Osteoporozė: kaulų lūžių galima išvengti

Kaulų retėjimas (osteoporozė) ir jo sunkios pasekmės (lūžiai ir jų nulemtas invalidumas) tampa vis didesne senstančios visuomenės sveikatos problema. Osteoporozė – tai sisteminė kaulų liga, kuriai būdinga maža kaulų masė ir kaulinio audinio mikroarchitektūros pokyčiai, dėl to padidėjęs kaulų trapumas ir polinkis lūžti. Osteoporozė iš pradžių neturi jokių aiškių simptomų, ji nejuntama, o kaulo lūžis dėl minimalios traumos (kai žmogus nukrenta be išorinio smūgio) ar net nepatyrus traumos dažnai ir būna pirmasis ligos požymis. Osteoporozei būdinga: po truputį progresuojantis ūgio mažėjimas, krūtininės stuburo dalies deformacija, kaulų skausmai, ypač stuburo srityje. Didėjant pagyvenusių žmonių daliai visuomenėje, osteoporoze sergančiųjų vis daugėja. Sulaukus 50 m. amžiaus, 1 iš 3 moterų ir 1 iš 8 vyrų yra reali rizika patirti ne mažiau kaip vieną osteoporozinį kaulo lūžį per likusį savo gyvenimą. Moteriai, vyresnei nei 50 m. amžiaus, rizika mirti nuo šlaunikaulio kaklo lūžio yra tokia pat, kaip ir nuo krūties vėžio (2,8 proc.) ir daug didesnė negu nuo gimdos endometriumo vėžio (0,7 proc.).
 

Visuomenėje vis dar vyrauja požiūris, kad osteoporozė yra normalus senėjimo procesas. Tačiau tai nėra tiesa. Osteoporozė – tai liga, kurią reikia gydyti. Taip pat klaidinga manyti, jog ūgio mažėjimas yra natūralus procesas. Deja, dažniausiai tai susiję su stuburo slankstelių kompresiniais lūžiais.
Paprastai kaulai lūžta tada, kai osteoporozė yra labai progresavusi. Tokiu atveju liga nustatoma per vėlai, ir tuomet ją išgydyti sunku. Dėl kaulų lūžių daugelis žmonių tampa neįgalūs, nukenčia jų gyvenimo kokybė. Iš 1000 asmenų, kuriems lūžo šlaunikaulis, 20 miršta pirmaisiais metais, o 50 niekada negrįžta į visavertį gyvenimą. Pasaulyje 1990 m. įvyko 1,7 mln. kaulų lūžių, nulemtų osteoporozės, o 2050 m. prognozuojama 6,3 mln. tokių lūžių. Norint išvengti osteoporozinių lūžių, labai svarbu kuo anksčiau nustatyti kaulų retėjimą. Šiuo metu kaulų retėjimas gali būti nustatytas jau pačioje ligos pradžioje. Objektyviausias kaulų lūžių rizikos įvertinimas – mineralinio kaulų tankio nustatymas. Jį reikėtų atlikti visoms vyresnėms nei 65 metų moterims ar jaunesnėms, kurioms yra rizikos veiksnių. Atrankai dažniausiai taikomas paprastesnis ir pigesnis periferinių kaulų – kulnakaulio, kelio girnelės, dilbio – tankio tyrimas. Pagal jį sprendžiama apie stuburo slankstelių ir šlaunikaulio būklę. Atrankos metu įtarus ir vėliau patvirtinus osteoporozės diagnozę, turi būti skiriamas aktyvus gydymo būdas, skirtas kaulo būklei gerinti, medžiagų apykaitai sureguliuoti, retėjimo priežasčiai šalinti. Labai svarbu išvengti pirmojo kaulų lūžio, nes antrojo tikimybė išauga 4-12 kartų (vadinamoji “lūžių kaskada”).


Osteoporozė gydoma kompleksiškai – tai daug kalcio ir vitamino D turinti dieta, fizinis aktyvumas, metimas rūkyti, kaulų retėjimą skatinančių vaistų (pvz., prednizolono) dozių ir jų skyrimo tikslingumo koregavimas. O jei jų paskiriama, būtina laiku imtis profilaktikos priemonių. Žinoma, visa tai pagerina kaulų būklę, tačiau vien to nepakanka.
Lietuvoje jau yra visame pasaulyje vartojamų vaistų ir jų formų osteoporozei gydyti. Specialistai praktiškai gali parinkti tinkamiausią medikamentą, įvertinę osteoporozės priežastį, ligonio amžių ir jo individualias savybes. Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, osteoporozei gydyti vartojami bisfosfonatai, kurie būtinai derinami su kalcio preparatais. Yra preparatų, kurių geriama tik vieną kartą per savaitę, o tai labai patogu, nes ligonis yra mažiau “pririštas” prie vaisto. Vartojant tik vieną 35 mg Actonel tabletę per savaitę, jau po 1 metų atsinaujina kaulo mikroarchitektūra, o tai užtikrina greitą ir patikimą įvairių kaulų lūžių rizikos sumažėjimą, nes vaisto poveikis pasireiškia itin greitai – stuburo slankstelių lūžių rizika smarkiai sumažėja jau po 6 mėnesių.
 

Ar Jums gresia osteoporozė?


Vienos minutės testas
• Ar Jūsų šeimoje kam nors yra lūžę kaulai dėl osteoporozės?
• Ar Jums kada nors yra lūžęs kaulas po nestipraus smūgio ar griuvimo?
• Ar Jums teko gydytis gliukokortikoidais (pvz., prednizolonu) ilgiau kaip 3 mėn.?
• Ar Jūsų ūgis sumažėjo daugiau kaip 3 cm?
• Ar Jūs dažnai vartojate alkoholį?
• Ar Jūs surūkote daugiau nei 20 cigarečių per dieną?
• Ar Jūs dažnai viduriuojate (ypač dėl celiakijos, laktozės netoleravimo ar Krono ligos)?
Moterims:
• Ar Jums prasidėjo menopauzė iki 45 metų?
• Ar Jums nebuvo mėnesinių ilgiau nei 12 mėnesių?
Vyrams:
• Ar buvo potencijos ar potraukio sumažėjimo problemų?
Jeigu nors į vieną klausimą atsakėte teigiamai, tai dar nereiškia, kad Jums yra osteoporozė, bet tai rodo, kad Jūs priklausote didesnės rizikos susirgti osteoporoze grupei ir Jums reikėtų pasikonsultuoti su Jus gydančiu gydytoju bei ištirti kaulų mineralų tankį.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai