Osteoporozė - reali grėsmė žmonių sveikatai

Lietuvoje atlikta profilaktinė patikra rodo, kad daugumos vyresnio amžiaus žmonių kaulų tankis yra sumažėjęs Kalbamės su KMU Endokrinologijos instituto vyr. mokslo darbuotoja dr. Aurelija Krasauskiene ir Endokrinologijos klinikos gydytoja Gina Emilija Butkuviene.
 

Pasaulinė apklausa rodo, kad 80 proc. moterų, sulaukusios pomenopauzės, negalvoja, kad joms gresia osteoporozė ir kaulų lūžiai. Atrodo, kad pas mus rezultatai būtų panašūs. Nors apie osteoporozę daug rašoma ir kalbama, bet į šią problemą nei ligoniai, nei, deja, gydytojai nekreipia pakankamai dėmesio.
Osteoporozė - tai liga, sugriaunanti žmogaus gyvenimo kokybę ilgam, pasmerkianti jį ilgalaikiams skausmams, negaliai, priklausomybei nuo kitų. Dažnam atrodo, kad jo ši problema nepalies. Tačiau toli gražu yra ne taip. Nors ir visi organai iki pat senatvės būtų sveiki, bet ilgalaikis osteoporozės sukeltas skausmas padaro gyvenimo kokybę labai prastą. Todėl osteoporozę reikia kaip galima anksčiau diagnozuoti, kad būtų galima pradėti kuo anksčiau gydyti.
 

Osteoporozės mastą Lietuvoje parodė profilaktinė patikra


Šią vasarą KMU Endokrinologijos instituto bendradarbė dr. Aurelija Krasauskienė ir Endokrinologijos klinikos gydytoja Gina Emilija Butkuvienė drauge su farmacijos kompanijos “Aventis” darbuotojais atliko profilaktinę osteoporozės patikrą naujai įsigytu periferiniu dvigubos absorbciometrijos rentgeno aparatu “Calscan DX”. Ištirtos 767 moterys įvairiuose Lietuvos rajonuose. Pabuvota 17-koje Lietuvos miestų. Tyrimo tikslas buvo išsiaiškinti, kokiems žmonėms kaulų tankis sumažėjo, kad būtų galima nustatyti priežastis ir laiku pradėti gydyti. Tyrimas buvo atliekamas nemokamai.
Tyrimą atlikusieji specialistai pastebėjo, kad įvairiuose mūsų šalies rajonuose į osteoporozės problemą, kaip ir visame pasaulyje, žiūrima nepakankamai rimtai, jai neskiriama pakankamai dėmesio, neįvertinamas situacijos grėsmingumas.


Tiriamuosius rajonuose atrinko šeimos gydytojai, endokrinologai ir reumatologai. Turėjo būti atrinkti tie, kuriems, užpildžius vadinamąjį 1 minutės testą, buvo nustatyta rizikos veiksnių, bet kurie dar negydyti nuo osteoporozės.
Tyrimo rezultatai parodė, kad sergamumas osteoporoze didėja senstant, ir didžiausia rizika yra vyresniems žmonėms. Nuo 60 metų kaulų tankis pradeda smarkiai mažėti.
Tačiau tyrėjus labiausiai sudomino tyrimo metu nustatytas faktas, kad didelės dalies tirtųjų (nuo 55-60 metų) kaulų mineralinis tankis nepakankamas (pasireiškia osteopenija).
Ji buvo nustatyta net 53 proc. tirtųjų, 9 proc. diagnozuota osteoporozė, ir 38 proc. kaulų tankis buvo normalus.
Tyrėjai atkreipia dėmesį, kad tikslingas ligonių parinkimas buvo labai svarbus uždavinys. Pastebėta, kad ten, kur žmonės buvo parinkti labai kruopščiai (pavyzdžiui, Anykščių, Marijampolės, Alytaus rajonuose), osteoporozės ar osteopenijos atvejų buvo daugiausia. Ten, kur ėjo tirtis žmonės, atrinkti nevisiškai teisingai, osteopenijų nustatyta kur kas mažiau.
Patikros metu buvo ne tik tiriamas kaulų mineralinis tankis, bet ir konsultuojami ligoniai, įrašant pasiūlymus gydančiam gydytojui.
Ateityje ir toliau numatomas šios programos vykdymas, sergančiųjų osteoporoze patikra.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai