Nė dienos gripui!

Pernai Lietuvoje gripu sirgo apie 100 tūkst. gyventojų. Pasaulyje 1918 metais nuo gripo ir jo komplikacijų mirė 20 mln. žmonių, 1957-aisiais - apie milijoną. Mūsų šalyje gripo epidemijos dažniausiai kyla sausio vasario mėnesiais, tačiau pasitaiko ir gruodį bei kovą. Nuo 1991-ųjų Lietuvoje gripo epidemijos nebuvo tik 1994-1995 metais. Gripą, ūminę kvėpavimo takų ligą, sukelia A ir B tipo virusai. 2004-2005 m. gripo sezoną dominuos šios gripo virusų padermės: A/Fujian/411/2002 (H3N2), A/ New Caledonia/20/99 (H1N1), B/Shanghai /361/2002. Vadinamasis Fudžijamo padermės virusas ypač paplito per 2003-2004 m. sezoną ir „išstūmė” iki tol vyravusį vadinamąjį Maskvos padermės (A/Moscow/10/99 (H3N2) virusą. Naujosios Kaledonijos bei Šanchajaus padermių virusai jau buvo nustatyti ankstesniais metais. Aplinkoje gripo virusas išlieka keletą valandų ir plinta oro lašeliais sergančiajam čiaudint, kosint, kalbant ar net ramiai kvėpuojant. Susirgus gripu, staiga pradeda krėsti šaltis, pakyla aukšta (iki 39-40 laipsnių) temperatūra, „laužo” kaulus, skauda galvą. VU MF Infekcinių ligų klinikos gydytoja infektologė dr. Daiva Radzišauskienė pataria žmonėms, kuriems pasireiškė gripo simptomų, kuo anksčiau pasirūpinti tinkamu gydymu. Svarbu išnaudoti ir natūralias organizmo „gynybos pajėgas”.
 

Kaip nepadaryti klaidų


Susirgus gripu, reikia kuo anksčiau pradėti gydytis antivirusiniais vaistais. Jų vartojant, palengvėja ligos eiga ir, svarbiausia, mažiau išsivysto komplikacijų.
Klaidinga manyti, kad, susirgus gripu, reikia vartoti antibiotikų. Jų gali būti skirta tik išsivysčius komplikacijoms. Antibiotikai neveikia gripo viruso, nepalengvina ligos simptomų ir nesutrumpina sveikimo laiko.
Jei sergama lengva gripo forma (taip būna palyginti retai) ir kūno temperatūra pakyla per 37O C ar pasiekia 38O C laipsnius, vaistų, mažinančių temperatūrą, vartoti nebūtina. Tokia kūno temperatūra organizmui tik padeda kovoti. Reikia, “nenumušant” temperatūros daugiau kaip keliomis laipsnio dalimis, tik palengvinti simptomus. Šiam tikslui tinka preparatai bei priemonės kosuliui slopinti, skausmui malšinti. Tačiau vyresnio amžiaus žmonėms 39O C laipsniai - mažintina temperatūra. Kita vertus, svarbu, kaip jaučiasi sergantis žmogus. Gydytojui patarus, galima sveikti ir be vaistų temperatūrai mažinti.
 

Antivirusinių vaistų poveikis


Vaistų nuo gripo ar jo profilaktikai derėtų vartoti tik tuomet, kai patikimi epidemiologiniai duomenys rodo, kad gripo virusas plinta tarp bendruomenės narių.


Be vaistų rimantadino ir amantadino, kurie veikia tik gripą A, Lietuvoje yra ir naujas neurominidazių inhibitorių grupės vaistas oseltamiviras (Tamiflu®). Yra miltelių suspensijai ruošti ir kapsulių formos.
Šis vaistas veiksmingas ir nuo A, ir nuo B tipo virusų sukelto gripo. Veiklioji vaisto medžiaga - oseltamiviro fosfatas.
Veiklusis vaisto metabolitas (oseltamiviro karboksilatas) sutrikdo virusinės infekcijos išplitimo mechanizmus. Vaisto reikia skirti per 48 val. nuo ligos pradžios. Skiriant oseltamiviro po 75 mg du kartus per parą, sutrikdomas A ir B virusų dauginimasis ir slopinamas jų patogeniškumas. Mažiau pažeidžiama kvėpavimo takų gleivinė, žemėja kūno temperatūra, ir pacientas jaučiasi geriau.
Tamiflu® galima vartoti kartu su paracetamoliu, ibuprofenu ar acetilsalicilio rūgštimi (aspirinu).
Be to, laiku ir pakankamai ilgai vartojant vaisto profilaktiškai, galima išvengti gripo net ir tada, kai nuo jo “krenta” dalis bendradarbių ar mokslo draugų.
 

Gripo profilaktika


Oseltamiviro veiksmingumas gripo profilaktikai siekia iki 90 proc. Vaisto gali būti skirta, kai kolektyve kyla gripo protrūkis, profilaktiškai sveikiems asmenims. Gydytojas infektologas, įvertinęs protrūkio intensyvumą, nurodo gydymo kurso trukmę (Tamiflu® vartojama nuo 7 dienų iki 4 savaičių).
Susirgus vienam asmeniui šeimoje, sveikiesiems šeimos nariams taip pat tinka vartoti vaisto (7 dienas).
Skiepai - veiksminga priemonė nuo gripo. Kai gripą sukelia tas pats virusas, kaip ir praėjusiais metais, vis tiek reikia skiepytis.
Tačiau ir esant tinkamai vakcinai bei stipriai imuninei sistemai, 3-5 proc. pasiskiepijusių asmenų suserga. Tad ir pasiskiepijusiems tikslinga, ypač prasidėjus gripo protrūkiui kolektyve, skirti antivirusinių vaistų (Tamiflu®). Vaistas nesumenkina organizmo imuninio atsako į vakciną, nemažina antikūnų gamybos.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai