Kad žydėjimas visiems būtų šventė.Sezoninis alerginis konjunktyvitas

Daugeliui sužydėjusios pievos ir medžiai kelia baimę ir reiškia alerginio sezoninio konjunktyvito pradžią. „Norint apsisaugoti nuo konjunktyvito, galima bandyti išvengti kontakto su žiedadulkėmis, bet tai ne visada būna veiksminga. Pirmiausia ligonis turėtų išsiaiškinti, kokioms žiedadulkėms yra jautrus, ir vengti kontakto su jomis“, – sako profesorė habil. dr. Rūta DUBAKIENĖ.
 

Kas gi yra tas sezoninis alerginis konjunktyvitas?


Alerginis sezoninis konjunktyvitas – tai alerginis akių junginės uždegimas, viena iš šienligės klinikinių formų, sukeltas ore sklandančių žiedadulkių. Uždegimui prasidėti užtenka dviejų trijų žiedadulkių, ir nebūtinai šalia jūsų turi būti pieva ar miškas. Nešamos vėjo, žiedadulkės gali nukeliaut dešimtis kilometrų ir, patekusios į akis, sukelti uždegimą. Tuo galime įsitikinti vasarą baloms nusidažius ryškiai geltona spalva – tai iš atmosferos išplautos žiedadulkės.
Lietuvoje alergiją dažniausiai sukelia motiejukų, miglės, beržo, alksnio, lazdyno, pelyno žiedadulkės. Liga pasikartoja kasmet, kai žydi alergiją sukeliantis augalas. Dažniausiai – balandžio-rugpjūčio mėnesiais.
Alergiškam ligoniui pradeda perštėti ir ašaroti akys, parausta, paburksta vokai. Dažniausiai pažeidžiamos abi akys. 70 proc. atvejų konjunktyvitas būna kartu su alergine sloga ir pasireiškia nosies niežėjimu, kutenimu ir čiauduliu. Šie simptomai kartojasi kasdien, kol peržydi alergiją sukėlęs augalas. Pasibaigus žydėjimui, ligonis pasveiksta iki kitų metų žydėjimo sezono.
 

Koks galimas gydymas


Vienas iš konjunktyvito gydymo būdų – tai minėtasis kontakto su žiedadulkėmis vengimas. Tačiau įrodyta, kad jo visiškai išvengti neįmanoma. Todėl, pasireiškus pirmiesiems ligos simptomams, būtina kreiptis į alergologą. Jokiu būdu negalima gydytis patiems.
Naujausia ir veiksmingiausia sezoninio konjunktyvito gydymo priemonė – specifinė imunoterapija: į organizmą mažomis dozėmis leidžiama alergeno, kuriam žmogus jautrus. Taip organizmas prie jo pripratinamas, ir žmogus tampa jam nebejautrus. Gydyti turi būti pradėta prieš žydėjimo sezoną.
Deja, šis gydymo būdas nėra kompensuojamas ligonių ka-sų. Tad realiai pagrindiniai vaistai nuo sezoninio alerginio konjunktyvito – antrosios kartos antihistamininiai preparatai.


Jei konjunktyvitas nesunkus, gydyti galima 4–8 kartus per dieną lašinant į akis dirbtinių ašarų ar kelis kartus per dieną dedant šaltus akių kompresus (kompresai turėtų būti virinto vandens, o ne ramunėlių).
Sergantiesiems vidutinio sunkumo alerginiu konjunktyvitu rekomenduojami geriamieji antihistamininiai vaistai, kurie gali būti vartojami sistemiškai (tabletėmis) arba akių lašų forma.
Į akis gali būti lašinama put-liųjų ląstelių stabilizatorių (natrio kromoglikato, nedokromilio, lodoksamido) bei H1 receptorių blokatorių (azelastino, emedastino, levokabastino). Pradėjus gydyti, vaistų lašinama keturis kartus per dieną, vėliau – du kartus. Gliukokortikoidais konjunktyvitas gydomas tik labai sunkiais atvejais.
Sergantiesiems vidutinio sunkumo alerginiu konjunktyvitu rekomenduojami geriamieji II kartos antihistamininiai vaistai (cetirizinas, desloratadinas, ebastinas ir kt.). Jų turi būti vartojama visą žydėjimo sezoną. Rekomenduojama pradėti gydyti maždaug prieš dvi savaites iki augalams sužydint ir gydymą tęsti dar dvi savaites po augalų nužydėjimo.
 

Norėdami išvengti konjunktyvito


• Venkite žydinčių pievų, nenupjautų vejų, ypač saulėtą, gražią, vėjuotą vasaros dieną po vidurdienio.
• Lauke nešiokite akinius. Grįžę į namus, akis ir nosį praplaukite specialiu tirpalu. Pasikeiskite viršutinius drabužius.
• Stenkitės daugiau būti namuose, laikyti uždarytus langus ir duris, kai lauke daug žiedadulkių, ypač po vidurdienio.
• Nelaikykite kambaryje žydinčių gėlių (ypač pelargonijų, raktažolių, primulių).
• Kasdien valykite dulkes drėgna medžiaga.
• Atostogaukite geriausia ten, kur mažiau žiedadulkių – prie jūros, kalnuose, spygliuočių miškuose.
• Atidarę langą, pakabinkite drėgną užuolaidą arba marlę ar nusipirkite specialią žiedadulkių gaudyklę, kurios efektyvumas būna beveik 99 procentai.
• Važiuodami mašina, neatidarykite langų. Naudokite kondicionierių ir dažnai keiskite oro filtrus.
• Kaime negulėkite ant šieno.
• Kambarius vėdinkite anksti ryte, vėlai vakare arba palijus, kai žiedadulkės nusėdusios ant žemės.
• Nenaudokite vaistažolių kremų.
• Žolę prie namų reikia nupjauti, kol ji dar nepradėjo žydėti.
• Venkite iškylų gamtoje žydėjimo metu.
• Gamtoje daugiau būkite vėsiomis, lietingomis vasaros dienomis.
• Nerūkykite.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai