Kvėpavimo takų ligos ir vakcinos

Į klausimus apie tai, kaip vakcinos padeda apsisaugoti nuo kvėpavimo takų ligų, atsako Vilniaus universiteto Bendrosios medicinos praktikos ir slaugos katedros docentas Algimantas VINGRAS.
 

Kaip išvengti gripo, pneumonijos, epiglotito?


Gripo, pneumonijos, arba plaučių uždegimo (tik to, kurį sukelia daug porūšių bakterijų, pavadintų pneumokokais (mediciniškai - Streptococcus pneumoniae)), epiglotito (antgerklio uždegimo), kurį dažniausiai sukelia bakterija Hemophilus influenzae, padeda išvengti skiepai.
Suaugusiųjų ir vaikų plaučių uždegimą sukelia ne vien tik minėtos bakterijos. Jį gali sukelti ir kitos bakterijos, nuo kurių skiepų dar nėra. Plaučių uždegimas gali būti gripo komplikacija.
Antgerklio uždegimu ir kitomis ūminėmis peršalimo ligomis, pvz., ausų, trachėjos, bronchų, plaučių uždegimu dažniausiai suserga vaikai.
Vadovaujantis Lietuvos skiepijimų kalendoriumi skiepijama poliklinikose, vaikų konsultacijose, pirminės sveikatos priežiūros punktuose, respublikiniame imunoprofilaktikos centre, taip pat skiepija privačiai dirbantys gydytojai.
 

Kada ir kiek kartų patariama skiepytis gripo, Hemophilus influenzae, pneumokokine vakcina?


Kiekvieniems metams (sergamumo sezonui) gripo vakcinos kuriamos atskirai, nes keičiasi sukėlėjai. Todėl kiekvienų metų rudenį, geriausiai rugsėjo-spalio bei lapkričio mėn., vakcinuojama (skiepijama) pakartotinai. 6-36 mėn. amžiaus vaikai, lankantys ikimokyklines vaikų įstaigas, vakcinuojami 2 kartus, kiekvieną kartą įšvirkščiama po pusę dozės. Tarp dozių įšvirkštimo turi praeiti 4-6 savaičių pertrauka. Geriausia nelankančių ikimokyklinių įstaigų vaikų iki 36 mėn. amžiaus apsauga nuo gripo - laiku atliktas visų suaugusių ir vyresnių brolių, seserų, kontaktuojančių su mažyliais, skiepijimas.
Vaikams, nuo 36 mėn. amžiaus, ir suaugusiesiems švirkščiama viena dozė vieną kartą. Galima skiepyti ir prasidėjus epidemijai, tačiau tada apsauga gali būti silpnesnė. Paskiepijus imunitetas susidaro per 2 savaites.


Nuo Haemophilus influenzae tipo  infekcijos (Hib) ir nuo kitų infekcijų vakcinuojama vadovaujantis Lietuvos skiepijimų kalendoriumi tris kartus 3 mėn., 4,5 mėn., ir 6 mėn. amžiuje. Pradėjus vakcinuoti vėliau (ne pagal kalendorių), t.y. 6-11 mėn. amžiuje, įšvirkščiamos 2 dozės su 1-2 mėn. pertrauka, o praėjus 12 mėn. po paskutinio vakcinos įšvirkštimo sušvirkščiama stiprinamoji dozė. Kai pradedama vakcinuoti 1-5 m. amžiaus vaikai, švirkščiama 1 dozė. Vyresni nei 5 m. amžiaus vaikai vakcinuojami tik tie, kurie serga lėtinėmis ligomis.
Pneumokokine vakcina Pneumo 23 vakcinuojami tie, kurie gali susirgti pneumokokų (Streptococcus pneumoniae) sukeltomis ligomis, kurių imunitetas yra pažeistas. Tai sergantieji:
- lėtinėmis širdies, kepenų, inkstų bei virškinamojo trakto ligomis;
- recidyvuojančiomis (pasikartojančiomis) ir lėtinėmis plaučių ligomis;
- dažnai sergantys ūminėmis kvėpavimo organų ligomis, kurios užtrunka ilgiau nei būdinga ligai;
- gyvenantys uždaruose kolektyvuose;
- gydomi imunitetą slopinančiais vaistais;
- ruošiami sunkiai operacijai, pvz., blužnies pašalinimui.
Vaikai iki 2 m. nevakcinuojami. Vyresnio amžiaus vaikai ir suaugusieji vakcinuojami kartą per 3-5 metus. Gali būti paskirta su kita vakcina, pvz., gripo, tik švirkščiama į kitą vietą.
 

Ką galite pasakyti apie vakcinas? Ar pacientas gali pasirinkti vakciną?


Lietuvoje yra registruotos šios vakcinos nuo gripo: Influvac, Fluarix, Vaxigrip. Visos šiuolaikinės vakcinos yra saugios ir atitinka Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas ir Europos Sąjungos (ES) seroprotekcijos bei serokonversijos standartus.
Vaikus gripo vakcina galima skiepyti kartu, t.y. tą pačią dieną su kitomis jiems rekomenduojamomis vakcinomis.
Povakcininės reakcijos, tokios kaip karščiavimas, negalavimas (įvairiai pasireiškiantys), vietinis skausmingumas, paraudimas, patinimas, nedažnos. Vakcinose nuo gripo nėra gyvų gripo virusų, todėl jos negali sukelti ūminės kvėpavimo organų ligos (“peršalimo ligos“). Ypač tai pasakytina apie subvienetines, pvz. Influvac, vakcinas.
Nuo Haemophilus influenzae tipo  infekcijos (Hib) saugo šios vakcinos: Act-HIB, ir Hiberix vakcinos. Jos yra saugios, veiksmingos, povakcininiai simptomai reti ir nesunkūs. Dažniausi povakcininiai simptomai: nedidelis skausmingumas, paraudimas bei patinimas vakcinos įšvirkštimo vietoje pasitaiko 5-30 proc. paskiepytųjų. Jie praeina per kelias dienas. Haemophilus influenzae tipo  vakcina įeina ir į kombinuotų vakcinų sudėtį.
Nuo pneumokokinės infekcijos Lietuvoje yra registruota vakcina Pneumo 23, t.y. pasiskiepijus ja apsisaugoma nuo 23 bakterijos pneumokoko porūšių.
Taip norintieji pasiskiepyti gali pasirinkti vakciną. Už visas minėtas vakcinas moka pacientas, nes valstybė vakcinacijų nedotuoja.
 

Kokios yra skiepijimosi kontraindikacijos? Kada negalima skiepytis nuo minėtų infekcijų?


Skiepijimo kontraindikacijos yra aprašomos kiekvienos vakcinos instrukcijoje. Jos nurodymai yra be jokių išimčių vykdomi. Medikas, vadovaudamasis vakcinos instrukcija, atvykusio pasiskiepyti paciento visuomet privalo pasiteirauti apie jo sveikatos būklę bei persirgtas ligas.
Vienintelė absoliuti kontraindikacija gripo vakcinai yra sunki sisteminė alerginė reakcija po anksčiau įskiepytos gripo vakcinos. Gripo vakcinomis neskiepijami vaikai ir suaugusieji tuo metu, kai serga ūminėmis ligomis.
Haemophilus influenzae tipo  vakcina neskiepijama, kai žinoma, kad anksčiau paskiepijus išsivystė sunki alerginė reakcija (o tai būna itin retai), taip pat neskiepijami alergiški mielėms asmenys. Neskiepijami vaikai, kai jie serga ūminėmis ligomis, pvz., karščiuoja, viduriuoja.
Kontraindikacijos vakcinai Pneumo 23 yra tos pačios kaip ir kitų aukščiau minėtų vakcinų.
 

Ar yra visiškai nepavojingų vakcinų?


Absoliučiai nepavojingos vakcinos nėra. Visi žinome, kad kiekviena taisyklė turi išimtį. Vakcinos nuolat tobulinamos - didėja jų saugumas ir efektyvumas.
 

Kas geriau bei saugiau susirgus - skiepai ar antibiotikai?


Antibiotikai neveikia gripo virusų. Vienintelė veiksminga jo profilaktikos priemonė - skiepai. Gripui gydyti pirmomis ligos valandomis bei pirmą parą itin veiksmingas Lietuvoje registruotas vaistas Relenza. Jis veikia A ir B gripo virusus, skiriamas nuo 12 metų. Prieš gydantis šiuo vaistu būtina pasikonsultuoti su gydytoju.
Gydymas antibiotikais yra brangesnis „malonumas nei vakcinų nuo Haemophilus influenzae ar Pneumo 23 kaštai. Be to, yra žinoma, kad antibiotikai nestiprina imuniteto, gydantis jais yra neretos nepageidautinos reakcijos. Aptikta, kad vakcinuotiems nuo minėtų infekcijų mažiau skiriama antibiotikų.
Kiekvienais metais pasiskiepijusių nuo minėtų infekcijų skaičius Lietuvoje didėja, nes vis daugiau šalies piliečių suvokia vakcinacijos naudą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai