Duphalac - fiziologinis vidurių užkietėjimo gydymas

Vieningai pripažįstama, kad lėtinis vidurių užkietėjimas vienas dažniausių sutrikimų, tačiau neįmanoma tiksliai nustatyti, kiek žmonių nuo jo kenčia, žinoma tik tiek, kad moterys serga du kartus dažniau negu vyrai. Vidurių užkietėjimas apibūdinamas kaip retas, nereguliarus ir sunkus tuštinimasis, jį dažniausiai nustato pats žmogus, nusprendęs, kad tuštinasi pernelyg retai ir sunkiai. Vidurių užkietėjimas - neracionaliai besimaitinančiųjų bėda: jie valgo daug maisto, iš kurio išvalytos balastinės medžiagos, geria mažai skysčių, - tai sudaro sąlygas maisto tyrei ilgai užsibūti storojoje žarnoje. Viduriai ypač dažnai užkietėja moterims, besilaikančioms dietos, ir vyresnio amžiaus žmonėms, kurie nepakankamai valgo ar dėl nesveikų dantų sukeliamų problemų negali gerai sukramtyti maisto.
 

Norint geriau suprasti šį negalavimą, reikia šiek tiek prisiminti, kas vyksta storojoje žarnoje. Taigi iš plonosios žarnos į storąją patenka skysta maisto košelė. Storojoje žarnoje vanduo absorbuojamas ir suformuojamos išmatos. Daugybė ten gyvenančių bakterijų, vadinamų žarnyno mikroflora, virškina ir sintetina kai kurias medžiagas, kurios taip pat rezorbuojamos - patenka į kraują ir išnešiojamos po visą organizmą. Pavyzdžiui, bakterijos sintezuoja vitaminą K ir B grupės vitaminus. Tačiau kai žarnyno turinys užsistovi per ilgai, pradeda daugintis puvimą ir rūgimą sukeliančios bakterijos, jų veiklos produktai, patekę į kraują, nuodija organizmą. Tai pasireiškia nuovargiu, nervingumu, gyvybingumo sumažėjimu, išblykšta, papilkėja oda. Medicinos literatūroje rašoma, kad, esant kietiems viduriams, dažniau išsiplečia ir kojų venos. Žmogus gali susirgti kojų venų varikoze, kuri komplikuojasi venų uždegimu arba atsiveria ilgai negyjančios opos blauzdoje. Vidurių užkietėjimas skatina ir tulžies akmenų susidarymą. Nustatyta, kad lėtinis vidurių užkietėjimas - vienas iš storosios žarnos vėžio rizikos faktorių.


Populiarėjant sveikai gyvensenai žmonės vis labiau nepasitiki vaistais. Neretai manoma, kad tai - “chemija”, kuri viena gydo, o kam nors kitam vis tiek kenkia. Nediskutuodami, ar toks požiūris teisingas, ar ne, norime priminti, kad vaistas vaistui nelygu. Farmacijos kompanijos ieško fiziologiškai veikiančių vaistų, kurie “nieko negadina”. Vienas iš tokių vaistų yra laktuliozė (Duphalac®). Ji priklauso disacharidams. Žmogaus organizme laktuliozė neįsisavinama, nes neišsiskiria fermentų, galinčių ją suskaidyti. Laktuliozę skaido tik kai kurios storojoje žarnoje gyvenančios mikroorganizmų rūšys. Anksčiau buvo manoma, kad nesuvirškinami disacharidai pasižymi tik osmosiniu poveikiu - sulaiko vandenį žarnyne ir reguliuoja tuštinimąsi, tačiau apie jų poveikį žmogaus organizmui sužinoma vis daugiau. Kai kurie faktai buvo žinomi gana seniai, tačiau medicinos pasaulyje nepakankamai įvertinti. Pavyzdžiui, 1957 m. buvo nustatyta, kad Bifidus bakterijos sustiprina laktuliozės poveikį. Šiuo atradimu pasinaudojo pieno produktų gamintojai, ypač gamindami pieną, pagerinantį kūdikių žarnyno mikroflorą.
Laktuliozė (Duphalac®) skatina bifidobakterijų augimą, o didelis jų kiekis sustiprina laktuliozės vidurius laisvinantį poveikį, tačiau labai svarbu ir tai, kad laktuliozė teigiamai veikia žarnyno mikrofloros pusiausvyrą. Tiesa, galbūt jūs dar nežinote, kokios svarbios yra bifidobakterijos. Jos, kaip ir laktobakterijos, priklauso “gerųjų” žarnyno bakterijų grupei. Šios bakterijos:
1. Sustiprina fermentaciją, palaiko rūgščią terpę žarnyne, sudarydamos trumpų grandinių riebiąsias rūgštis. Rūgštys sudaro palankias sąlygas sacharolitinėms bakterijoms ir nepalankias - acidofobinėms (dažnai patogeninėms t. y. sukeliančioms ligas) bakterijoms, pavyzdžiui, salmonelėms bei tiesiogiai mažina storosios žarnos vėžio vystymosi tikimybę. Susidariusias trumpų grandinių riebiąsias rūgštis kaip energijos šaltinį panaudoja storosios žarnos gleives gaminančios ląstelės.
2. Kai kurios sacharolitinės bakterijos išskiria natūralius antibiotikus (acidofiliną, laktocidiną) ir slopina kitų patogeninių bakterijų štamų (E.coli, Clostridia, S.aureus) augimą.
3. Laktobakterijos mažina cholesterolio sintezę, dalyvauja sintezuojant B grupės vitaminus, gerina lipolitinių ir proteolitinių fermentų veiklą, mažina laktuliozės netoleravimą.
Skylant laktuliozei išmatose labai padaugėja ištirpusių dalelių, todėl sumažėja vandens rezorbcija, padidėja išmatų tūris ir jos suminkštėja. Tuo pačiu sutrumpėja laikas, per kurį pasišalina storosios žarnos turinys. Padidėjęs storosios žarnos turinio rūgštingumas ir tūris stipriai stimuliuoja peristaltinius žarnos susitraukimus ir skatina tuštinimąsi. Kadangi laktuliozė atstato žarnyno mikroflorą ir, skirtingai negu tradiciniai vidurius laisvinantys vaistai, stimuliuoja vykstančius žarnyne fiziologinius procesus, ji itin naudinga visiems, kuriuos vargina lėtinis vidurių užkietėjimas, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Laktuliozė labai naudinga besigydantiems stipriais antibiotikais, kurie gali pažeisti žarnyno mikroflorą.
Kartais pradėjus vartoti laktuliozę (Duphalac®) jos vidurius laisvinantis poveikis pasireiškia tik antrą ar trečią dieną. Taip yra todėl, kad laktuliozės poveikis susijęs su žarnyno mikrofloros pagausėjimu ir rūgštingumo padidėjimu, o tam reikia laiko. Dėl reguliacinio laktuliozės poveikio žarnyno mikroflorai pirmomis jos vartojimo dienomis galimas nemalonus vidurių pūtimas, kuris greitai savaime išnyksta. Pradinė laktuliozės dozė - 30 ml, vėliau ji koreguojama - mažinama arba didinama, kad viduriai nebūtų nei laisvi, nei užkietėję. Laktuliozės vidurius laisvinantis poveikis nepriklauso nuo suvartoto skysčio kiekio. Kadangi ji žarnyne nerezorbuojama, laktuliozę gali saugiai vartoti sergantieji cukriniu diabetu. Vartojant laktuliozę neišsivysto pripratimas ir nereikia didinti vaisto dozių, priešingai - sureguliavus žarnyno veiklą paprastai vaisto dozę reikia sumažinti.
Laktuliozė (Duphalac®) teigiamai veikia žarnyno mikroflorą, rūgščių bei šarmų pusiausvyrą, fermentų aktyvumą, aromatinių junginių ir trumpų grandinių riebiųjų rūgščių susidarymą. Todėl kai reikia pasirinkti vidurius laisvinantį vaistą atsižvelgiant į jo efektyvumą, toleravimą, tinkamumą pacientui, naudingus gretutinius poveikius, laktuliozė (Duphalac®) - iš tiesų unikalus vaistas.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai