Kuo malšinti gerklės skausmą?

Peršalimo sukeltų ligų sezonas pasideda, ir sunku likti sveikam, kai visi aplink sloguoja, kosti, čiaudi. Net nepajuntame, kaip ir mums patiems pradeda perštėti gerklę ir „varvėti“ nosis. Vienas iš dažniausių (po slogos) peršalimo ligų simptomų – gerklės skausmas. Jį dažniausiai sukelia virusai (iki 70 proc. atvejų) ar bakterijos (dauguma likusių atvejų).
 

Gerklės skausmas yra vienas iš ligos simptomų susirgus ryklės uždegimu, tonzilitu. Yra daug priežasčių, dėl kurių jį jaučiame: vystantis uždegimui, audiniai paburksta, priplūsta kraujo, išsiskiria biologiškai veiklios medžiagos, uždegimo mediatoriai, kurie dirgina receptorius ir sukelia skausmą.
Gerklės skausmas gali būti aštrus, būdingas peršalimui, nuolatinis, kai gleivinė sausa ir sudirginta. Tai bene dažniausiai pasitaikantis gerklės skausmas, kai atrodo, jog gerklę „drasko“ ar degina. Pastarasis būdingesnis faringitui – ryklės uždegimui.
 

Gerklės skausmą būtina gydyti


Visais atvejais gerklės skausmas yra labai nemalonus reiškinys, jis daro žmogų nedarbingą, pablogėja savijauta, neretai pakyla temperatūra, prisideda lengvas kosulys, kuris gali tęstis ilgai – iki kelių savaičių, jaučiamas bendras silpnumas.
Retas kuris vos tik suskaudus gerklei kreipiamės į gydytoją. Pirmiausia keliaujame į vaistinę ir prašome „ko nors nuo gerklės skausmo“.
Vaistinėje tokių priemonių daug – čiulpiamųjų pastilių, skysčių, aerozolių.
Pati populiariausia forma – čiulpiamosios pastilės. Jų veikliosios medžiagos – tai vietinio poveikio antiseptikai ir anestetikas. Vietinio poveikio antiseptikai (dekvalino chloridas, benzalkonio chloridas, chlorheksidinas, natūralios medžiagos – timolis, propolis) veikia bakterijas, kai kurie iš jų – grybelius ir virusus. Šios medžiagos mažina uždegimo simptomus ir nemalonius pojūčius ryjant, slopina uždegimą, mažina burnos ir ryklės gleivinės paburkimą ir paraudimą, skatina skirtis seiles. Kadangi jie greitai rezorbuojasi ir susikaupia uždegimo paliestuose audiniuose, negalavimai greitai išnyksta.
Pastilėse esantys lokalūs anestetikai (heksilrezorcinolis, benzokainas, lidokainas) veiksmingai vietiškai anestezuoja burnos ir ryklės gleivinę. Yra ir stipriai veikiančių preparatų, galinčių sukelti trumpalaikę vietinę nejautrą.


Pastilėse nuo gerklės skausmo dažnai papildomai būna mentolio ar pipirmėtės eterinio aliejaus, kurie mažina skausmą. Timolio antiseptinis poveikis didina kitų veikliųjų medžiagų veiksmingumą. Eukalipto eterinis aliejus mažina gleivių sekreciją viršutiniuose kvėpavimo takuose ir lengvina pasunkėjusį kvėpavimą. Vitaminas C stiprina vietinį imunitetą, stabilizuoja kapiliarų pralaidumą, mažina gleivinės patinimą.
Pastilės lokaliai gerai toleruojamos, jas gali vartoti vaikai, kurie jau moka čiulpti saldainius (yra pastilių būtent vaikams). Čiulpiant (bet ne kramtant) pastilę nuo gerklės skausmo, veikliosios medžiagos ilgiau išbūna burnoje ir ilgiau veikia skaudamą gerklę nei kitos vaisto formos. Jei gydytojo nepaskirta kitaip, dauguma pastilių čiulpiamos po vieną 4–6 kartus per dieną.
Skysčiai ir aerozoliai veikia greitai ir veiksmingai, bet dėl vartojimo būdo jie tinka ne visiems. Pavyzdžiui, ši vaistų forma nerekomenduotina ikimokyklinio amžiaus vaikams – skalaudami gerklę jie turi mokėti nenuryti skysčio.
Purškiamųjų ir skalavimo skysčių sudėtyje taip pat yra antiseptikų, o kai kuriuose ir anestetikų, jie mažina uždegimą ir malšina skausmą. Gali būti vartojami ir profilaktiškai, kad paprasčiausias peršalimas nesikomplikuotų ir neprasidėtų bakterinė infekcija. Aerozolius, norint išvengti gerklų spazmo, galima vartoti vaikams nuo 6 metų amžiaus.
Paskalavus gerklę tirpalu ar įsipurškus aerozolio, rekomenduojama pusę valandos nevalgyti ir negerti, tai geriausia daryti po valgio ar prieš miegą.
Antibiotikų skiriama tik bakterijų sukeltam ryklės uždegimui gydyti. Jis pasireiškia aukšta temperatūra, stiprėjančiu gerklės skausmu. Padidėja kaklo limfmazgiai, ryklės sienelėje atsiranda kraujosruvų, pūlingų apnašų ar mažų pūlinukų. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į gerklės ligų specialistą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai