Rinkitės saugius vaistus nuo alergijos

Jau pavasaris. Akį ima džiuginti žibutės, „kačiukai“, kurie neretą žiedadulkėms jautresnį pilietį ima ir pravirkdo, slogą sukelia, o kai kuriuos net raudonom dėmėm išmėto. Tai – alergija, o su ja kovojančių, kaip žinoma, šiltuoju metų laiku padaugėja. Alergija – seniai žinoma liga, ir jau močiutės žinojo, kaip nuo jos gelbėtis. Tačiau ar išties šiuolaikiniam žmogui verta naudotis jų patirtimi?
 

Pradėkime nuo to, kad niekas nenori atrodyti ir jaustis prastai. O žydėjimo nesustabdysi. Mažytė tabletytė prieš išeinant į gatvę lieka tinkamiausia alternatyva.
Ir daugelis alergijos simptomams palengvinti nesusimąstydami renkasi nuo seno gerai žinomus, įprastus preparatus – tavegilį, suprastiną, dimedrolį ar pan. Kai kurių iš jų galima įsigyti nepateikus gydytojo recepto, pažeidžiant nustatytą vaistų pardavimo tvarką. Šie vaistai tinka alergijos simptomams palengvinti: alerginės slogos, konjunktyvito, dilgėlinės ir kt., tačiau jų vartoti be gydytojo paskyrimo pavojinga.
Juk prieš kelis dešimtmečius nėščiosioms atlikdavo rentgeno tyrimą, ko šiandien nesutiktų daryti ne tik nė vienas gydytojas, bet ir nė viena nėščioji. Todėl ne viskas, kas sena, yra geriausia.
Bet grįžkime prie alergijos keliamų nepatogumų. Prieš gerdami senųjų vaistų – luktelkit. Iš esmės tai puikūs vaistai, nuslopinantys alerginę reakciją. Deja, ne visiems ir ne visuomet tinka.
Pavyzdžiui, tų vaistų geriau negerti prieš sėdant už automobilio vairo ar žinant, kad reiks dirbti atidumo reikalaujančius darbus. Mat jie gali sukelti mieguistumą, galvos svaigimą, kartais – sutrikdyti koordinaciją. Aišku, kad tuomet vairuoti ar susikaupti darbui bus labai sunku, jei išvis įmanoma. Kyla didelis pavojus susižaloti pačiam, bet svarbiausia atsiranda grėsmė ir aplinkiniams.
Atsargiai minėtųjų vaistų turėtumėte gerti ir jei vartojate kai kurių kitų preparatų – raminamųjų, migdomųjų, analgetikų. Mat tuomet sustiprinamas jų veikimas. Taip pat kaip ir alkoholio. Tad prieš griebdamiesi įprastos tabletės pagalvokite, ar nesiruošiate pasėdėti su draugais prie vyno taurės ar alaus bokalo.
Ir nenustebkite pajutę, kad senieji vaistai nuo alergijos nebepadeda. Mat prie jų priprantama, ir labai greitai jie pasidaro neveiksmingi.
Tuomet ne vienas bando gerti jų daugiau. Ir elgiasi labai neteisingai. Vartojant senųjų vaistų nuo alergijos perdozavimas labai pavojingas tiek suaugusiesiems, tiek vaikams. Jei, norėdami greičiau nuslopinti alergiją, per daug tablečių sugirdėte kūdikiui ar vaikui, jis gali tapti dirglus, susijaudinęs, neužmigti. Sunkesniais atvejais mažyliui gali prasidėti traukuliai, haliucinacijos. Jei vaiką gydėte savarankiškai ir pastebėjote šiuos požymius, nedelskite ir kreipkitės medikų pagalbos. Suaugusiesiems perdozavimas ne mažiau pavojingas, nors jo požymiai kiek kitokie: sumišimas, kliedesiai, koma. Negydant per kelias valandas žmogus gali numirti.


Šie vaistai vartojami ilgiau kaip pusę amžiaus, kol nebuvo geresnių, laikyti santykinai saugiais, bet nėščiosioms jų skirti visuomet vengta. Mat, pavartojus jų prieš gimdymą, naujagimis gali būti mieguistas arba dirglus, sunkesniu atveju gali būti susilpnėjęs jo kvėpavimas.
Senuosius vaistus paprastai „mėgsta“ ir dažniau vartoja vyresnio amžiaus žmonės, kurie labiau linkę prisirišti prie įprastų dalykų. Tačiau kaip tik jie turėtų būti ypač atsargūs, jų vartodami. Mat daugelis vyresnių žmonių serga įvairiomis ligomis ir joms gydyti vartoja įvairių kitų vaistų, o jų tarpusavio sąveika gali būti pavojinga. Pavyzdžiui, kartu su vaistais nuo alergijos vartojant šlapimo išsiskyrimą skatinančių bei kitų kraujospūdį koreguojančių vaistų, kraujospūdis gali nukristi per daug, gali sutrikti širdies ritmas. Nedera minėtųjų vaistų vartoti ir sergant glaukoma ar prostatos adenoma, epilepsija, esant sutrikusiai kepenų, inkstų funkcijai. Tai vėlgi dažniau pagyvenusių žmonių ligos, tad jų prisirišimas prie senojo vaisto ypač pavojingas. Tas prisirišimas yra susijęs ir su šalutiniu vaisto poveikiu – tuo, kad jis sukelia mieguistumą ir, atrodytų, pagerina miegą. Juk tikrų migdomųjų preparatų be gydytojo recepto nenusipirksi, o minėtuosius vaistus vaistininkai, pažeisdami nustatytą receptinių vaistų pardavimo tvarką, parduoda be recepto. Ir žmonės perka.
Dažnas išgėręs įprastą tabletę pajunta džiūstant burną, diskomfortą pilve, vidurių užkietėjimą ar atvirkščiai, pradeda viduriuoti, o kai kuriems net būna sunku pasišlapinti. Visi tie nemalonūs simptomai – minėtųjų preparatų vartojimo pasekmė. Nepageidaujamų poveikių gali būti ir daugiau, pajutus ką nors neįprasto, reiktų pagalvoti – ar nevartojau vaistų nuo alergijos? Kartais, atrodo, net neįtartume, kaip jie gali paveikti organizmą. Pavyzdžiui, pradėjus plikti ar apėmus depresijai, retas pagalvotų, kad tai gali būti dėl to, kad vartojo vaistų nuo alergijos. O taip atsitikti išties gali.
Žinoma, esant tam tikroms būklėms, pavyzdžiui, pasireiškus ūminei alerginei reakcijai, kai greitai reikia suteikti pagalbą, arba tuomet, kai sergantįjį vargina labai smarkus niežulys, dėl kurio kenčia net miego kokybė, senaisiais preparatai gydytis galima. Bet visais atvejais gydymą turi paskirti gydytojas. Daugelio minėtųjų nepageidaujamų poveikių galima išvengti vartojant naujesnių preparatų nuo alergijos. Jie lengvina alergijos požymius nesukeldami mieguistumo, nėra pranešimų apie jų neigiamą poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai ar pavojingą toksinį poveikį perdozavus bei sąveikos su kitais vaistais. Toks vaistas, kurio drąsiai galite teirautis vaistinėse ir jis bus jums parduotas be gydytojo recepto, nenusižengiant nustatytai vaistų pardavimo tvarkai, yra Claritine. Patrauklioje dėžutėje, kurios nesumaišysite su jokia kita, yra 10 tablečių. Vaisto vartojama tik vieną kartą per dieną, antialerginis poveikis pasireiškia jau po 15 min., alergijos simptomai veiksmingai ir saugiai mažinami visą parą. Preparatas neslopina, neturi neigiamo poveikio širdžiai, pažinimui, atminčiai, gebėjimui susikaupti bei vairuoti, neturi neigiamų sąveikų su kitais vaistais, maistu ar alkoholiu.
Apibendrinant belieka pasakyti – jei alergija kankina, reikia gerti klaritiną! Tai optimalus problemos sprendimas alergiškam žmogui, nes vaistas yra veiksmingas ir saugus.
Visuomet prieš pradėdami gydytis pasitarkite su šeimos gydytoju, o prieš prašydami vaistininko „ko nors nuo alergijos“, pagalvokite, ar tai tikrai nepadarys žalos jūsų sveikatai. Jūs turite teisę pasirinkti optimaliausią variantą – saugumą ir patikimumą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai