Ūminio ausies skausmo priežastys ir gydymas

Stiprus ir intensyvus ausies skausmas (otalgija) gali visiškai paralyžiuoti tiek fizinius, tiek protinius žmogaus sugebėjimus bei apriboti bet kokią jo veiklą. Dėl ausies skausmo į gydytoją kreipiasi maždaug 1–2 proc. žmonių. Apie otalgijos priežastis bei gydymą pasakoja KMU Ausų, nosies ir gerklės klinikos gydytojas doc. Kęstutis POVILAITIS.
 

Ūminio ausies skausmo priežastys skirstomos remiantis žymaus otorinolaringologo Paparelos klasifikacija. Skiriamos vidinės (otogeninės kilmės) bei išorinės (neotogeninės kilmės) priežastys.
Tačiau visų pirma vertėtų žinoti, kokia yra juntamoji ausies inervacija, suteikianti skausmo pojūtį.
Ausis inervaciją gauna iš keturių šaltinių:
- plexus cervicalis – inervuojama užausio sritis, ausies kaušelio bei landos užpakalinės dalys,
- nervus trigeminus – inervuojama landos priekinė ir viršutinė dalys bei būgnelis,
- nervus glossopharyngeus – uždegimo metu susikaupę skysčiai dirgina ausyje esantį rezginį (plexus tympanicus), tai sukelia labai intensyvų, nepakeliamą skausmą,
- nervus vagus.
 

Otogeninės kilmės priežastys


Išorinės ausies ligos: ausies kaušelio kremzlės uždegimas, pūlinys, ausies kaušelio nušalimas, ribotas ir difuzinis ausies uždegimas (skausmas būna toks stiprus, kad ligonis ne tik neleidžia prisiliesti, bet netgi oro banga sukelia nepakeliamą skausmą), ausies landos svetimkūniai, egzemos, grybelinės ligos (otomikozės), spaudžiantis sieros kamštis, gripo komplikacijos (trunkančios labai ilgai, kai ant kaušelio, ausies landoje bei ant būgnelio atsiranda kraujingų pūslyčių – jos trūksta, sukeldamos stiprų skausmą), gerybiniai bei piktybiniai navikai, kai skausmo nenumalšina net stipriausi analgetikai, ausies traumos.
Vidurinės ausies ligos: ūminis ausies uždegimas, speninės ataugos uždegimas, baro trauma, klausomojo vamzdžio obstrukcija, otogeninės komplikacijos, piktybiniai navikai, sukeliantys ypač intensyvų, varginantį skausmą.


 

Neotogeninės kilmės priežastys


• dantų neuralgijos (pulpitai, netaisyklingas dantų sąkandis, trauminis dantų iškrypimas, protinių dantų dygimas);
• trigeminalinė neuralgija, kai dirginamas trišakis nervas;
• virusinės ligos (Herpes simplex ir Herpes zoster oticus – pastarasis sukelia ne tik nepaprastai stiprų ausies skausmą, bet ir neretai veido nervo paralyžių);
• beveik trečdaliu atvejų ausies skausmą gali sukelti prienosinių sinusų uždegimai arba navikai;
• ryklės nervo (n. glossopharyngeus) dirginimas; labai dažnai pasireiškia sergant ūminiais tonzilitais, pūlingomis anginomis, faringitais, ryklės pūliniais, ryklės išopėjimais;
• ausies skausmas gali kilti kitą dieną po gomurinių migdolų pašalinimo operacijos;
• nosiaryklės fibroma, kuri ne tik deformuoja veido skeletą, bet ir sukelia skausmą;
• pailgėjusios ylinės ataugos sindromas – šiuo atveju skausmas būna toks stiprus, kad nepadeda net analgetikai;
• stomatitas, ūminis glositas, piktybiniai liežuvio navikai;
• gerklų vėžys, išopėjimas, gerklų kremzlės uždegimai, stemplės svetimkūniai, išvaržos, uždegimai, navikai (ausies skausmas kyla dėl n. vagus dirginimo);
• kaklo slankstelių patologija, padidėję tos srities limfiniai mazgai;
• infekcinis parotitas, tymai, stenokardija, aortos aneurizma, užausio limfadenitas, migrena, seilių liaukų patologija.
Taigi specialistas, į kurį kreipiasi ausies skausmo kamuojamas žmogus, turėtų nuodugniai ištirti pacientą, stengdamasis išsiaiškinti tikrąją priežastį.
Ausies skausmai labiau vargina mažus vaikus. Kai vaikas dar nekalba, negali pasiskųsti, tiksliai lokalizuoti skausmo, vienintelis „pagalbos šauksmas“ – riksmas. Todėl, pasireiškus bet kokiam katarui, visada reikia kviesti otorinolaringologą, kad nustatytų, ar neišsivystė galimas ausies uždegimas. Tą turėtų sugebėti ir šeimos gydytojas. Turint otoskopą tai nėra labai sudėtinga ir net nereikalauja specialių įgūdžių.
 

Gydymas


Gydant ausies skausmą, be galo svarbu „nepraleisti“ piktybinių navikų, kiek galima greičiau diagnozuoti otogenines komplikacijas, kurioms esant ligonis privalo būti operuojamas jau po kelių valandų. Komplikacijas gali sukelti prienosinių ančių uždegimai, jei jie plinta į greta esančias sritis, pvz., akiduobės audinius ar priekinę kaukolės duobę.
Sveikatos apsaugos ministerijos nutarimu, esant ausies skausmui, būtinosios pagalbos suteikimas yra privalomas. Nuodugniai ištyrus pacientą, nustatoma tikroji skausmo priežastis ir paskiriamas atitinkamas gydymas.
Kalbant apie ausies skausmo gydymą, nėra tikslu paminėti vieną ar keletą gydymo metodų. Skausmo priežasčių be galo daug, todėl išgydyti pacientą (o ne numalšinti skausmą) įmanoma tik nustačius tikslią diagnozę.
Jei skausmas ypač stiprus ir varginantis, galima išgerti keletą tablečių analgetikų, tačiau bet kokiu atveju reikia kuo greičiau kreiptis į specialistą, kad nustatytų tikrąją skausmo priežastį.
Jei ausį pradeda skaudėti savaitgalį ar per šventes, pagalbos žmogui suteikimas priklausys nuo to, kuriame mieste jis gyvena. Jei otorinolaringologinė pagalba teikiama kiaurą parą, tai problemų neturėtų kilti, nes tokie pacientai priimami be siuntimo, ir tai vadinama būtinąja pagalba. Šiuo metu vaistinėse reikalaujama receptų ne tik antibiotikams, bet ir stipresniems analgetikams. Mano nuomone, jei asmuo pavartos keletą tablečių analgetikų – Dolmen, Ketanov ar kitų, nieko blogo atsitikti neturėtų.
Sergantis lėtine ausų liga pacientas turi būti dispanserizuojamas, jam privaloma suteikti tinkamą priežiūrą.
Kiekvienas žmogus bent kartą per metus turėtų pasitikrinti pas specialistą – tuomet būtų mažiau užleistų atvejų bei komplikacijų.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai