 

Ką daryti susirgus suriebėjusių kepenų liga?


Pirmiausia, jei turite jūsų kepenys suriebėjusios ir sergate nutukimu, mažinkite kūno svorį. Sergantieji cukriniu diabetu turi kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Na, o jeigu kraujyje padidėjęs lipidų kiekis, reikia juos normalizuoti. Svarbu nevartoti alkoholio, vengti streso, sveikai maitintis.
Essentiale Forte N – efektyvus vaistas nuo ūminių ir lėtinių kepenų ligų, o kartu ir esant suriebėjusioms kepenims. Preparato sudėtyje yra esencialinių fosfolipidų, kurie stabilizuoja ir atnaujina kepenų ląstelių membranas, be to, neleidžia suirti kepenų audiniui.
Essentiale Forte N paverčia neutralius riebalus ir cholesterolį tinkamomis pernešti ir metabolizuoti formomis ir stabdo tulžies akmenų atsiradimą.
Vaisto vartojama po 2 kapsules 3 kartus per dieną valgio metu.
 

Kepenų transplantacija


Dabar apie 3 proc. kepenų transplantacijų atliekama dėl kepenų cirozės, kurią sukelia nealkoholinis steatohepatitas. Pastebėta, kad po transplantacijos recipientui gali iš naujo susiformuoti minėtas nealkoholinis steatohepatitas.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai